Reklama

Domowe sposoby na skurcze łydek

Na skurcze łydek narzekają sportowcy i kobiety w ciąży. Dolegliwość ta może jednak dotknąć każdego - wiele zależy chociażby od diety, przyjmowanych leków czy trybu życia. Szczególnie dotkliwy jest skurcz łydki w nocy, wybudzający ze snu. Przyczyny tego stanu rzeczy bywają różne, więc tym bardziej warto poznać domowe sposoby na skurcze łydek, dzięki którym uda się złagodzić bolesne objawy.

Reklama

Skurcze w łydkach - na czym polegają?

Gwałtowny i nieprzyjemny ból łydek wynika z nagłego skurczu mięśni, znajdujących się w tylnej części podudzia. Polega on na zmianie długości oraz napięcia włókien mięśniowych. Skurcz nogi może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, co najbardziej niekomfortowe okazuje się w nocy.

Ból łydek - przyczyny

By przeciwdziałać nawrotom uciążliwych skurczów, dobrze jest uświadomić sobie, co może być powodem ich występowania. 

  • Odwodnienie organizmu to najprostsza droga do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, objawiającego się skurczami łydek.
  • Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza magnez, wapń, potas i sód.
  • Przemęczenie i przegrzanie mięśni, wynikające z przeprowadzenia zbyt intensywnego treningu.
  • Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna.
  • Przyjmowanie leków o działaniu moczopędnym i przeczyszczającym.Skurcze łydek - co pomaga?


Masaż jest najprostszym sposobem na poradzenie sobie z nagłym skurczem nóg, który wykonać można odruchowo. Jeszcze lepiej sprawdza się ostrożne rozciągnięcie mięśni poprzez chwycenie dłonią palców stóp i wyprostowanie kończyny. Spróbować warto także ciepłych kompresów.

Domowe metody mogą nie wystarczyć, jeśli skurcze pojawiać się będą coraz częściej, a ból zacznie się nasilać. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Skurcze łydek - co robić, by im zapobiegać?

Wbrew pozorom niewielka zmiana przyzwyczajeń może uchronić nas przed występowaniem skurczów łydek - również nocnych. Zrewidowanie codziennych nawyków często nie wymaga wprowadzania dużych zmian, lecz może w znacznym stopniu pomóc wyeliminować skurcze łydek.

Różnorodna dieta bogata w rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, ryby i świeże warzywa dostarczą ciału niezbędnych składników mineralnych. Jednocześnie ograniczyć należy ilość spożywanej kawy, napojów energetycznych i alkoholu.

Poleca się unikać długiego siedzenia w jednej pozycji i zakładania nogi na nogę. W codziennym planie zajęć znajdź miejsce dla aktywności fizycznej - wystarczą nawet spacery o umiarkowanej intensywności. Do wykonywania prostych ćwiczeń na łydki w domu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu.

Dobór odpowiedniego obuwia też ma znaczenie. Noszenie ciasnych butów przez cały dzień może objawić się nocnym skurczem łydki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama