Reklama

Włóż skórkę z cytryny do zmywarki i daj się zaskoczyć efektom!

Cytryna sprawdza się jako dodatek do wypieków, bazowy składnik orzeźwiającej lemoniady i niezbędnik w gorącej herbacie. Jej charakterystyczny zapach, kojarzony z upalnym latem oraz długimi dniami, działa odświeżająco i pobudzająco. Warto mieć ją pod ręką nie tylko podczas gotowania, ale także – sprzątania. Efekt włożenia skórki z cytryny do zmywarki potrafi zaskoczyć.

Wszechstronna cytryna

To jeden z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych cytrusów. Cytryna znana jest nie tylko jako bogate źródło witaminy C i naturalny środek wzmacniający odporność, ale także świetny detergent o silnym działaniu wybielającym.

Pochodzi z południowo-wschodnich Chin, ale współcześnie nie uprawia się jej na tym terenie. Powstała ze skrzyżowania dwóch owoców: limy i cytronu, którego korzenie sięgają aż do starożytności. Obecnie największe plantacje cytryny znajdują się na terenie Grecji, Hiszpanii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch.

Reklama

Cytryna w domowych porządkach

Cytrynę warto wykorzystać w pracach domowych. Dzięki właściwościom odkażającym, antybakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym, przyjdzie z pomocą podczas cotygodniowych porządków w łazience lub kuchni. Już nasze babcie używały cytryny do skutecznego czyszczenia sprzętów kuchennych, wywabiania uporczywych plam i odświeżania lodówki.

Choć zazwyczaj ląduje na dnie kosza, skórka wyciśniętej cytryny to doskonały środek czyszczący, który w szybki sposób pozbędzie się zapachów z desek do krojenia, wyczyści kran i armaturę, rozprawi się z zalegającym kurzem, a także wypielęgnuje drewno. Cytryna wymieszana z wodą sprawdzi się jako naturalny i ekologiczny odświeżacz powietrza w całym domu. Wystarczy wymieszać: sok z jednej cytryny z dwiema szklankami wrzącej wody oraz łyżeczką sody oczyszczonej. Zamiast szybko pozbywać się pozostałej skórki z cytryny, następnym razem warto włożyć ją do zmywarki. Efekt zaskakuje!

Skórka z cytryny w zmywarce

Zmywarka to kuchenne źródło nieprzyjemnych zapachów, wydobywających się z pozostałych na talerzach resztek jedzenia. Temu problemowi łatwo zaradzić, wykorzystując zaledwie jeden składnik - skórkę z wyciśniętej wcześniej cytryny.

To szybki, tani i w 100% ekologiczny trik. Pozostając w trendzie "zero-waste", jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Polega na umieszczeniu skórki z cytryny wewnątrz zmywarki, najlepiej sprawdzi się koszyczek na sztućce, górna półka zmywarki lub miejsce obok filtra. Po wykonaniu tego kroku wystarczy ustawić i włączyć odpowiedni program mycia. Dzięki temu brzydka woń zostanie wyeliminowana, a w kuchni zacznie unosić się orzeźwiający i cytrusowy aromat. Dodatkowym efektem włożenia skórki z cytryny do zmywarki będzie pozbycie się niechcianego kamienia oraz osadu ze sztućców, talerzy i szklanek. Ten prosty trik zadba również o dokładną dezynfekcję i odkażenie nie tylko zmywarki, ale także włożonych do niej naczyń.

Sprawdź również:

Oto pogromcy zacieków w toalecie! Wyczyścisz ją na błysk

Natrzyj zlew tym produktem, aby odzyskał dawny blask!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama