Reklama

Właściwości zdrowotne kawy

Wielu z nas uwielbia wypić poranną filiżankę kawy. Pomaga się obudzić i poczuć energię, a ponadto jest niezastąpionym elementem naszej codziennej rutyny. Kawa jednak nie ma najlepszej reputacji ze względu na swoje niekorzystne dla zdrowia właściwości. Prawdą jest, że kawa ma również liczne właściwości korzystne dla zdrowia. Przyjrzyjmy się tym zaskakującym faktom, aby zyskać pełny obraz jej wpływu na nasze zdrowie.

Reklama

Kofeina wpływa na poprawę krążenia krwi

Wypicie jednej lub dwóch filiżanek kawy w ciągu dnia spowoduje przyspieszenie przepływu krwi w naszym organizmie. Oznacza to, że twoje tkanki otrzymują więcej tlenu, a dzięki temu na przykład łatwiej przychodzi nam uprawianie aktywności fizycznej. Jeśli więc jesteś osobą, która chce więcej trenować, dlaczego nie dodasz do swojej diety kawy?

Kawa poprawia funkcje mózgu

Wiemy, że kawa stymuluje mózg do produkcji ważnych substancji wspomagających uczenie się, ale czy wiedziałaś o tym, że również blokuje substancje, które powodują spowalnianie tych procesów? Substancja zwana adenozyną trzymana jest na wodzy dzięki kawie, a neuroprzekaźniki takie jak dopamina i norepinefryna mogą wpływać na nasze przebłyski inteligencji. W tej sytuacji nasze neurony pracują bez przeszkód, poprawiając nasze szeroko rozumiane funkcje poznawcze.

Kawa rozprasza smutki

Kolejną korzyścią, jaką mamy dzięki kawie, jest jej działanie poprawiające nastrój. Depresja jest chorobą, która odbiera siły i na szczęście coraz więcej mówi się zarówno o samej chorobie, jak i osobach, które na nią cierpią. Picie kawy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia depresji. Codzienne wypijanie jednej lub dwóch filiżanek kawy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji o 20%. Badacze łączą picie kawy z produkcją hormonów takich jak serotonina i dopamina, których odpowiedni poziom w organizmie chroni przed depresją.

Kawa wspomaga odchudzanie

Kawa również może okazać się pomocna w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Wcześniej wspominaliśmy o tym, że może ona poprawić przepływ krwi, co z kolei oznacza, że możesz dłużej i z większym wysiłkiem podejmować aktywność fizyczną. Jednocześnie kawa wspomaga spalanie kalorii i może przyspieszyć twój metabolizm o 20%. Wszystkie te dane pozwalają stwierdzić, że kilka filiżanek kawy dziennie pomoże ci schudnąć.

Sam zapach działa relaksująco

Każdy z nas doświadcza stresu, z różnych powodów, i większość z nas w tym tygodniu zapewne czymś się zestresuje. Istnieje wiele sposobów na to, aby zmniejszyć napięcie, a jednym z nich z pewnością jest wdychanie aromatu kawy. Według naukowców już sam zapach kawy może spowodować, że białko znajdujące się w mózgu zacznie zmniejszać uczucie stresu. Ponadto, zapach kawy kojarzy nam się z czymś ciepłym, kojącym i egzotycznym. Przenosi nasze zmysły do pięknego, przyjemnego i spokojnego miejsca.

Kawa pomaga w uśmierzeniu bólu

Wielu z nas odczuwa ból w ciągu dnia pracy. Może być to ból spowodowany siedzeniem w biurze na fotelu przez cały dzień. Może być to ból spowodowany przeciążeniem mięśni wynikający z noszenia ciężkich przedmiotów. Łatwym sposobem na jego zmniejszenie jest wypicie filiżanki kawy. Mała przerwa na kawę może naprawdę sprawić, że poczujesz się pełna energii i świeża. A ból zniknie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama