Reklama

7 zdrowotnych właściwości kawy

Wydaje się jakby codziennie publikowany był nowy raport, w którym możemy znaleźć informację o magicznych właściwościach kawy, dlatego też może być ciężko za nimi nadążyć. Na tej liście znajdziecie te najważniejsze. Możecie mieć tą listę zawsze przy sobie, a w szczególności wtedy, kiedy będziecie musieli wytłumaczyć swoim znajomym, że nie robicie niczego złego pijąc trzecią kawę z rzędu. Zanim zaczniemy, to musisz zapomnieć o negatywnych opiniach na temat kawy. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz żałować, że nie zaczęłaś pić kawy wcześniej! Zacznijmy od tego, że kawa jest dla ciebie dobra dlatego, że...

Wzmacnia komórki mózgowe

Jako, że kawa jest środkiem pobudzającym, to sprawia, że twój mózg produkuje więcej dopaminy i adrenaliny niż zazwyczaj. Dzięki temu może poprawić się twoja pamięć oraz czas reakcji. W liceum nienawidziłam porannych sprawdzianów do momentu, kiedy nie zaczęłam przed nimi pić kawy. Pod wpływem kofeiny moje oceny były lepsze.

Kawa chroni cię przed chorobami takimi jak Alzheimer czy Parkinson

Kawa ma wpływ na nasz umysł nie tylko na krótką metę, lecz także na dłuższą. Częste jej spożywanie zmniejsza ryzyko chorób degeneracyjnych takich jak Alzheimer, demencja czy Parkinson. Tak więc, jeśli zastanawiasz się jak to się dzieje, że twoja prababcia ciągle cieszy się bystrością umysłu, to spytaj się jej czy jest miłośniczką kawy!

Zwalcza depresję

Kawa jest bogata w antyoksydanty oraz inne substancje chemiczne (takie jak na przykład kofeina), dzięki którym jest praktycznie niemożliwe, abyś popadł w depresję. Według National Institute of Health osoby, które piją 4 lub więcej szklanek kawy dziennie mają o 10% mniejsze ryzyko depresji.

Wpływa pozytywnie na twoją wątrobę

Może dlatego ludzie mówią ci, żebyś napił się kawy, jeśli masz kaca? Okazuje się, że kawa zmniejsza ryzyko marskości wątroby o 80%. Osoby pijące 4 lub więcej szklanek kawy dziennie mają większe szanse na zwalczenie chorób tego narządu. Kawa nie tylko zwalcza skutki alkoholu na wątrobę, lecz także zmniejsza ryzyko jej nowotworu o 40%.

Zapobiega chorobom oczu

Naukowcy odkryli, że picie kawy zmniejsza ryzyko utraty wzroku oraz chorób oczu takich jak jaskra, dzięki zawartym w niej silnym antyoksydantom. Tak więc jeśli chcesz naprawdę ochronić swój wzrok, to zapomnij o marchewkach i chwyć kubek z kawą!

Chroni cię przed nowotworem skóry

Mimo że pijesz kawę, to nie powinnaś zapominać również o kremie z filtrem oraz innych środkach ochronnych, jednak spożywanie codziennie tego napoju zmniejsza twoje ryzyko zachorowania na czerniaka.

Działa jak środek przeciwbólowy

Nie jest to metafora. Kawa może przynieść ulgę w bólu w takim samym stopniu jak ibuprofen czy inny środek przeciwbólowy. Mając w pamięci powyższe korzyści wynikające z picia kawy, można wnioskować, że cały twój organizm od razu poczuje się lepiej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama