Reklama

Kuloodporna kawa (bulletproof coffee): Czy warto ją pić?

Kawę można pić na różne sposoby. Niektórzy uważają, że mocna i czarna bez żadnych dodatków smakuje najlepiej. Inni wzbogacają napój korzennymi przyprawami. Istnieje też sporo osób, które z kawy potrafią stworzyć efektowny deser z lodami albo bitą śmietaną. Co powiesz zatem na kawę z masłem? Znana jako kawa kuloodporna (z angielskiego: bulletproof coffee) stała się hitem wśród zwolenników diety ketogenicznej, a ostatnio zrobiło się o niej naprawdę głośno. Chcesz być na bieżąco? Przygotowaliśmy krótką ściągawkę.

Dieta keto: Podstawowe informacje

U podstaw tej diety stoi założenie, że do zapewnienia organizmowi odpowiedniej dawki energii nie potrzeba węglowodanów, a jadłospis można zbudować przede wszystkim na tłuszczach. Wbrew powszechnej opinii nie powoduje to zwiększenia masy ciała, wręcz przeciwnie. Dostarczanie minimalnej ilości węglowodanów ma skutkować tym, że przestają być one traktowane jako źródło energii. Organizm zaczyna więc spalać tłuszcze w celu uzyskania paliwa potrzebnego do codziennego funkcjonowania. Zwolennicy diety keto zwracają uwagę na to, że redukcji ulega tkanka tłuszczowa, więc znikają niechciane boczki, waga też wydaje się być bardziej łaskawa. Twierdzą również, że poprawia się ich nastrój i zdolność koncentracji.

Reklama

Nie wszyscy dietetycy i lekarze podzielają entuzjazm, zwracając uwagę na to, że jadłospis komponowany w ten sposób jest mało różnorodny i na dłuższą metę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego przed radykalną zmianą swoich nawyków zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty.

Kuloodporna kawa w diecie keto: Skąd się wzięła?

Autorem pomysłu na kawę z tłuszczem jest Dave Asprey, amerykański przedsiębiorca, którego do stworzenia receptury miała zainspirować wizyta w Tybecie. Pomysł w jego głowie narodził się po tym, jak zobaczył, że miejscowi przyrządzają herbatę z masłem z mleka jaków. Dziś Asprey zajmuje się nie tylko propagowaniem kuloodpornej kawy, ale prowadzi też firmę dystrybuującą składniki potrzebne do jej wykonania. W ofercie znajdują się też suplementy diety.

Kawa kuloodporna: Przepis

Nie trzeba od razu całkowicie przechodzić na dietę ketogeniczną, by spróbować tego nietuzinkowego napoju. Wiele osób zaczyna od niej dzień ze względu na walory smakowe oraz oszczędność czasu. Jest na tyle sycąca, że niektórzy na kawie z masłem opierają swoje śniadania.

Jak zrobić kawę kuloodporną?

  • Zaparz 2,5 łyżeczki świeżo mielonej kawy. Możesz przygotować ją również w ekspresie.
  • Przelej do głębokiego naczynia, dodaj dużą łyżkę masła klarowanego oraz łyżeczkę oleju kokosowego. Proporcje możesz odrobinę modyfikować w zależności od swoich upodobań.
  • Wszystkie składniki miksuj na średnich lub wysokich obrotach przez co najmniej 30 sekund. W rezultacie powinien powstać jednolity i kremowy napój. Na wierzchu zauważysz puszystą piankę.

Bulletproof coffee: Zalety i wady

Wielbicieli kuloodpornej kawy nie brakuje. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na to, że napój zapewnia uczucie sytości na długo. Stanowi solidny zastrzyk energii, który chyba każdemu jest potrzebny z samego rana. Kawa pobudza metabolizm, poprawia ukrwienie, usprawnia procesy myślowe i zdolność zapamiętywania.

Specjaliści z dziedziny żywienia zwracają uwagę na negatywne skutki, jakie może przynieść częste spożywanie kawy kuloodpornej. Przede wszystkim niepokoi ich zjawisko zastępowania napojem pełnowartościowego śniadania. Kładzie się również nacisk na to, że poprzez tak przyrządzoną kawę łatwo jest dostarczyć ciału nadmierną ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie powinny wprowadzać jej do menu osoby, które zmagają się ze schorzeniami wątroby, nerek i cukrzycą. 

Polecamy:

Dieta na odporność. Tymi produktami wzmocnisz organizm

Najzdrowszy chleb: Który ma najmniej kalorii? Jakie pieczywo jeść na diecie?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama