Reklama

11 korzyści z picia zielonej herbaty, o których nie wiedziałeś

Uwielbiam pić zieloną herbatę. Nie ze względu na jej smak – nie ma mowy! Piję ją, ponieważ wiem, że jest dla mnie dobra… albo, jeśli mam być szczera, tak naprawdę piję zieloną herbatę, ponieważ pozwala mi utrzymać kontrolę nad moją wagą. Ostatnio jednak zdecydowałam się przyjrzeć całej sprawie trochę bliżej i przeanalizować inne korzyści wynikające z picia zielonej herbaty. Dlaczego zielona herbata? Zielona herbata była używana, jako lekarstwo od tysięcy lat. Zaczęło się to w Chinach, ale napój ten ma mnóstwo zastosowań, między innymi obniża ciśnienie krwi i zapobiega zachorowaniu na raka. Powodem, dla którego zielona herbata ma więcej korzyści dla zdrowia niż herbata czarna jest sposób ich przetwarzania. Czarna herbata jest przetwarzana z udziałem fermentacji, podczas gdy w przypadku herbaty zielonej fermentacji nie stosuje się. W efekcie herbata zielona zachowuje maksymalną ilość przeciwutleniaczy i polifenoli, elementów najbardziej w niej korzystnie wpływających na zdrowie. Oto lista niektórych niezwykłych korzyści wynikających z picia zielonej herbaty – korzyści, o których mogłaś nie mieć pojęcia. Niektóre z nich ciągle są poddawane dyskusji, dlatego dowiedz się na ten temat więcej zanim zaczniesz stosować zieloną herbatę w celach leczniczych.

Reklama

Spadek wagi

Zielona herbata pobudza metabolizm. Znajdujący się w niej polifenol intensyfikuje utlenianie tłuszczów oraz tempo, z jakim twój organizm zamienia jedzenie w kalorie.

Cukrzyca

Zielona herbata pomaga regulować poziomy glukozy spowalniając wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku. Zapobiega to wysokim skokom poziomu wydzielanej insuliny oraz związanym z nimi odkładaniem się tłuszczu.

Choroby serca

Naukowcy uważają, że zielona herbata ma wpływ na wyściółkę naczyń krwionośnych, dzięki czemu jest ona rozluźniona i lepiej znosi zmiany ciśnienia krwi. Możliwe, że zielona herbata chroni przed tworzeniem się skrzepów, które stanowią główny powód ataków serca.

Rak przełyku

Zielona herbata może zredukować ryzyko wystąpienia raka przełyku, ale uważa się, że potrafi również generalnie redukować komórki rakowe bez niszczenia otaczającej je zdrowej tkanki.

Cholesterol

Zielona herbata redukuje poziom złego cholesterolu we krwi i podnosi proporcje dobrego cholesterolu względem tego złego.

Choroba Alzheimera i Parkinsona

Ponoć zielona herbata opóźnia postęp choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Badania przeprowadzone na myszach dowodzą, że zielona herbata chroni komórki mózgowe przed umieraniem i wspomaga odnowę zniszczonych komórek mózgu.

Próchnica zębów

Badania sugerują, że chemiczne przeciwutleniacze „katechiny” obecne w herbacie niszczą bakterie oraz wirusy, które powodują infekcje gardła, próchnicę zębów oraz inne schorzenia jamy ustnej

Ciśnienie krwi

Regularne spożywanie zielonej herbaty redukuje ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Depresja

Teanina to aminokwas naturalnie występujący w liściach herbacianych. To właśnie ta substancja wywołuje efekt uspokojenia i odprężenia.

Właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne

Katechiny mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki którym są skuteczne w leczeniu wszystkiego od grypy po raka. Istnieją badania udowadniające, że zielona herbata spowalnia rozwój wielu chorób.

Pielęgnacja skóry

Zielona herbata może również okazać się pomocna w przypadku zmarszczek oraz oznak starzenia. Zawdzięcza to swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach jak i na ludziach pokazują, że zielona herbata zastosowana miejscowo może zredukować uszkodzenia wywołane działaniem promieni słonecznych.

Ile zielonej herbaty należy pić?

Powyżej wymieniono tylko kilka z wielu korzyści, jakie niesie ze sobą picie zielonej herbaty, ale prawda jest taka, że jedna filiżanka dziennie nie załatwi sprawy. Na temat tego, ile filiżanek należy wypijać toczy się dyskusja. Niektórzy twierdzą, że wystarczą dwie filiżanki dziennie, podczas gdy inni podają pięć i więcej – możesz wypić maksymalnie dziesięć filiżanek dziennie. Biorąc to pod uwagę, możesz rozważyć przyjmowanie suplementu z wyciągiem z zielonej herbaty (uchroni cię to przed częstymi wizytami w toalecie).

Trzeba jeszcze wspomnieć, że zielona herbata zawiera kofeinę, – jeśli więc jesteś na nią wrażliwy jedna filiżanka dziennie herbacianego naparu w twoim przypadku zdecydowanie wystarczy. Zielona herbata zawiera również taninę, (która może zmniejszyć przyswajanie żelaza i kwasu foliowego), jeśli więc jesteś w ciąży lub starasz się o dziecko to nie najlepszy napój dla ciebie. Możesz spróbować zmieszać zieloną herbatę z innymi zdrowymi składnikami, jak na przykład imbir.

Jeśli chodzi o całą resztę ludzi i obfitość korzyści, jakie niesie ze sobą zielona herbata…. aż dziw, że w ogóle pijemy cokolwiek innego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama