Reklama

Właściwości herbaty z chryzantemy

Pyszny i popularny w wielu częściach świata napój, czyli herbata z chryzantemy posiada szereg imponujących właściwości zdrowotnych. Między innymi wzmacnia serce i układ odpornościowy, poprawia wzrok, koi nerwy, łagodzi stany zapalne, wzmacnia kości i leczy choroby układu oddechowego. W przeciwieństwie do wielu innych ziołowych odmian herbaty tę z chryzantemy przygotowuje się zalewając gorącą wodą kwiaty. W trakcie parzenia uwalniają one różnorodne przeciwutleniacze, związki organiczne, witaminy, minerały i aminokwasy, które zbawiennie wpływają na nasze zdrowie.

Reklama

Korzyści zdrowotne wynikające z picia herbaty z chryzantemy

Spowalnia procesy starzenie się skóry

Zawarta w herbatce z chryzantemy witamina A, która jest silnym przeciwutleniaczem, eliminuje stres oksydacyjny i zapobiega uszkodzeniom komórek w całym ciele. Napój korzystnie wpływa na skórę. Stosowana miejscowo rozjaśnia przebarwienia skóry, koi podrażnienia, zaczerwienienia i przewlekłe dolegliwości, takie jak egzema czy łuszczyca. Pomaga również zmniejszać objawy starzenia się, takie jak zmarszczki czy plamy na skórze.

Wspomaga zdrowie serca

Badania naukowe wskazują na związek herbatki z chryzantemy z możliwością obniżenia ciśnienia krwi i ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Dodatkowo z racji obniżania poziomu cholesterolu wykazuje długotrwałe działanie zapobiegające wielu dolegliwościom sercowo-naczyniowym, takim jak zawały serca i udary mózgu, czy miażdżyca. Wysoka zawartości potasu wpływa z kolei na rozszerzanie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia.

Wspomaga metabolizm

Zawarte w herbatce z chryzantemy kwas foliowy, cholina, niacyna i ryboflawina są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu, prawidłowego metabolizmu, produkcji i utrzymywania odpowiedniego poziomu hormonów i działania neurotransmiterów.

Koi nerwy

Niemal wszyscy kojarzą filiżankę herbaty z odpoczynkiem i relaksem po długim dniu. Napój przyrządzony z chryzantemy z pewnością sprawdzi się w tym celu znakomicie. Nie tylko obniży ciśnienie krwi, ale jednocześnie zmniejszy stany zapalne, a dzięki przeciwutleniaczom i składnikom mineralnym pomoże wyeliminować niepotrzebny stres i uregulować poziom hormonów we krwi.

Właściwości przeciwzapalne

Herbata z chryzantemy jest doskonałym środkiem służącym do zmniejszania obrzęków gardła, łagodzenia problemów z drogami oddechowymi i rozprzestrzeniania się stanu zapalnego. Dlatego picie jej zaleca się osobom zmagającymi się z przeziębieniem i grypą, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu, a nawet bólami głowy.

Wzmacnianie systemu immunologicznego

Zawarte w herbatce z chryzantemy witaminy - C i A - oraz minerały - takie jak magnez, wapń i potas - są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Dodatkowo witamina C stymuluje produkcję białych krwinek i działa jako przeciwutleniacz chroniący przed wpływem wolnych rodników.

Zapobiega osteoporozie

Nie często można usłyszeć o herbatce wpływającej na zdrowie i poprawę gęstości mineralnej kości oraz zapobiegającej osteoporozie, ale napój z chryzantemy - ze względu na wysoką zawartość minerałów - wyróżnia się także pod tym względem.

Poprawa wzroku

Wysoka zawartość beta-karotenu i witaminy A sprawia, że herbatka z chryzantemy może chronić przed neuropatią siatkówki, zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej i wieloma innymi zaburzeniami mającymi wpływ na nasz wzrok.

Uwaga

Po spożyciu herbatki z chryzantemy u niektórych osób mogą wystąpić objawy alergiczne. Zazwyczaj są łagodne i obejmują wysypkę i podrażnienie oczu i gardła. Oczywiście, jeśli zauważysz je u siebie, unikaj picia tego napoju.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama