Reklama

10 sposobów na biały nalot na języku

Czy twój język jest suchy? Czy może masz również nieświeży oddech? Suchy język wygląda jak podziurawiony ser oraz pojawia się na nim biały nalot. Prawidłowo wyglądający język powinien być różowy i pokryty małymi brodawkami. Język jest silnymi mięśniem, który pomaga nam przełykać, mówić i oczywiście wyczuwać smak. Biała powłoka na języku powoduje pewien dyskomfort i jest wynikiem wielu problemów. Co jest przyczyną suchego języka i jak temu zapobiegać? Odpowiedź poznasz z dalszej części artykułu.

Suchy język charakteryzuje biały nalot, który jest nadmiernym wzrostem komórek wewnątrz jamy ustnej. Główną przyczyną jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Innymi przyczynami są resztki jedzenia i bakterii rozkładające się języku, odwodnienie, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu, nadmierne spożywanie słodkich pokarmów, pleśniawki, przyjmowanie antybiotyków, inhalacja sterydami w przypadku astmy oraz suchy język może pojawić się w chorobach takich jak cukrzyca, żółtaczka, kiła, leukoplakia, toczeń i przekrwienie wątroby. Każda z tych przyczyn może powodować nieświeży oddech i tworzyć podatny grunt dla bakterii szkodzącym zębom. Jak temu zaradzić? Oto proste i skuteczne sposoby.

Sól

Soli możesz używać na dwa sposoby. Pierwszy, wymieszać łyżeczkę soli morskiej w szklance wody i płukać nią usta, sześć razy dziennie, aż objawy znikną. Drugi, umieść trochę soli na języku i umyj go delikatnie szczoteczką. To powinno przynieść natychmiastową ulgę.

Gliceryna spożywcza

Gliceryna jest łatwo dostępnym środkiem. Umieść glicerynę na języku i delikatnie wyszczotkuj język miękką szczoteczką. Skutecznie zwalczy szorstkość i suchość języka, a także uwolni cię od nieświeżego oddechu.

Soda oczyszczona

Wymieszaj odrobinę sody z sokiem z cytryny. Uzyskana pastę nałóż na język. Pomaga usunąć białe plamy oraz usuwa bakterie powodujące nieświeży oddech.

Kurkuma

Od kiedy kurkuma jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, może być również stosowana do zabijania bakterii na języku. Dodaj odrobinę kurkumy do soku z cytryny. Zamieszaj na gładką pastę, nałóż na język i za pomocą szczoteczki wyczyść język. Kurkumę również możesz rozmieszać w szklance wody i wypłukać usta.

Jogurt

Jogurt to czysty sposób na zabicie bakterii na języku. Żywe kultury bakterii w jogurcie pomogą kontrolować białą narośl wewnątrz jamy ustnej.

Aloes

Aloes ma zdolność niszczenia patogenów żyjących w jamie ustnej, które powodują nieświeży oddech. Wystarczy wypłukać usta przez kilka minut odrobiną soku za aloesu i wypluć. Powtórz metodę tak często jak to możliwe.

Jabłka i marchew

Jabłka i marchewki, a nawet truskawki mają naturalną tendencję do oczyszczania. Ich chrupiąca tekstura pomoże leczyć suchy język i zwalczyć nieświeży oddech.

Woda

Pij dużo wody, aby wypłukać resztki jedzenia, które osiadły na języku i między zębami. Picie dużej ilości wody zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Możesz dodać do wody odrobinę soku z cytryny lub soku z aloesu.

Myj zęby przed snem

Zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej. Szczotkuj regularnie zęby, zwłaszcza po posiłkach i przed snem. Ponadto płucz jamę ustną i szczotkuj język.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama