Reklama

Zmieszaj z wodą i obserwuj efekt. Rybiki szybko wyniosą się z domu

Rybiki są zupełnie nieszkodliwe dla domu. Choć czasem buszują w nagromadzonych zapasach, to nie przenoszą żadnych chorób. Jeśli wzbudzają w nas obrzydzenie, możemy w prosty sposób wyeliminować je z naszych domów i mieszkań. Wypróbuj prosty patent, do którego niezbędne składniki zapewne masz już w kuchennej szafce.

Rybiki w domu - skąd się biorą?

Rybiki, często zwane także wilgotniakami, to jeden z powszechniejszych problemów właścicieli mieszkań. Te małe owady występują niemalże we wszystkich szerokościach geograficznych. Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy pojawiły się w tropikach, a do Europy przywędrowały w transporcie ziaren. 

Do domów przyciągają je głównie pozostawione resztki jedzenia, które gromadzą się w kątach, zakamarkach i wnękach. Żywią się przede wszystkim produktami bogatymi w skrobię. Ich ulubionym przysmakiem jest cukier, ale są w stanie zjeść także ryż, mąkę, kaszę, kawę, a nawet resztki owadów.

Reklama

Sprawdź: Mole spożywcze - kuchenne utrapienie. Czym są, skąd się biorą i jak je zwalczać?

Jak zapobiec pojawieniu się wilgotniaków?

Posiadanie zwierzątka domowego, a konkretnie kota, jest naturalnym sposobem na rozwiązanie problemu. Koty to główni wrogowie rybików, ponieważ lubią na nie polować. Jeśli jednak nie planujesz włączenia do rodziny futrzastego towarzysza, spróbuj mniej inwazyjnych i całkowicie ekologicznych środków.

  1. Pamiętaj o częstym wietrzeniu mieszkania, a w szczególności kuchni i łazienki. Szczególnie w tym drugim po długim prysznicu lub gorącej kąpieli osadza się tam wilgoć, która przyciąga rybiki. Owady te nie lubią chłodu i częstych przeciągów, które szybko je wypłaszają.
  2. Problemu z wilgocią w pomieszczeniach lepiej nie zostawiać na później. W miarę możliwości zacznij działać szybko i w ramach profilaktyki zaopatrz się w pochłaniacze wilgoci. Dzięki nim poziom wilgoci widocznie się zmniejszy, a rybiki nie będą już tak chętnie się gnieździły.
  3. Postaraj się zabezpieczyć wszelkie szczeliny w domu - oderwane kawałki tapet, przerwy między listwami, nieszczelne rury, dziury w ścianach i podłogach. Wykorzystaj do tego klej silikonowy, który uniemożliwi przedostawanie się do środka rybików oraz mniej przyjemnych stworzeń, np. karaluchów.

Sprawdź: Zmieszaj z wodą i wlej do odpływu. Uciążliwe owady znikną w mig

Domowy spray na rybiki

Jedną z przyjemniejszych metod, która szybko płoszy rybiki oraz pozostawia dom pięknie pachnącym jest przygotowanie domowego spray na bazie olejku lawendowego. Do jego wykonania potrzebujesz tylko:

  • 250 ml wody,
  • 10 kropli olejku lawendowego,
  • wyciśniętego soku z jednej cytryny.

Wszystkie składniki wlej do butelki z atomizerem i całość dokładnie wstrząśnij. Mieszaj do momentu aż woda, olejek i sok z cytryny dobrze się połączą. Następnie spryskaj wszystkie miejsca, w których najczęściej pojawiają się rybiki. Płyn nie działa na nie uśmiercająco, ale jego smak i zapach działa na intruzów drażniąco.

Sprawdź: Rozłóż w domu. Żaden szczur się nie przeciśnie

Sprawdzone sposoby na nieproszonych gości

Chcąc ochronić spiżarnie i zapasy żywności przed wizytą rybików, dobrze jest umieścić w szafkach rozmaryn, wrotycz balsamiczny oraz cynamon. Kolejnym naturalnym sposobem na intruzów jest kwas borowy. Można przecierać nim bezpośrednio powierzchnie lub wymieszać go z cukrem pudrem. Tak przygotowana pułapka skutecznie uszkadza pancerz rybików, a zjedzenie jej powoduje zatrucie. Nie warto jednak stosować tego rozwiązania jeśli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. Kwas borowy jest dla nich tak samo szkodliwy.

Sprawdź również:

Rysy i wgłębienia na parkiecie. Niezawodne domowe sposoby na uszkodzenia parkietu

Ruszyły zapisy na węgiel za 2000 zł. Jak zapisać się na węgiel w gminie, ile można kupić?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rybiki | rybiki domowe sposoby | środek na rybiki
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama