Reklama

Jaki zawód wybrać?

Niektórzy ludzie wiedzą, co chcą robić w przyszłości już od dzieciństwa. Pozostała część nie ma już tego szczęścia. Jaki zawód wybrać? Jaki będzie najodpowiedniejszy właśnie dla mnie? Poniższy artykuł zawiera wskazówki i rady, co należy zrobić, aby odpowiedzieć na te trudne pytania.

Pomyśl o tym, co jest dla ciebie najważniejsze.

Czy chcesz pracować z innymi ludźmi? Czy chciałbyś mieć pracę, która pozwoli ci wykazać się kreatywnością? Stwórz listę wszystkich cech, które oczekujesz po idealnej pracy. Dobrze, jeśli chcesz, aby twoja przyszła praca była wysoko wynagradzana, jednak nie jest to najważniejsze przy wyborze ścieżki kariery. W niemal każdym zawodzie można osiągnąć wysokie wynagrodzenie. Posiadanie wysokiego stopnia naukowego wcale nie gwarantuje wysokich zarobków.

Musisz przemyśleć swoje mocne i słabe strony. Jeśli nienawidzisz matematyki i wszystko, co jest z nią związane sprawia ci problem, prawdopodobnie nie powinieneś wybierać zawodu, który wymagać będzie od Ciebie dobrych umiejętności w tym zakresie. Tak czy owak, jeśli już studiujesz coś, co sprawia ci trudności, warto przejść przez studia do końca, aby osiągnąć założony cel. Nie zmieniaj wyznaczonej przez siebie ścieżki kariery wyłącznie dlatego, że obawiasz się niskiego stopnia z przedmiotu lub trudnego semestru.

Znajdź wszystkie informacje dotyczące zawodów

Po zrobieniu listy, przejrzyj książki oraz strony internetowe zawierające informacje na temat różnych zawodów. Poszukaj takich zawodów, które posiadają wypisane przez ciebie cechy. Sprawdź dokładnie, jakiej edukacji wymaga dany zawód, co należy do obowiązków osób, które go wykonują, za co są odpowiedzialni i jakie są możliwości rozwoju w tym zakresie.

Testy preferencji zawodowych

Kolejnym dobrym pomysłem na sprawdzenie, jaki zawód do nas pasuje, jest przeprowadzenie testu preferencji zawodowych. Najlepiej jest zrobić ich kilka, aby zmniejszyć ryzyko błędu. Niektóre testy sprawdzają tylko naszą osobowość, inne natomiast osobowość oraz umiejętności.

Sprawdź, jak wygląda w rzeczywistości praca w wybranym przez ciebie zawodzie

Po zaznajomieniu się z zawodami oraz wykonaniu kilku różnych testów wybierz z listy pięć zawodów, które najbardziej ci się podobają oraz jednocześnie pasują do ciebie. Znajdź osoby, które wykonują taki zawód i spytaj, czy istnieje możliwość towarzyszenia im podczas pracy przez dzień lub dwa. Dzięki temu będziesz mieć okazję sprawdzenia jaka jest w rzeczywistości ta praca i czy naprawdę Ci się podoba.

Jest to najważniejsza część wyboru zawodu, ponieważ wiele osób przechodzi całe studia tylko po to, aby odkryć zaraz po rozpoczęciu pracy, że to, co robią, kompletnie im się nie podoba. Nauka zawodu, a praca w nim, to dwie różne rzeczy. Dowiedz się, co osoba pracująca w interesującym cię zawodzie lubi w swojej pracy, a czego nie lubi, oraz jakie umiejętności są konieczne do jego wykonywania.

Daj sobie czas

Nie przejmuj się bardzo, jeśli nadal jesteś niepewny, jaki zawód będzie najlepszy dla ciebie. Możliwe, że przyjdzie to z czasem. Daj sobie czas na przemyślenie tego, czego nauczyłeś się o sobie oraz o interesujących się zawodach. Bierz udział w różnych zajęciach dodatkowych, aby zobaczyć, co cię najbardziej zainteresuje.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama