Reklama

Dlaczego warto uprawiać pilates?

Pilates to coraz bardziej popularna forma dbania o swoje ciało oraz zdrowie. Ćwiczenia pilatesowe nie tylko wzmacniają mięśnie naszego ciała, poprawiają kondycję, ale także wysmuklają sylwetkę i pomagają utrzymać równowagę psychofizyczną. Pierwsze zestawy treningowe opracował Józef Hubert Pilates w dwudziestym wieku. Dzisiaj pilates praktykuje wiele osób na całym świecie. Podpowiadamy, dlaczego warto go uprawiać.

Reklama

Pilates wspomaga odchudzanie

Zacznijmy od tego, że pilates to doskonały sposób, by pozbyć się zbędnych kilogramów i wysmuklić sylwetkę. Podczas rzeźbienia mięśni spalamy kalorie, w wyniku czego chudniemy. By uzyskać zadowalające efekty pilatesu, najlepiej zacząć od ćwiczeń kardio. Po takiej rozgrzewce jesteśmy gotowi, by wykonać ćwiczenia pilatesowe. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy przyspieszając tempo treningu. Na taki krok zdecydujmy się jednak dopiero, gdy do perfekcji opanujemy ćwiczenia.

Doskonały sposób na wzmocnienie mięśni całego ciała

Jednym z najważniejszych zadań pilatesu jest wzmocnienie mięśni całego ciała. W efekcie mamy lepszą kondycję i sprawniej funkcjonujemy. Ćwiczenia pilatesowe wzmacniają mięśnie dna miednicy, dzięki czemu doznania seksualne są silniejsze. Ponadto, pilates może znacznie ułatwić poród. W wyniku ćwiczeń pilatesowych mięśnie nabierają elastyczności, ale nie stają się nadmiernie rozbudowane. Już po kilku tygodniach poprawie ulegają: sylwetka, postawa ciała i koordynacja ruchowa.

Wzmacnia kręgosłup

Regularnie uprawiany pilates wzmocni nie tylko nasze mięśnie, ale i kręgosłup, z którym coraz więcej osób ma problem. Pilates zmniejsza ryzyko rozwoju dolegliwości kręgosłupa. Dlatego osoby, którym szczególnie one dokuczają, powinny zacząć ćwiczyć właśnie pilates. Pamiętajmy również, że wzmacniając konkretne mięśnie ciała, wzmacniamy również kręgosłup.

Przynosi odprężenie

Pilates to również świetny patent na relaks. Zmniejszamy wówczas napięcie w ciele, jednocześnie unikając jego konsekwencji psychofizycznych. Regularny pilates pomaga usunąć napięcie nagromadzone w pasie barkowym i kręgosłupie. Ponadto, rozluźnia mięśnie karku, ramion oraz górnych partii pleców. Pamiętajmy, że stres wpływa destrukcyjnie na naszą psychikę, a także ciało. Pilates pomaga ją przywrócić, dlatego w tym sensie podobny jest do jogi.

Poprawia świadomość własnego ciała

Dzięki regularnemu uprawianiu pilatesu nasze ciało staje się znacznie bardziej atrakcyjne, co podwyższa naszą samoocenę. Ponadto, pilates pomaga osiągnąć nam harmonię ciała i umysłu, dlatego jest doskonałym przygotowaniem do uprawiania jogi. Pamiętajmy jednak, by uprawiając pilates trzymać się prawidłowej techniki oddychania. Zarówno w pilatesie, jak i w jodze ważna jest kontrola oddechu.

Ćwiczenia pilatesowe poprawiają nie tylko wygląd naszego ciała, ale i jego ruch: poruszamy się z gracją, a nasze ruchy są bardziej opanowane.

Czy pilates może być szkodliwy?

Niektóre ćwiczenia pilatesowe mogą obciążać kręgosłup, dlatego należy wykonywać je z umiarem i dokładnością.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama