7 zalet robienia planków każdego dnia

Ćwiczenia wykorzystujące masę własnego ciała zaczynają się robić coraz popularniejsze, ze względu na ich praktyczność i prostotę. Plank to jedno z takich ćwiczeń, które nigdy nie wyjdzie z mody. Są jednymi z najskuteczniejszych ćwiczeń, jakie możesz wykonać. Wynika to z tego, że wykonanie takiego ćwiczenia nie wymaga dużo czasu, a jednocześnie można osiągnąć znaczące rezultaty w bardzo krótkim czasie. Oto kilka korzyści płynących z tych ćwiczeń.

Poprawisz wydolność tułowia

Plank to idealne ćwiczenie na mięśnie brzucha, bo angażują wszystkie najważniejsze mięśnie tułowia, łącznie z mięśniem poprzecznym brzucha, mięśniem prostym brzucha, mięśniem skośnym zewnętrznym brzucha i mięśniami pośladków. Wzmacnianie każdej grupy mięśniowej jest bardzo ważne dla ciała, gdyż każda grupa mięśni pełni inną funkcję. Jeśli zaczniesz wzmacniać te grupy mięśniowe, zauważysz:

Mięsień poprzeczny brzucha: zdolność do podnoszenia większych ciężarów

Mięśnie proste brzucha: poprawa wydolności w trakcie uprawiania sportów, szczególnie sportów, w których wykorzystywana jest skoczność. Jeśli odpowiednio wyćwiczy tę grupę mięśni, zauważysz sześciopak na brzuchu.

Mięśnie skośne zewnętrzne brzucha:  poprawa koordynacji w trakcie ćwiczeń wykorzystujących skłony w bok i skręty talii.

Mięśnie pośladków: podpieranie pleców i silniejsze, bardziej kształtne pośladki.

Zmniejszysz ryzyko wystąpienia urazów pleców i kręgosłupa

Planki to rodzaj ćwiczeń, które umożliwią zbudowanie masy mięśniowej, a także odciążą kręgosłup i biodra. Regularne ćwiczenie planków nie tylko znacząco zmniejsza bóle pleców, ale także wzmacnia mięśnie i zapewnia lepsze podtrzymywanie całego kręgosłupa, szczególnie w okolicach lędźwi.

Twój metabolizm będzie szybszy

Plank angażuje całe ciało, a wykonywanie tych ćwiczeń każdego dnia pomoże spalić więcej kalorii niż zwykłe ćwiczenia na mięśnie brzucha, jak brzuszki czy skłony. Mięśnie wzmocnione dzięki tym codziennym ćwiczeniom pomogą spalić więcej kalorii nawet w spoczynku. Jest to ważne w przypadku, gdy większość dnia spędzasz przed komputerem. Ponadto wykonywanie 10 jednominutowych serii każdego dnia w domu lub po pracy poprawi twój metabolizm i sprawi, że nie zwolni on nawet po zakończeniu ćwiczeń.

Znacząco poprawisz postawę ciała

Robienie planków poprawi twoją postawę, dzięki czemu będziesz prościej stać i siedzieć. Poprzez wzmacnianie mięśni tułowia uzyskasz odpowiednią postawę na stałe, gdyż mięśnie brzucha mają także wpływ na stan twojej szyi, ramion, klatki piersiowej i pleców.

Poprawisz równowagę

Jeśli podczas stania na jednej nodze od razu zaczynasz się chwiać, może to oznaczać, że twoje mięśnie brzucha nie są wystarczająco silne, by zapewnić ci odpowiednią równowagę. Poprzez wykonywanie bocznych planków poprawisz równowagę i wydolność w każdym sporcie.

Poprawisz gibkość ciała

Gibkość można uzyskać dzięki regularnemu wykonywaniu planków, gdyż te ćwiczenia rozciągają mięśnie ramion, a także ścięgna. Wykonując planki boczne wzmocnisz również mięśnie skośne brzucha. Oprócz tego dzięki tym ćwiczeniem rozciągniesz mięśnie stóp i polepszysz postawę ciała.

Polepszysz kondycję umysłu

Ćwiczenie planków wpłynie także na układ nerwowy, bo potrafi poprawić ogólne samopoczucie. Jak? Podczas ćwiczeń dochodzi do rozciągnięcia grup mięśniowych, które przyczyniają się do stresu i napięcia. Jeśli spędzasz większość czasu w fotelu, w domu czy w pracy, czujesz gromadzące się napięcie w okolicach ramion, przez co możesz się potem garbić. Z tego powodu czujemy się bardziej zestresowani i spięci. Planki nie tylko wyciszą twój umysł, ale również mogą pomóc w leczeniu objawów depresji i nerwicy –  ale tylko jeśli staną się częścią twojej codziennej rutyny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama