Reklama

Zalej wodą i użyj do podlewania roślin. Żarłoczne szkodniki uciekną, gdzie pieprz rośnie

Zauważyłeś w ostatnim czasie pojawienie się małych muszek w domu? Na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się z owocówkami, ale jeśli krążą bliżej roślin doniczkowych niż w kuchennych zapasów, w twoim mieszkaniu zadomowiły się ziemiórki. Niech nie zwiedzie cię ich niewielki rozmiar. Rozmnażają się błyskawicznie, a ich larwy są bezlitosne dla kwiatów. Zastanawiasz się, jak zwalczyć ziemiórki domowymi sposobami? Przygotuj wywar z czosnku!

Jak rozpoznać ziemiórki?

Dorosłe osobniki przypominają muszki owocówki, są jednak mniejsze, smuklejsze, a barwa ich ciała jest czarna. Zazwyczaj krążą w pobliżu roślin doniczkowych, a temperatura panująca w domach stwarza im bardzo dogodne warunki do rozmnażania.

Choć dorosłe osobniki nie są niebezpieczne dla ludzi, ich obecność może być bardzo irytująca. Nie zagrażają one roślinom bezpośrednio, ale samica jest w stanie jednorazowo złożyć nawet 100 jaj, z których na świat wydostają się żarłoczne larwy. Bez odpowiedniej reakcji szybko będziemy mieć do czynienia z prawdziwą plagą! Trudno zauważyć je gołym okiem, ponieważ przebywają w ziemi w doniczce, a ich ciało jest półprzezroczyste - wyróżnia się jedynie czarna główka.

Reklama

Ta metoda podlewania to hit! Nie poznasz swoich roślin

Dlaczego ziemiórki są niebezpieczne dla roślin?

Niemalże całym sensem życia larw jest znajdowanie pożywienia. Odżywiają się materią organiczną, gustują zwłaszcza w korzeniach roślin. W przypadku młodych sadzonek są one doprowadzić je do ruiny całkowicie.

Jeśli zbagatelizujemy obecność ziemiórek, dość szybko zauważymy, że nasze okazy doniczkowe żółkną, brązowieją, usychają i w końcu zamierają. Osłabione rośliny są bardziej podatne na choroby. W dodatku na jednym egzemplarzu się nie skończy! Dorosłe ziemiórki bardzo szybko opanują wszystkie rośliny, upatrując w nich idealnego miejsca na rozwój i tworzenie kolejnych pokoleń szkodników.

Domowy sposób na ziemiórki: Sięgnij po czosnek

Nadaje potrawom wyrazu, zaostrzając ich smak i sprawiając, że nawet mało wyraziste danie zamienia się w wyborną ucztę. Kucharze czosnek uwielbiają, ale tego samego nie można powiedzieć o niepożądanych owadach. Chcesz zwalczyć ziemiórki naturalnymi metodami? Ta jest niezwykle skuteczna!

Jak przygotować napar z czosnku na ziemiórki? Główkę czosnku rozgnieć i zalej szklanką gorącej wody. Poczekaj, by nabrał mocy. Gdy będzie chłodny, rozcieńcz go litrem wody i użyj do podlewania roślin zaatakowanych przez szkodniki. Rób to jednak z umiarem - przelewanie roślin i nadmierna wilgotność w doniczce tylko im sprzyjają!

Warto wiedzieć: Wierzch ziemi w doniczce możesz posypać także czosnkiem granulowanym. Co prawda w tej formie nie zwalczy larw, ale zniechęci dorosłe osobniki do składania w podłożu jaj.

Jak się pozbyć ziemiórek? O tym nie zapomnij!

Przydatne może się okazać także rozwieszenie żółtych lepów, które ograniczą działalność latających owadów. Co jeszcze należy zrobić, by wytępić ziemiórki w domu?

  • Po zauważeniu ziemiórek konieczna jest całkowita wymiana podłoża roślin doniczkowych. Najlepiej, by ziemia była dobrze przepuszczalna.
  • Przy okazji dokładnie oczyść korzenie. Warto zafundować im kąpiel w wodzie z dodatkiem mydła potasowego.
  • Ogranicz podlewanie do minimum. Krótkotrwałe przesuszenie ziemi działa na larwy bardzo niekorzystnie. 

Polecamy:

Włóż zapałki do doniczki z kwiatem. Brzmi dziwnie? Efekt pozytywnie zaskakuje!

Jak pozbyć się pająków w domu? Nie tylko kasztany je odstraszają


INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama