Reklama

Dzień Matki 2021: Kiedy i jak się obchodzi w Polsce i na świecie?

Dzień Matki, który w Polsce wypada tradycyjnie 26 maja, to święto, w którym pociechy wyrażają wdzięczność swoim rodzicielkom za trud włożony w wychowanie. Okazuje się, że to nie tylko polska tradycja, ponieważ Dzień Matki obchodzony jest praktycznie na całym globie, choć nie zawsze w tym samym terminie. Niezmiennie od wielu lat najmłodsi w tym dniu przygotowują laurki, własnoręcznie wykonane prezenty i bukiety swoim mamom, a jeszcze kilka lat temu w szkole urządzane były uroczyste apele. Zatem, jak w tym roku obchodzić Dzień Matki? Garść inspiracji znajdziesz poniżej.

Historia Dnia Matki

Nietrudno się domyślić, że nie tylko w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. Szacuje się, że to wyjątkowe święto celebrowane jest w ponad 140 krajach, ale nie zawsze w tym samym terminie. Przykładowo Arabowie Dzień Matki obchodzą w marcu, Norwegowie w lutym, w Tajlandii w sierpniu, natomiast w Indonezji w grudniu. Natomiast w większości krajów na świecie Dzień Matki jest świętem ruchomym, przykładowo w Czechach, Finlandii, Holandii, Japonii, Szwajcarii, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, a także w wielu innych, to wyjątkowe święto przypada na drugą niedzielę maja. Polski Dzień Matki, czyli 26 maja, to tradycyjnie moment, kiedy dzieci przygotowują dla mam różne podarunki: wręczają własnoręcznie wykonane laurki, drobne upominki oraz bukiety i kwiaty w podziękowaniu za miłość i trud w wychowaniu.

Jak obchodzić Dzień Matki 2021?

Dzień Matki to święto wyjątkowe i choć mamę kocha się codziennie, to jednak tego dnia powinno się jej złożyć serdeczne życzenia. Jeśli nie mieszkamy ze swoją rodzicielką, warto zarezerwować chwilę i zadzwonić z życzeniami. Gdy jest ku temu sposobność i możliwość, wypada mamę odwiedzić osobiście i poświęcić wolny czas na wspólne celebrowanie Dnia Matki. Pamiętajmy, że tego dnia - choć jest to bardzo miłe - nie liczą się drogie prezenty, ale okazanie szacunku i wdzięczności na różny sposób. Oczywiście, możemy z okazji Dnia Matki wręczyć jakiś sentymentalny upominek, np. oprawione w elegancką ramkę wspólne zdjęcia, miły gadżet lub oryginalną roślinę doniczkową - wybór w kwiaciarniach jest ogromny. Nadal ogromną popularnością wśród prezentów na Dzień Matki cieszą się bukiety oraz łakocie. Mimo wszystko, cokolwiek przygotujemy, warto zrobić to z pomysłem i nie czekać do ostatniej chwili.

Wdzięczność na Dzień Matki

Dzień Matki w 2021 roku obchodzić trudniej. Wszystko ze względu na pandemiczne obostrzenia, bo choć powoli otwierają się instytucje kultury oraz ogródki kawiarniane, to nie zawsze będzie możliwość obejrzenia spektaklu czy zjedzenia obiadu w restauracji. Na szczęście Dzień Matki można spędzać w domowym zaciszu. Jednak warto wyręczyć mamę w codziennych obowiązkach: przygotować specjalnie dla niej śniadanie, posprzątać mieszkanie oraz ugotować domowy obiad, czy zrobić zakupy. Dzień Matki może być również zwieńczony domowym ciastem zjedzonym przy filiżance kawy. 

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama