Za brak tego świadectwa grozi wysoka grzywna. Nowy obowiązek już w kwietniu

Świadectwo energetyczne to dokument, który stanie się obowiązkowy dla właścicieli nieruchomości od 28 kwietnia 2023 roku. Czy nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek dla wszystkich budynków? Sprawdź, kto musi mieć świadectwo energetyczne i w jaki sposób można je otrzymać.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem określającym wielkość energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb użytkownika danego budynku lub jego części. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii celem wprowadzenia obowiązku posiadania świadectwa jest promowanie oszczędnych i efektywnych energetycznie budynków.

Konieczność posiadania świadectwa energetycznego zawierającego charakterystykę energetyczną budynku wynika z dyrektywy prawa unijnego wprowadzonej w maju 2010 roku. Wówczas jednym z podstawowych wymogów informacyjnych stało się określanie parametrów energetycznych nieruchomości.

Reklama

Kto ma obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej

Nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie 28 kwietnia 2023 roku, sprawi, że świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe w przypadku wszystkich rodzajów budynków (oprócz kilku wyjątków). Mowa tu zarówno o nowo powstałych obiektach zgłaszanych do użytkowania, jak i tych starszych, wybudowanych przed 2009 rokiem.

Dokument ten jest wymagany w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku bądź lokalu. Oznacza to, że nawet mieszkanie w bloku powinno mieć świadectwo energetyczne. Obowiązek jego sporządzenia należy do:

  • właściciela lub zarządcy nieruchomości;
  • osoby mającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
  • inwestora.

Co istotne, konieczność sporządzenia świadectwa energetycznego dotyczy tylko osób, które chcą wynająć lub sprzedać nieruchomość.

Jakie budynki nie wymagają świadectwa charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane w przypadku istniejących nieruchomości, których właściciel nie ma zamiaru sprzedawać lub wynajmować. Dokument nie jest również potrzebny przy oddawaniu do użytku domów do 70 metrów kwadratowych

Jeżeli właściciel zdecyduje się go wynająć lub sprzedać, będzie musiał uzyskać świadectwo energetyczne. Nowelizacja ustawy zakłada, że dokument nie będzie potrzebny w przypadku budynków będących miejscem kultu i działalności religijnej. Zwolnione zostaną również zabytki, a także obiekty przemysłowe i gospodarcze bez instalacji zużywających energię.

Świadectwo energetyczne – kto i gdzie je wystawia?

Najczęściej świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest wykonywane przez architekta odpowiedzialnego za projekt budowlany. Jednak dokument ten może zostać sporządzony przez inną osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Wymogi, które musi spełnić taki człowiek to:

  • pełna zdolność do czynności prawnych;
  • brak prawomocnych wyroków za popełnienie przestępstw przeciwko mieniu lub przestępstw gospodarczych;
  • uzyskanie tytułu inżyniera, inżyniera architekta, magistra inżyniera lub wykształcenie wyższe na kierunku, którego program zawiera zagadnienia związane z OZE, audytami energetycznymi i charakterystykami energetycznymi;
  • posiadanie uprawnień budowlanych zgodnych z art. 14 prawa budowlanego.

Osoby chcące uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej powinny udać się do jednej z firm zajmujących się tego rodzaju audytami. Wówczas odpowiednia osoba dokona szczególnego przeglądu budynku, który zakończy się wystawieniem stosownego dokumentu.

Określony zostanie wskaźnik EP pokazujący roczne zapotrzebowanie obiektu na energię (w przeliczeniu na metr kwadratowy). Oprócz tego świadectwo energetyczne zawiera współczynnik przenikania ciepła i dane identyfikacyjne budynku lub jego części.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Koszt świadectwa energetycznego najczęściej zależy od lokalizacji nieruchomości oraz stopnia skomplikowania obiektu. Ceny różnią się w zależności od terminu wykonania - szybka realizacja zlecenia zwykle jest droższa.

Znaczenie ma tu również doświadczenie firmy lub osoby zajmującej się wystawianiem tego rodzaju dokumentu. Większe przedsiębiorstwa obecne na rynku od wielu lat mogą wymagać większej kwoty za usługę. Zwykle uzyskanie certyfikatu nie przekracza 1000 zł. W mniejszych miastach ceny oscylują wokół 500-700 zł.

Kary za brak świadectwa energetycznego

Nowelizacja ustawy przewiduje wysokie kary dla osób, które sprzedają, wynajmują lub oddają do użytku nieruchomość bez ważnego świadectwa energetycznego. Wysokość grzywny może wynieść aż 5000 zł, aczkolwiek jej górna granica nie została jeszcze określona.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy 28 kwietnia 2023 ruszą obowiązkowe kontrole budynków. W ich trakcie będą oczywiście sprawdzane świadectwa charakterystyki energetycznej.

Czy można ominąć obowiązek posiadania świadectwa energetycznego?

Co ciekawe, wiele osób decyduje się naginać przepisy. Aby uniknąć kary, zarządcy nieruchomości montują na klatkach kapliczki lub figury świętych. Zdaniem prawników, przepis o objęciu miejsc kultu religijnego zwolnieniem z obowiązku posiadania świadectwa jest nieprecyzyjny.

Z drugiej strony kapliczka przy klatce schodowej może zostać uznana za próbę obejścia przepisów prawa. Aby taki budynek faktycznie mógł być wzięty za miejsce kultu, należałoby wykazać, że dochodzi tam do systematycznego wykonywania praktyk religijnych.

CZYTAJ TAKŻE:

Zmiany weszły w życie. Co się stanie, gdy przekroczysz limity zużycia prądu?

Wycinka drzew w 2023 bez ograniczeń? Sprawdź nowe przepisy

Ciepła jesień zimową porą. Jak pielęgnować ogród, kiedy nie ma śniegu, a pogoda płata figle?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadectwo energetyczne | prawo budowlane | budowa domu
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama