Zapomnij o szkodach w domu i ogrodzie. Poznaj sposoby na wypłoszenie kuny
Kuna domowa z pozoru może wyglądać na sympatyczne stworzenie. Niech nas nie zwiedzie jej przyjazny wygląd i puszyste futerko, ponieważ może doprowadzić nasz dom i ogród do ruiny. Jak pozbyć się kuny z domu i ogrodu? Poznajmy najlepsze sposoby.
Kuna domowa, znana również jako kamionka, to nieduże zwierzę, które osiąga maksymalnie 50 cm długości i waży ok. dwóch kilogramów. Jej znakiem rozpoznawczym jest puszyste futro, które na grzbiecie, ogonach i łapakach jest ciemne, ale na szyi ma charakterystyczną białą plamę. Choć w naturalnych warunkach kuny gnieżdżą się w opuszczonych dziuplach lub skałach, to coraz częściej przebywają w pobliżu ludzkich siedlisk. Już od jakiegoś czasu mogą zamieszkać na strychu domu i doprowadzić powoli cały budynek do ruiny.
Kuny upodobał sobie również altany, budynki gospodarcze oraz piwnice, czyli wszystkie miejsca, gdzie człowiek raczej nie będzie ich niepokoił.
Kuny są bardzo zwinne, więc z łatwością znajdą fortel, który zapewni im dostęp do naszego domu. Mogą wspinać się po rynnach, szukać nieszczelności w elewacji, a także samodzielnie przygotowywać dziury. Kuny prowadzą nocny tryb życia, dlatego wtedy też można słyszeć niepokojące odgłosy. Donośny stukot, dźwięk gryzienia, chrobotanie i syk, to tylko część sygnałów, że w naszym domu jest kuna.
Kuny niszczą i przegryzają kable, uszkadzają elewacje, a także znoszą do domu martwe, drobne zwierzęta. Ponadto mogą wyrządzić niemałą szkodę pod maską samochodu, doprowadzając do drogich wizyt u mechanika.
Kuny także uszczuplają nasze plony w ogrodzie, ponieważ zjadają owoce: winogrona, śliwki, grusze, jabłka i czereśnie.
Małe zwierzęta jednak są bardzo dokuczliwe w domu, ponieważ nie tylko niszczą jego wyposażenie, ale także zastawiają odchody o bardzo nieprzyjemnym zapachu.
Choć kuna może być poważnym szkodnikiem, to trzeba pamiętać, że jednak jest pod ochroną. Dlatego trzeba postawić na bardziej humanitarne sposoby, czyli trzeba je wypłoszyć spoza domu, a także go zabezpieczyć. Oczywiście, w internecie i sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria, ale trzeba wspomóc się również domowymi patentami. Dlaczego? Walka z kunami nie należy do najłatwiejszych.
Domowe sposoby na odstraszanie kuny nie należą do najłatwiejszych, ale mogą być pomocne dla łapek i odstraszaczy kupionych w profesjonalnym sklepie. Co działa na kuny?
- Rozbite, stare jajka.
- Sierść kota albo psa.
- Kostki toaletowe.
- Cytryna.
- Mięta pieprzowa.
- Cynamon.
Ważne: Aby domowe pułapki na kuny miał sens, nie mogą być dotykane gołymi rękami - trzeba wspomóc się np. gumowymi rękawiczkami. Zwierzęta te mają bardzo czuły węch, więc czując człowieka będzie ją omijać i znajdzie sobie w naszym pobliżu inną kryjówkę.
Kuny lubią żyć naszym kosztem, a ich obecność jest kosztowna i bardzo uciążliwa. Dlatego lepiej zapobiec wizycie szkodnika w domu. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć nasze lokum przed tymi puchatymi zwierzętami. Wszystkie otwory powinny być zabudowane, a szczeliny zaklejone w taki sposób, aby kuna nie mogła przedrzeć się do środka. Nie wolno zapominać również o rynnach, które są doskonałą furtką do naszego domu.
Warto pamiętać, że kuny są bardzo płochliwe. Może z obecności człowieka nic sobie nie robią, ale czują respekt przed kotami i psami.
Zobacz także:
Kawa w nietypowej wersji. Oto zastosowania, które musisz znać
Taki dodatek do podlewania sansewieria uwielbia. Wyrośnie okazała