Reklama

10 sposobów na powstrzymanie nadmiernej potliwości

Nadmierna potliwość nie jest poważnym stanem chorobowym, ale może być bardzo niekomfortowa i kłopotliwa. Każdy poci się, kiedy wykonuje ćwiczenia fizyczne lub kiedy czuje się nerwowy.Lecz u ludzi cierpiących na nadmierną potliwość oznacza to, że pocą się tak bardzo, że ich skóra, a również ubrania pod pachami są mokre. Jeśli bardzo się pocisz, nie jesteś sama, gdyż szacuje się, że około 3% populacji cierpi na nadmierną potliwość. Dobra wiadomość jednak jest taka, że istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Oto dziesięć z nich.

Ubieraj się tak, by ukryć pocenie się

Pierwszym i natychmiastowym rozwiązaniem problemu plam na ubraniach jest ubieranie się w rzeczy w kolorach, na których plamy potu nie będą tak widoczne. Bardzo ciemne kolory, takie jak czarny czy granatowy, nie uwydatniają mokrych plam, tak samo jak jasne, na przykład biały. Najgorsze kolory, na których plamy potu są najbardziej widoczne, to jasne barwy takie jak niebieski i szary.

Noś kamizelkę

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z nadmierną potliwością jest noszenie kamizelki. Może to brzmieć jakby było wbrew intuicji, nakładać kolejną warstwę ubrania, kiedy i tak się zbytnio pocimy, ale nałożenie przewiewnej koszulki lub kamizelki, nawet jeśli jest gorąco, pomoże wchłonąć pot zanim stanie się widoczny na ubraniach.

Antyperspiranty

Antyperspiranty działają poprzez zatykanie gruczołów potowych, dzięki czemu pocenie się przestaje być tak wielkim problemem. Jeśli uważasz, że zwykłe antyperspiranty dostępne w sklepie nie działają u ciebie, poproś lekarza o przepisanie silniejszego antyperspirantu. Mogą one jednak powodować podrażnienie skóry, można więc używać ich tylko według wskazań lekarza.

Ogranicz ostre potrawy

Kolejnym sposobem na nadmierną potliwość jest ograniczenie ilości spożywanych ostrych przypraw. Niestety dla miłośników jedzenia, którzy mocno się pocą, rada brzmi: jedzcie bardziej mdłe jedzenie. Pikantne przyprawy zawierają pieprz i chilli, które powodują wzmożone pocenie się. Z kolei przyprawy takie jak czosnek czy cebula sprawiają, że pot ma bardziej intensywny zapach. Najlepiej więc pozostawić jedzenie ulubionego ostrego curry na czas, kiedy pozostaniemy w domu.

Schudnij

Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyła, twój organizm będzie łatwiej się przegrzewał i będziesz się więcej pocić. Generalnie, wszystko co robisz, będzie wymagało od ciebie większego wysiłku i będzie oznaczało, że twoje gruczoły potowe będą przemęczone, kiedy będą próbowały cię schłodzić. Zrzucenie kilku kilogramów może być prostym sposobem na zmniejszenie potliwości.

Pij herbatę z szałwii

Kolejnym sposobem na nadmierną potliwość jest picie herbaty z szałwii. Zalecana jest ona często przez lekarzy w takim przypadku jako lekarstwo. Może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Regularne picie takiego napoju, który przyrządza się poprzez dodanie do gotującej się wody świeżych listków, zmniejsza pocenie się. Podobnie z chłodnymi okładami z szałwii, które stosuje się na skórę w miejsca największej potliwości. Uważa się również, że na nadmierne pocenie się stóp dobrze jest wkładać suszone listki szałwii w buty. Zmniejsza to zarówno ich potliwość, jak i przykry zapach.

Soda oczyszczona

Kolejnym dobrym sposobem na powstrzymanie nadmiernego pocenia się jest stosowanie sody oczyszczonej. Jest to zupełnie proste, gdyż można jej użyć jak talku pod pachy lub na miejsca, gdzie ciało poci się szczególnie mocno. Soda oczyszczona wysusza pot, blokuje gruczoły potowe i zmniejsza nieprzyjemny zapach.

Leki na receptę

W poważniejszych przypadkach nadmiernego pocenia się można użyć leków przepisanych przez lekarza. Istnieje grupa leków znanych jako leki antycholinergiczne lub antymuskarynowe, które działają poprzez przerywanie sygnałów nerwowych z mózgu płynących do gruczołów potowych, zmniejszając tym samym pocenie się. Leki takie dostępne są zarówno w formie doustnej, jak i do stosowania na skórę. Mogą jednakże wystąpić efekty uboczne ich używania, które mogą obejmować suchość ust, trudności w oddawaniu moczu i skurcze żołądka.

Jonoforeza

Jonoforeza to terapia, którą przeprowadza się zwykle w przypadku nadmiernego pocenia się dłoni i stóp. Polega na przepuszczeniu słabych fal elektrycznych poprzez wodę do skóry, co blokuje gruczoły potowe. Terapia ta nie jest bolesna, ale może powodować dyskomfort i wywoływać podrażnienie skóry.

Zastrzyki z botoksu

Zastrzyki z botoksu mogą również stanowić terapię przeciw nadmiernemu poceniu się. Do zatrzymania sygnałów płynących z mózgu pobudzających gruczoły potowe do wydzielania potu potrzebne jest wykonanie około piętnastu zastrzyków z botoksu w miejscach narażonych na największe pocenie się.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama