Zapomnij o szkodach w domu i ogrodzie. Poznaj sposoby na wypłoszenie kuny

Kuna domowa z pozoru może wyglądać na sympatyczne stworzenie. Niech nas nie zwiedzie jej przyjazny wygląd i puszyste futerko, ponieważ może doprowadzić nasz dom i ogród do ruiny. Jak pozbyć się kuny z domu i ogrodu? Poznajmy najlepsze sposoby.

Kuna domowa. Poznaj przeciwnika

Kuna domowa, znana również jako kamionka, to nieduże zwierzę, które osiąga maksymalnie 50 cm długości i waży ok. dwóch kilogramów. Jej znakiem rozpoznawczym jest puszyste futro, które na grzbiecie, ogonach i łapakach jest ciemne, ale na szyi ma charakterystyczną białą plamę. Choć w naturalnych warunkach kuny gnieżdżą się w opuszczonych dziuplach lub skałach, to coraz częściej przebywają w pobliżu ludzkich siedlisk. Już od jakiegoś czasu mogą zamieszkać na strychu domu i doprowadzić powoli cały budynek do ruiny.

Kuny upodobał sobie również altany, budynki gospodarcze oraz piwnice, czyli wszystkie miejsca, gdzie człowiek raczej nie będzie ich niepokoił.

Reklama

Jak poznać, że kuna zamieszkała w naszym domu?

Kuny są bardzo zwinne, więc z łatwością znajdą fortel, który zapewni im dostęp do naszego domu. Mogą wspinać się po rynnach, szukać nieszczelności w elewacji, a także samodzielnie przygotowywać dziury. Kuny prowadzą nocny tryb życia, dlatego wtedy też można słyszeć niepokojące odgłosy. Donośny stukot, dźwięk gryzienia, chrobotanie i syk, to tylko część sygnałów, że w naszym domu jest kuna.

Kuny niszczą i przegryzają kable, uszkadzają elewacje, a także znoszą do domu martwe, drobne zwierzęta. Ponadto mogą wyrządzić niemałą szkodę pod maską samochodu, doprowadzając do drogich wizyt u mechanika. 

Kuny także uszczuplają nasze plony w ogrodzie, ponieważ zjadają owoce: winogrona, śliwki, grusze, jabłka i czereśnie

Małe zwierzęta jednak są bardzo dokuczliwe w domu, ponieważ nie tylko niszczą jego wyposażenie, ale także zastawiają odchody o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Czy można pozbyć się kuny?

Choć kuna może być poważnym szkodnikiem, to trzeba pamiętać, że jednak jest pod ochroną. Dlatego trzeba postawić na bardziej humanitarne sposoby, czyli trzeba je wypłoszyć spoza domu, a także go zabezpieczyć. Oczywiście, w internecie i sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria, ale trzeba wspomóc się również domowymi patentami. Dlaczego? Walka z kunami nie należy do najłatwiejszych.

Domowe sposoby na kuny

Domowe sposoby na odstraszanie kuny nie należą do najłatwiejszych, ale mogą być pomocne dla łapek i odstraszaczy kupionych w profesjonalnym sklepie. Co działa na kuny?

  • Rozbite, stare jajka.
  • Sierść kota albo psa.
  • Kostki toaletowe. 
  • Cytryna.
  • Mięta pieprzowa.
  • Cynamon.

Ważne: Aby domowe pułapki na kuny miał sens, nie mogą być dotykane gołymi rękami - trzeba wspomóc się np. gumowymi rękawiczkami. Zwierzęta te mają bardzo czuły węch, więc czując człowieka będzie ją omijać i znajdzie sobie w naszym pobliżu inną kryjówkę. 

Kuny - lepiej zapobiegać, niż się męczyć

Kuny lubią żyć naszym kosztem, a ich obecność jest kosztowna i bardzo uciążliwa. Dlatego lepiej zapobiec wizycie szkodnika w domu. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć nasze lokum przed tymi puchatymi zwierzętami. Wszystkie otwory powinny być zabudowane, a szczeliny zaklejone w taki sposób, aby kuna nie mogła przedrzeć się do środka. Nie wolno zapominać również o rynnach, które są doskonałą furtką do naszego domu. 

Warto pamiętać, że kuny są bardzo płochliwe. Może z obecności człowieka nic sobie nie robią, ale czują respekt przed kotami i psami.

Zobacz także: 

Kawa w nietypowej wersji. Oto zastosowania, które musisz znać

Taki dodatek do podlewania sansewieria uwielbia. Wyrośnie okazała

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kuna domowa naturalne metody odstraszenia
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama