Reklama

Włóż zapałki do doniczki z kwiatem. Brzmi dziwnie? Efekt pozytywnie zaskakuje!

W dobie korzystania z automatycznych zapalniczek tradycyjne zapałki odchodzą na dalszy plan. Warto jednak zakupić kilka paczek i trzymać je w domu, ze względu na ich niezwykłe właściwości. Niepozorne zapałki przydadzą się nie tylko do odpalenia kuchenki gazowej lub grillowania, ale także staną się sprzymierzeńcami kwiatów. Czy wiesz, że w ich czerwonych główkach tkwi sekret, o którym do tej pory wiedzieli tylko doświadczeni ogrodnicy? Sprawdź, dlaczego warto włożyć zapałki do roślin doniczkowych.

Znaki ostrzegawcze kwiatów

Nie wyobrażamy sobie pomieszczeń bez kwiatów doniczkowych umieszczonych na parapetach lub meblach. Różnorodność gatunków pozwala cieszyć oczy wyjątkowymi kształtami i kolorami. Zazwyczaj uprawiamy je dla efektów wizualnych i pięknego zapachu. Część gatunków przy okazji wyróżnia się pozytywnym wpływem na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Ze sporą ilością kwiatów wiąże się także konieczność przestrzegania właściwej rutyny pielęgnacyjnej. Nie zawsze mamy na nią czas albo ochotę. Na ogół ograniczamy się jedynie do zapewnienia roślinom odpowiedniego nasłonecznienia i okazjonalnego podlewania.

Reklama

Zadbane rośliny wpływają na szybsze oczyszczanie powietrza oraz wzmożoną produkcję tlenu, co przekłada się na poprawienie naszego samopoczucia. Kiedy roślinom zaczyna brakować niezbędnych składników odżywczych, wysyłają nam sygnały. Nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć je od razu. Najczęściej objawiają się: żółknącymi liśćmi, opadaniem i usychaniem kwiatów lub występowaniem ciemnych plam. Choć po dostrzeżeniu problemu zazwyczaj w pierwszej kolejności kierujemy swoje kroki do sklepów ogrodniczych po opryski lub specjalny nawóz, warto zacząć od wypróbowania domowego sposobu. Jednym z nich jest użycie zapałek.

Zapałki w doniczce: kiedy warto je stosować?

Jeśli chcemy poprawić kiepską kondycję naszych roślin doniczkowych, warto sięgnąć po tajną broń doświadczonych ogrodników i hodowców kwiatów. Ten przydatny trik pomoże nawet jeśli nie jesteśmy w stanie dokładnie zdiagnozować problemu. Odżywienie roślin rozpoczynamy od wsadzenia do podłoża kilku zapałek. Ważne, by umieścić je główkami w dół. Ich całkowita liczba zależy od wielkości doniczki, ale najlepiej rozstawić je w odległości około pięciu centymetrów od siebie. Następnie należy dokładnie podlać roślinę.

Odczekujemy dwa dni i wyjmujemy zapałki z doniczki. Sprawdzamy, czy siarka całkowicie zniknęła. Jeśli tak, mamy pewność, że trafiła bezpośrednio do gleby i możemy bezpiecznie je usunąć. Jeśli wciąż jest widoczna, lepiej ponownie wsadzić je do ziemi. Trik z zapałkami najlepiej stosować maksymalnie przez 48 godzin.

Jak działa sposób z zapałkami?

Główki zapałek zawierają siarkę, która działa odstraszająco na szkodniki. Zazwyczaj żerują właśnie na roślinach doniczkowych, doprowadzając je do złego stanu. Dzięki właściwościom dezynfekującym pomaga w zwalczaniu niektórych chorób grzybiczych i wzmacnia ogólną odporność kwiatów. Jest to metoda o wiele mniej inwazyjna niż silnie chemiczne środki ochrony roślin. Siarka jest jednym z głównych pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego rozwoju kwiatów. Wspiera proces fotosyntezy oraz przyswajanie azotu. Oznak niedoboru siarki warto wypatrywać w zahamowaniu wzrostu roślin doniczkowych oraz zmianie koloru liści.

Sprawdź również:

Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zapałki do doniczki | kwiaty doniczkowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama