Reklama

Jak uratować zepsutą potrawę? Skuteczne metody

Kto z nas choć raz w życiu nie przesolił lub nie przypalił potrawy ręka do góry! Pewnie znajdzie się kilka ewenementów, jednak takie sytuacje to chleb powszedni, szczególnie w kuchni amatora lub osób, które po prostu rzadko gotują. Fakt, że przesoliliśmy lub przypaliliśmy potrawę, nie oznacza jednak, że powinna wylądować ona w koszu. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym ją uratujemy. Oto one.

Reklama

Przypalona potrawa

O przypaloną potrawę bardzo łatwo. Wystarczy, że nie ustawimy stopera, a zaczniemy wykonywać czynność znacznie bardziej absorbującą naszą uwagę. Efekt? Przypalone ciasto, pieczeń lub zupa. Jak temu zaradzić?

Cebula

Gdy przypalimy płynną potrawę, wystarczy wrzucić do niej cebulę i gotować przez kilka minut. Warzywo wchłonie spaleniznę i przykry zapach.

Skórka z chleba

Do przypalonej potrawy możemy wrzucić również skórkę chleba i zostawić na około 15 minut. Pamiętamy jednak, że potrawa nie może się w tym samym czasie gotować.

Przypalone mięso

Jeśli przypaliliśmy mięso, najlepiej jak najszybciej odkroić spaloną część, by nieprzyjemny zapach nie przeszedł na resztę pieczeni. Z kolei, gdy zapach spalenizny zdążył już zaatakować resztę mięsa, dodaj do niego przyprawy.

Przesolone danie

Jeśli nasza potrawa jest zbyt słona, nie panikujmy. Pomoże któryś z poniższych sposobów.

Ziemniak

Ziemniak doskonale wchłania sól. W zależności od wielkości i rodzaju potrawy, należy dodać jego odpowiednią ilość do środka. Przykładowo: jeśli przesoliliśmy zupę, wrzućmy do garnka średniej wielkości ziemniaka na kilkanaście minut. Z kolei, gdy dodaliśmy zbyt dużo soli do pieczeni, obłóżmy ją plastrami ziemniaka i odstawmy na minimum godzinę.

Jabłko

Podobne właściwości do soli wykazuje również jabłko. Gdy chcemy zmniejszyć ilość soli w potrawie, obłóżmy ją jabłkiem lub wrzućmy do niej pokrojony owoc.

Chleb

Gdy nie mamy w domu ziemniaków lub jabłek, a przesoliliśmy zupę, wrzućmy do niej dwie kromki chleba. Pieczywo również skutecznie wchłonie nadmiar soli. Pamiętajmy, by chleb był podpieczony, wówczas nie rozpadnie się w potrawie.

Niewielka ilość mleka lub jogurtu naturalnego

Mleko lub jogurt sprawdzą się w przypadku przesolonych potraw płynnych lub dań, do których dodawaliśmy nabiał, na przykład śmietanę. Złagodzą smak soli i nie zepsują potrawy.

Surowe białka jaj

Przesoloną zupę lub sos uratują również surowe białka jaj. W jaki sposób przeprowadzić akcję ratunkową? Wbijamy do gorącej zupy białko, a po kilku minutach usuwamy go już w ściętej postaci przez grube sito. Białko doskonale wiąże sól, dlatego metoda ta jest tak bardzo skuteczna.

Co zrobić, gdy potrawa wyszła zbyt ostra?

A co zrobić, gdy przygotowane przez nas danie jest zbyt pikantne?

Sok z cytryny

Sok z cytryny łagodzi ostry smak potraw, wystarczy odrobina, by przepieprzona zupa nadawała się do zjedzenia. Sokiem z cytryny możemy skropić również za bardzo doprawione mięso lub sałatkę.

Nabiał

Dodanie do zbyt pikantnego dania odrobiny jogurtu naturalnego lub mleka złagodzi jego smak. To dzięki białku zawartemu w nabiale, które w kontakcie z cząsteczkami ostrych przypraw zmniejsza ich rozgrzewającą moc.

Cukier

Innym sposobem jest dodanie do ostrej potrawy cukru lub produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które neutralizują pikantny smak.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama