Reklama

Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Wypełniając roczną deklarację dla fiskusa, nie zapomnij o możliwości przekazania części swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Nazywa się go często podatkiem dobroczynności. O tyle ciekawszym, że nie wymaga od nas dodatkowych opłat i możemy sami zdecydować, na co konkretnie pójdzie 1 procent naszego podatku. Wydaje się niedużo? Jednak w 2013 r. z tego ułamka zebrało się ponad 500 mln zł, które trafiły do organizacji pożytku publicznego.

Konkretne wsparcie

Choć możliwość przekazania części podatku na wybraną fundację istnieje w Polsce od 2003 r., to nadal połowa podatników nie korzysta z tej możliwości. Warto to zmienić, bo mimo, że pomagamy charytatywnie w inny sposób, tak możemy wesprzeć bardzo szczególną akcję lub nawet konkretnego potrzebującego.

Co ważne, przekazanie tych pieniędzy nic dodatkowo nas nie kosztuje. Po prostu urząd skarbowy z kwoty naszego podatku wydzieli 1 procent i w naszym imieniu przekaże na konto np. fundacji charytatywnej.

Tylko organizacje pożytku

Jak się jednak do tego zabrać? To proste. Po pierwsze, 1 procent można przekazać tylko tzw. organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie każda fundacja, nawet charytatywna ma taki status, więc konieczne jest sprawdzenie, czy figuruje w spisie takich instytucji, który obejmuje ponad 8 tys. OPP.

Można to zrobić na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej: www.mpips.gov.pl/bip, www.pozytek.gov.pl, Krajowym Rejestrze Sądowym lub w spisie organizacji pozarządowych www.baza.pozytek.ngo.pl.

Po drugie, należy spisać z tej listy (tylko!) jeden numer KRS wybranej instytucji. Warto również spytać znajomych, którzy np. opiekują się przewlekle chorym dzieckiem, czy nie stworzyli możliwości przekazania 1 proc. podatku.

Wpisz KRS

Co dalej? Po prawidłowym wypełnieniu PIT, na końcu każdej deklaracji znajdziemy rubrykę o przekazaniu 1 procenta. Tam wpisujemy numer KRS organizacji (nie potrzeba już nazwy OPP) i ewentualnie szczegółowy cel, jeśli np. fundacja udostępnia taką możliwość.

Jeśli wypełniasz deklarację ręcznie, należny podatek podziel przez 100 i wpisz uzyskaną kwotę w rubrykę z OPP. Gdy rozliczamy się elektronicznie, program sam wyliczy 1 procent.

Możesz również wpisać dane kontaktowe dla organizacji, której przekazałeś pieniądze, żeby np. otrzymać informacje, na co konkretnie wydali datek.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama