Reklama

Niezwykłe właściwości ryżu: Pomogą w kuchni i w łazience

Ryż jest jednym z najpopularniejszych zbóż, który nie tylko króluje w daniach azjatyckich, ale także na dobre zadomowił się w polskiej kuchni. Można przyrządzać go na tysiące sposobów: na wytrawnie lub na słodko, a łatwość jego przygotowania sprawia, że jego popularność nie maleje. Ryż to nie tylko wdzięczny produkt spożywczy: ma on o wiele więcej zastosowań, które mogą pomóc pozbyć się wilgoci oraz brudu! Poznajmy wspólnie niezwykłe właściwości ryżu: pomogą w kuchni i w łazience.

Rozpraw się z wilgocią!

W wielu polskich domach ziarenka ryżu są umieszczane w solniczkach. Oczywiście, to idealny pomysł na pozostawienie przyprawy w postaci sypkiej. Ziarenka wiążą wodę i chłoną wilgoć, dlatego warto trzymać je w pojemnikach z przyprawami. Ryż warto używać także w przypadku zalania wodą lub innym napojem drobnej elektroniki. Ze sprzętu wcześniej trzeba wyjąć baterie, a następnie szczelnie zasypać suchymi ziarenkami, które mogą pomóc uratować urządzenia elektryczne przed całkowitym zniszczeniem.

O ryżu warto pamiętać szczególnie zimą, ponieważ może on posłużyć do pochłaniania wilgoci w naszych butach. Dobrze jest suche ziarna wsypać do skarpety i dokładnie zawiązać tak, aby zawartość się z niej nie wysypywała. Wsadzenie ryżu do mokrych i wilgotnych butów pomoże pozbyć się zgromadzonej we wnętrzu wody i sprawi, że obuwie szybciej wyschnie.

Reklama

Oczywiście, po małej modyfikacji takiego ryżu w skarpecie, można w łatwy sposób uzyskać ekologiczny i skuteczny odświeżacz do szafy. Wystarczy ziarenka ryżu wzbogacić kilkoma kropelkami olejku eterycznego (np. lawendowego, z drzewa herbacianego lub cytrusowego). Umieszczenie go tam, gdzie trzymamy ubrania, zapobiegnie nie tylko powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, ale także ograniczy ilość szkodników dziesiątkujących nasze ubrania.

Ryż pomoże w porządkach

Chyba nie ma osoby, której przez nieuwagę nie przypaliła się zawartość garnka. Choć - jeśli wykażemy się refleksem - to danie można uratować, to jednak samo naczynie czeka bardzo trudne szorowanie, aby pozbyć się zabrudzenia. Jeśli nie mamy siły i chęci do męczącego czyszczenia, z pomocą przyjdzie ryż! Wystarczy zalać przypalony garnek wodą i wrzucić do niej garść zwykłego, białego ryżu, który trzeba tylko zagotować. Co się wydarzy? To, co pozostało na dnie i ściankach garnka odejdzie samoczynnie.

Ale przypalony garnek to niejedyna rzecz, którą można wyczyścić za pomocą ryżu. Otóż ziarenka pomogą przywrócić blask wazonom, flakonom oraz butelkom o nietypowym kształcie i nie będą potrzebne do tego wymyślne akcesoria. Wystarczy wsypać do środka garść ziarenek, zalać ciepłą wodą oraz energicznie, ale ostrożnie potrząsać. Po kilku chwilach wnętrze naczynia będzie perfekcyjnie czyste.

Niektórzy polecają także, aby plastikowe pojemniki na żywność również czyścić przy pomocy ryżu. Jak to zrobić? To proste: wystarczy wsypać do pojemnika solidną porcję ryżu, zalać taką ilością wody, by ziarna były przykryte, zamknąć pojemnik i energicznie potrząsać. 

Młynek do kawy i blender jak nowe!

Mielona kawa zastąpiła aromatyczne ziarna, ale i tak mnóstwo ludzi miele ją w elektrycznych młynkach. Taka sama sytuacja dotyczy przypraw, takich jak pieprz, które w młynku również znajdują swoje zastosowanie. Niestety, nie są to urządzenia wieczne i z czasem ostrza się tępią, ale jeśli chcemy przedłużyć ich żywot, to ziarna ryżu nadają się do tego celu idealnie. Nie pozostaje nic innego, jak kilka ziarenek zmielić w urządzeniach: one nie tylko wyraźnie je naostrzą, ale także wyczyszczą skomplikowany mechanizm młynka.

A co zrobić z blenderem lub malakserem, który już nie mieli i nie kruszy twardych artykułów spożywczych tak, jak dawniej? Jeśli przez myśl przeszło ci ich wyrzucenie, to najpierw postaraj się zmielić trochę suchego ryżu. Może okazać się, że te drobne ziarenka uchronią twój budżet przed niepotrzebnymi wydatkami.

Zobacz także:

Świąteczne porządki na ostatnią chwilę. Ten sposób jest niezwodny!

19 niezwykłych zastosowań olejków eterycznych. Niektóre zaskakują

Ceny prądu w 2022 ostro w górę. Ile wzrosną rachunki i jak oszczędzać energię?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nietypowe zastosowanie ryżu | ryż właściwości
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama