Reklama

Jak panierować rybę?

Cenne składniki i substancje odżywcze zawarte w rybach to jedna z kluczowych przesłanek przemawiających za tym, aby stale gościły w menu i stanowiły jego ważny element. Dietetycy zalecają, aby sięgać po nie co najmniej dwa razy w tygodniu. Aby ryby smakowały wybornie, warto dowiedzieć się co nieco na temat tego, jak je przyprawiać i panierować. Oto kilka cennych porad z babcinego zeszytu.


Prosty trik sprawi, że ryba nie nasiąknie tłuszczem


Zanim ryba trafi do panierowania, trzeba ją w odpowiedni sposób przygotować, czyli starannie wypatroszyć i podzielić. Kucharze zalecają, aby wykorzystać w tym celu technikę krojenia w dzwonek albo po prostu dokonać cięcia wzdłuż kręgosłupa. Dzięki temu prostemu zabiegowi ryba będzie po prostu smażyła się szybciej i nie nasiąknie nadmiernie tłuszczem.  To bardzo ważne, zwłaszcza gdy zależy nam na zdrowym odżywianiu i pięknej sylwetce.


Odpowiednia kompozycja przypraw


Krok następny to przygotowanie odpowiedniego zestawu przypraw, który sprawi, że ryba zyska wyrazisty smak i stłumi nie do końca miły dla nozdrzy mulisty posmak. Najlepiej wykorzystać w tym celu podstawowe "wzmacniacze" smaku, czyli pieprz i sól oraz bukiet odpowiednio dobranych ziół. Zalecane kompozycja to mieszanka tymianku, bazylii, rozmarynu i mięty wzbogacona ostrzejszą nutką czosnku. Każdy kawałek ryby trzeba oprószyć przyprawami z osobna.

W procesie przygotowywania ryby nie można także pominąć obtaczania jej w jajku. W tym celu na głębokim talerzu należy rozbić świeże jajko i starannie je roztrzepać widelcem - tak, aby żółtko połączyło się dobrze z białkiem. W gotowej jajecznej mieszance należy namoczyć kawałki ryby, a następnie obtoczyć je w mące. 


Ryby o wyrazistym smaku panieruj oszczędnie

W tym momencie nadmienić trzeba, że ryby o bardzo wyrazistym smaku, takie jak pstrąg, łosoś czy karp trzeba panierować oszczędnie. By smakowały wybornie, wystarczy po prostu obtoczyć je w samej mące z dodatkiem przypraw. Nakładanie warstwy bułki tartej nie jest konieczne. Zwłaszcza, że wielu miłośników ryby w takim wydaniu po prostu nie lubi. Często podkreślają, że podsmażanie w bułce potrafi mocno zubożyć smak wyrafinowanych potraw, do jakich niewątpliwie należą ryby. 

Zamiast tradycyjnego obtaczania w bułce tartej, można również wykorzystać bardziej finezyjne dodatki, takie jak płatki kukurydziane, płatki migdałowe lub nawet wiórki kokosowe. Eksperymentować w kuchni przecież można zawsze. Przy czym wybór bardziej oryginalnej panierki zawsze implikuje inny zestaw przypraw albo ten maksymalnie oszczędny - wsparty na niezwodnych soli i pieprzu.

Zastosuj prosty patent - panierka nie odpadnie i zyska piękny kolor

Przy panierowaniu ryby przyda się także cenna wskazówka w kontekście tego, co robić, by warstwa wierzchnia nie odpadała. Można ją po prostu przygotować z mąki kukurydzianej z dodatkiem mąki kartoflanej - najlepiej w stosunku 5:1. Ryba obsmażona w takiej panierce zyska śliczny przyciągający wzrok żółty kolor. By prezentowała się jeszcze finezyjniej, można ją z wierzchu potraktować przyprawami o rozmaitych barwach np. papryką i zielonym pieprzem. Niby prosty zabieg, a jaki daje efekt!

Na koniec kluczowa zasada związana ze stronami ryby. Smażenie jej zawsze rozpoczynamy od tej, na której znajduje się skórka, nigdy odwrotnie. 

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama