Reklama

Niebieska herbata: Jakie ma właściwości zdrowotne?

Niebieska herbata, znana również pod nazwą Butterfly Pea Tea, pozyskiwana jest z kwiatów klitorii ternateńskiej. To oryginalny napój, mający niebieską barwę, dzięki której zyskał sporą popularność. Napar ten wpływa pozytywnie na zdrowie, gdyż reguluje pracę układu krążenia, a także wzmacnia wzrok i zapobiega wystąpieniu jaskry. Jakie inne właściwości zdrowotne ma niebieska herbata? Jakie minerały i witaminy zawiera? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co zawiera niebieska herbata?

Niebieska herbata w swoim składzie ma wiele cennych składników, które dobroczynnie wpływają na organizm. To źródło między innymi witaminy C, która działa antybakteryjnie, zmniejszając dzięki temu ryzyko pojawienia się infekcji czy przeziębienia. Ponadto sprzyja ona gojeniu się ran, a także wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Warto również wspomnieć o witaminach z grupy B, mających niebagatelne znaczenie dla układu nerwowego. Składniki te wpływają na prawidłową pracę mózgu i przewodzenie impulsów nerwowych.

W niebieskiej herbacie znajdziemy też steroidy czy antocyjany, które są ważnymi przeciwutleniaczami. Chronią one organizm przed działaniem wolnych rodników, przyczyniających się do szybszego starzenia się organizmu.

Reklama

Napój dla cukrzyków

Ścisła dieta cukrzyków wyklucza z ich jadłospisu wiele dań oraz napojów. Jednak niebieska herbata wpływa na diabetyków korzystnie i w odpowiedniej dawce zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Co ważne, po jej spożyciu wzrasta poziom insuliny i glikogenu w mięśniach oraz wątrobie. Oczywiście przed zastosowaniem tego preparatu należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Sprecyzuje on dokładną dawkę niebieskiej herbaty, którą może pić pacjent.

Klitoria na układ krążenia

Regularne spożywanie Butterfly Pea Tea zmniejsza możliwość wystąpienia chorób układu krążenia. To za sprawą antocyjanów, które uszczelniają naczynia krwionośne i uelastyczniają je. Dzięki temu minimalizuje się również ryzyko wystąpienia zawału serca lub chorób wieńcowych. Dodatkowo związki te przyczyniają do regulacji pracy naczyń włosowatych, odpowiadających między innymi za transport substancji odżywczych do poszczególnych organów.

Niebieska herbata na wzrok

Zawartość witaminy A sprawia, że niebieska herbata ma zbawienny wpływ na wzrok. Jest to silny antyoksydant, który wpływa na pracę siatkówki oka, a ponadto wzmacnia jej wierzchnie warstwy. Niedobory tego składnika mogą przyczynić się do pojawienia się kurzej ślepoty i zespołu suchego oka. Dodatkowo związki antocyjanowe poprawiają ostrość widzenia i zmniejszają ryzyko pojawienia się jaskry.

Jak zaparzyć niebieską herbatę?

Do zaparzenia niebieskiej herbaty potrzebujesz wrzątku i ulubionego kubka. Następnie do naczynia (około 250 mililitrowego) wrzuć dwie łyżeczki kwiatów klitorii ternateńskiej i parz pięć minut. Na końcu odcedź napar od płatków i delektuj się pysznym smakiem Butterfly Pea Tea. W czasie jej parzenia można zaobserwować  proces uwalniania się niebieskiego barwnika pochodzącego z kwiatów. Oprócz efektów smakowych napar tej oferuje zjawiskowe doznania wzrokowe.

Zobacz też:

Czy kawa mrożona jest zdrowa?

Sok z aronii domowej roboty. Przepis, właściwości i dawkowanie

Sok z czarnej porzeczki. Jakie ma właściwości i jak go stosować?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama