Reklama

Dzień Matki 2021: Zwyczaje i tradycje

Dzień Matki to święto, w którym możemy wyrazić szacunek i miłość do swoich mam. Dziękujemy im wtedy za poświęcenie i wychowanie, składamy im życzenia oraz obdarowujemy kwiatami, czekoladkami czy innymi prezentami. Kiedy i jak obchodzi się Dzień Matki w Polsce i na świecie, jakie są zwyczaje i tradycje w tym dniu? Jak wyrazić wdzięczność mamom i jak najlepiej spędzić to święto?

Kiedy obchodzi się Dzień Matki?

Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 krajach na całym świecie. Data święta zależy od kraju, w którym jest ono celebrowane. W Polsce ten dzień przypada niezmiennie na 26 maja. Natomiast w Stanach Zjednoczonych Dzień Matki wypada zawsze w drugą niedzielę maja. Podobnie jest z resztą w Kanadzie, Australii, Grecji, Niemczech, Czechach, Włoszech i wielu innych krajach. We Francji i Szwecji święto mam obchodzone jest w ostatnią niedzielę maja, a na Węgrzech, Litwie i w Hiszpanii w pierwszą niedzielę maja. Najbardziej wyróżnia się Norwegia, która obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę lutego. Z kolei w Rosji, Słowenii i na Białorusi rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet obchodzony 8 marca.

Dzień Matki: Tradycja święta

Skąd wywodzi się Dzień Matki? Początki tego święta wywodzą się ze starożytnej Grecji i Rzymu. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, które były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji czczono boginię Reję, żonę Kronosa - matkę wszystkich bogów i całego wszechświata. W Rzymie hołd składano bogini Cybeli, również uważanej za matkę bogów. Rzymskie święto, nazywane Hilariami, zaadaptowane zostało przez patriarchów kościoła katolickiego i przekształcone na święto matki Boga.

W Anglii i Szkocji od XVII wieku obchodzono tzw. "niedzielę u matki". Początkowo była to wizyta w kościele w czwartą niedzielę postu. Był to dzień wolny od pracy i tradycyjnie składano wtedy podarunki matce, zwykle w postaci kwiatów i słodyczy. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku, następnie święto powróciło po zakończeniu II wojny światowej. Ciekawa jest historia święta mam w Stanach Zjednoczonych. W 1905 roku Anna Maria Jarvis z Południowej Wirginii ustanowiła Dzień Matki, składając hołd swojej matce, którą kochała nad życie. Twierdziła, że matki nie są dostatecznie doceniane, a dzieci późno zdają sobie sprawę, jak ważne są mamy w ich życiu. Święto miało zacieśnić więzi między rodzicami i ich dziećmi.  

W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w 1914 roku w Krakowie. Jego organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Początkowo nie było ustalonej konkretnej daty, ale obecnie święto przypada na 26 maja.

Dzień Matki 2021: Jak obchodzić?

W Dniu Matki mamy okazję złożyć najszczersze życzenia i wyrazy wdzięczności swoim mamom za trud włożony w nasze wychowanie. W tym ważnym dla mam dniu warto obdarować je szczególnie swoją obecnością i życzeniami. Zwyczajem jest, że matki otrzymują od swoich dzieci różnego rodzaju prezenty i drobne upominki, np. bukiety kwiatów, laurki, słodycze i inne podarunki. Dzień Matki to idealny moment, aby spędzić trochę czasu z mamą i sprawić, by odpoczęła od codziennych trosk i poczuła się wyjątkowo. Można zabrać ją do kawiarni, kina czy teatru. W dobie pandemii może być to utrudnione, dlatego można spędzić ten dzień nieco inaczej. Wystarczy zabrać mamę na spacer, do kawiarnianego ogródka lub złożyć jej wizytę w domu. Ważne, by mama poczuła, że o niej pamiętamy i jesteśmy jej wdzięczni za wszystko.

Dzień Matki 2021: Najlepsze pomysły na prezent

Aby podziękować mamie za wszystko, co dla nas zrobiła, warto podarować jej prezent prosto z serca. Dzieci mogą przygotować piękne laurki lub inne upominki, które będą zrobione przez nie własnoręcznie. Mamy z pewnością docenią takie starania i bardzo się ucieszą.

Popularnym i niezastąpionym prezentem na Dzień Matki są z pewnością kwiaty, które uwielbia niemal każda kobieta. Mogą być to cięte tulipany, goździki czy frezje lub wymowne niezapominajki. Świetnie sprawdzą się również kwiaty w doniczce, np. storczyki. Dla mamy można także upiec pyszny tort lub ciasto. Ważne by był to ulubiony wypiek mamy, a nie nasz. Dobrym pomysłem na prezent dla mamy są kosmetyki i perfumy. Najlepiej, jeśli wiemy, jakich produktów używa mama i co będzie jej odpowiadało.

Mamę można także odciążyć od obowiązków i zaoferować swoją pomoc m.in. w sprzątaniu, praniu, gotowaniu czy koszeniu trawy. Można też zafundować jej wizytę w salonie fryzjerskim, kosmetycznym lub w spa. Jednak najważniejszym prezentem dla mamy będzie spędzenie z nią czasu. To czasami wystarczy, by mama poczuła się najszczęśliwszą osobą na świecie. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama