Reklama

Jak wyhodować kryształki soli?

Jeśli pasjonuje cię fizyka, lubisz przeprowadzać eksperymenty i podziwiać ich efekty, założenie domowej hodowli kryształków soli nie będzie dla ciebie żadnym problemem. Dzięki temu prostemu doświadczeniu dowiesz się co nieco więcej na temat procesów odwracalnych i dostarczysz bodźców swojej wyobraźni. Obserwacja wytrącających się kryształów to świetna zabawa dla dużych i małych.

Reklama

Niezbędne składniki i akcesoria

Doświadczenie możesz śmiało przeprowadzić w domowym zaciszu. Od czego najlepiej zacząć? Oczywiście od przygotowania odpowiednich składników i akcesoriów. Niezbędne są: pół szklanki wody, 1/4 szklanki soli, dosyć duży słoik, ołówek albo niewielki patyczek oraz włochaty kawałek nitki lub włóczki. Ten ostatni posłuży jako swojego rodzaju rusztowanie dla wytrącających się kryształów.

Pierwsze kroki

Przygotowaną wodę należy zagotować. Następnie dodaje się do niej sól i starannie miesza, aż do całkowitego rozpuszczenia. Aby eksperyment zakończył się sukcesem, roztwór powinien być nasycony, co w praktyce oznacza, że soli należy dodawać tyle, żeby przestała się rozpuszczać i zaczęła osiadać na dnie.

Kolejne działania

Gotowy roztwór należy przelać do słoiczka - do około 3/4 jego wysokości - a jeden koniec przygotowanego wcześniej sznurka trzeba przywiązać na środku patyczka. Pamiętaj, że nitka powinna mieć długość zbieżną do wysokości słoika. Następnie trzeba umieść patyczek na wierzchu słoika, a nitkę wrzucić do roztworu. Jej koniec musi dotykać dna.

Słoik przechowuj w odpowiednim miejscu

Słoik z roztworem należy przenieść w odpowiednio przygotowane miejsce. Powinno być osłonięte od promieni słonecznych oraz silnego wiatru. Dobrym rozwiązaniem jest półka lub ewentualnie parapet. Im wolniej będzie przebiegał proces krystalizacji, tym piękniejsze kryształki finalnie uzyskamy.

Jak wzmocnić efekt?

Gdy woda zacznie odparowywać, sól zacznie osiadać na nitce oraz na patyczku. Pierwsze kryształki soli będzie można zaobserwować już po siedmiu dniach. Gdy woda odparuje całkowicie, efekt będzie naprawdę spektakularny.

Jeśli eksperymentowanie z kryształkami soli przypadnie nam do gustu, możemy kontynuować doświadczenie. Musimy tylko ponownie przygotować roztwór według powyższych wskazówek, a następnie zanurzyć w nim pozyskany wcześniej kryształ. Oczywiście, należy pamiętać, aby wcześniej obwiązać go nitką. Będzie zwiększał swoją objętość.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama