Reklama

8 zamienników kawy, od których możesz rozpocząć dzień

Sen jest ważny. Wystarczająca ilość snu jest ważna. Jeśli się wysypiasz nie powinieneś mieć zbyt dużych problemów z porannym wstawianiem. Jeśli jednak masz takie problemy, istnieją sposoby, które sprawią, że rano będziesz rześki i gotowy rozpocząć nowy dzień i nie chodzi tu o filiżankę kawy, ani trzy! Picie kawy będące pierwszą czynnością wykonaną z rana to bardzo kojący rytuał, ale jeśli odkryjesz, że po kawie jesteś rozdrażniony i rozkojarzony lub cierpisz na problemy zdrowotne wywołane nadmiernym spożyciem kawy zapoznaj się z poniższymi sposobami, które pomogą ci się rano obudzić bez zastosowania kofeiny.

Reklama

Posłuchaj muzyki

Nie chodzi o ryczącą na cały regulator muzykę, która gwałtownie stawia na nogi. Mamy na myśli muzykę, która z rana wprowadzi cię w dobry nastrój. Piekę chleb przeznaczony na targ w każdą sobotę. Oznacza to, że w sobotni poranek muszę wstać bardzo wcześnie, żeby upiec cały chleb i wszystko przygotować. Robiłem sobie kawę, której później nie wypijałem, bo byłem zbyt zajęty pracą. Zamiast tego włączam sobie muzykę, którą lubię. To sprawia, że chce mi się śpiewać i wprawia mnie w dobry nastrój, pomimo faktu, że jest dopiero 3:30 rano.

Napij się wody

Wypij szklankę lub dwie zimnej wody zaraz z rana. Chłód wody pobudzi twoje zmysły. Co więcej, według Susan Kleiner, dietetyczki i autorki książki “The Good Mood Diet” (Springboard Press), wszyscy budzimy się odwodnieni. Wszystkie zachodzące w nas procesy myślowe i metaboliczne wymagają wody, dlatego nawodnij się i poczuj się rześko.

Umyj twarz

Idź do łazienki i użyj zimnej wody oraz mydła zapachowego albo olejku eterycznego takiego jak mięta czy lawenda, aby się do końca obudzić. Mięta oraz lawenda pobudzą twoje zmysły, a zimna woda pomoże ci zmyć sen z twarzy, – dzięki czemu poczujesz się gotowy, aby rozpocząć dzień.

Wyjdź na zewnątrz

Ta rada może się wydawać niepraktyczna, ale pierwszą rzeczą, jaką wykonasz rano powinno być wyjście na zewnątrz. Łyk świeżego powietrza sprawi, że poczujesz się rześko i będziesz gotowy, aby rozpocząć nowy dzień – nawet, jeśli ciągle tkwisz jeszcze w kapciach. Ruch sprawi, że krew w twoich żyłach popłynie szybciej i będziesz w stanie więcej zdziałać w ciągu tak rozpoczętego dnia.

Zjedz coś

Zjedz porządne śniadanie, na przykład owsiankę lub jajka na bekonie. Coś treściwego, co dostarczy ci energii na długi czas. Badania pokazują, że dzieci, które jedzą rano śniadanie lepiej się koncentrują i lepiej zapamiętują w porównaniu ze swoimi niejedzącymi śniadań rówieśnikami. Zjedz porządne śniadanie i bądź gotów stawić czoła wszystkiemu, co przyniesie dzień.

Uruchom szare komórki

Rano w pierwszej kolejności wykonaj czynności najbardziej aktywizujące twój mózg. Ja zazwyczaj rano piszę, ponieważ to wymaga ode mnie największej aktywności umysłowej i przygotowuje mnie na kolejne, trudniejsze zadania. Spróbuj zapisać maile, na które musisz odpowiedzieć, (jeśli oczywiście jest to możliwe) na późniejszą część dnia, kiedy będziesz potrzebować stymulacji umysłowej. Scott Young, pisarz lifestylowy mówi: „Rozpocznij dzień od czynności, która aktywnie wykorzystuje twój mózg. Czynności kreatywne, takie jak pisanie, rysowanie, programowanie czy projektowanie sprawdzą się w tym charakterze lepiej niż czynności bierne, jak na przykład czytanie. Skupiając swój umysł wcześnie rano możesz zachować skupienie i pozbyć się senności.”

Wypij koktajl

Zdrowy, zielony koktajl doda ci energii z rana. Wypróbuj następujący przepis:

  • 1 ¼ miarki soku pomarańczowego, wzbogaconego o wapń
  • 1 banan
  • 1 ¼ miarki mrożonych owoców takich jak maliny, jezyny, jagód lub truskawek
  • ½ miarki niskotłuszczowego delikatnego tofu lub niskotłuszczowego jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka stołowa cukru
  • Garść posiekanego jarmużu lub szpinaku

Taki koktajl smakuje doskonale a także dostarcza witamin i minerałów, których potrzebujesz, aby być w świetnej formie w ciągu dnia.

Pociąganie oleju

Umieść odrobinę oleju kokosowego w ustach i poczekaj aż się rozpuści. Nie połykaj go. Zamiast tego płucz nim usta przez około 10 minut. To metoda zwana oil pulling. Jej stosowanie pomaga zapobiegać próchnicy, oraz usuwać toksyny z organizmu. Już sam wysiłek włożony w jej zastosowanie pomoże ci się obudzić! Oil pulling z zastosowaniem oleju kokosowego wspomaga dobry sen, dodaje energii a także niesie ze sobą kilka innych korzyści na oczyszczaniu skóry zaczynając a na leczeniu zatok kończąc.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama