Reklama

Wiele Polek trzyma te kwiaty w złym miejscu. Żółte liście to dopiero początek problemu

Jak dbać o kwiaty w sezonie grzewczym? Rośliny doniczkowe wspaniale dekorują wnętrza i sprawiają, że każde pomieszczenie prezentuje się jeszcze lepiej. Żeby jednak cieszyć się ich pięknem, trzeba o nie odpowiednio zadbać i zagwarantować im właściwe warunki.

 • Sezon grzewczy jest dla wielu roślin doniczkowych dosyć trudny, z uwagi na gorące i suche powietrze oraz wietrzenie mieszkania, przez co do środka wpada powietrze zimne i wilgotne.
 • Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Czy potrzebują zmiany miejsca? Które kwiaty mogą stać przy ciepłym kaloryferze? 

Które kwiaty mogą stać przy ciepłym kaloryferze?

Które kwiaty mogą stać koło kaloryfera? Istnieją rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. To sukulenty, które świetnie przystosowały się do znoszenia długotrwałych okresów suszy. Jeśli więc chcemy mieć w domu rośliny odporne na sezon grzewczy, warto zdecydować się właśnie na nie. Ciepłe, suche powietrze nieszczególnie im szkodzi. Przetrwają więc swobodnie jesień i zimę w mieszkaniu.

Reklama

Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie z suchym, ogrzewanym powietrzem? To między innymi:

 • agawa
 • aloes
 • aspidistra
 • ananas
 • eszeweria
 • grubosz
 • juka
 • kalanchoe
 • sansewieria
 • szlumbergera
 • zielistka

Na liście roślin, które wytrzymają w ogrzewanym pomieszczeniu, znajduje się też fiołek afrykański. Wbrew pozorom sezon grzewczy nie jest dobry dla kaktusów. Mimo że należą one także do grupy sukulentów, zimować powinny w niższych temperaturach, wynoszących poniżej 10 stopni Celsjusza. W ogrzewanych pomieszczeniach jest im zatem zbyt gorąco.

Kwiaty, które zimą potrzebują zmiany miejsca

Jak dbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym? Niektóre z nich trzeba przestawić w inne miejsce - potrzebują bowiem chłodu w okresie zimowania. Do roślin, które zimą lubią chłód (ale nie mróz) należą między innymi fuksje, kamelie, cytrusy, oleandry i większość kulistych cytrusów. Wymagają temperatury wynoszącej około 5-10 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Zmagasz się z wilgocią w domu? Wybierz te rośliny doniczkowe, by pozbyć się problemu

Jakie rośliny przy ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe jest jedną z opcji ogrzewania pomieszczeń - warto dodać, że coraz chętniej wybieraną. Jak sama nazwa wskazuje, zamiast grzejników w tym wypadku ciepło płynie z dołu, od podłogi. Istnieją różne rodzaje tego typu ogrzewania, przy czym dwa główne to ogrzewanie wodne i elektryczne.

Choć ludzie są zadowoleni z takiego rozwiązania, ogrzewanie podłogowe z pewnością może nie spodobać się wielu roślinom. Te, które nie lubią nadmiaru ciepła i suchego powietrza, źle znoszą bliskość grzejnika czy ulokowanie na parapecie nad nim, a co dopiero fakt, iż bezpośrednio będą stały na źródle ciepła. Warto więc zapewnić roślinom odpowiednią izolację - na przykład stawiając je na kwietniku czy szafce.

Są i takie rośliny, które nie powinny mieć problemu z ogrzewaniem podłogowym. Rośliny domowe, które to zniosą to między innymi fiołki afrykańskie, amarylis, sansewieria gwinejska, hoja różowa i aspidistra wyniosła.

Jak dbać o kwiaty w sezonie grzewczym?

Pielęgnacja roślin doniczkowych w sezonie grzewczym polega przede wszystkim na ich odpowiednim podlewaniu. Gdy w mieszkaniu jest ciepło, najlepiej codziennie zraszać rośliny. Zraszamy jednak same liście, omijając płatki kwiatów. Jest to jednak metoda najodpowiedniejsza dla tych roślin, które nie potrzebują powietrza o dużej wilgotności. Z liści krople szybko bowiem wyparują. Niektóre rośliny nie lubią tego zabiegu (między innymi fiołki afrykańskie), o czym warto pamiętać.

Wilgotność w mieszkaniu można też zwiększyć przy pomocy nawilżaczy powietrza. Pod doniczki można podłożyć korkowe lub tekturowe podkładki, jeśli w domu zastosowano ogrzewanie podłogowe lub kwiaty stoją na nagrzanym parapecie. Można też umieścić roślinę w płaskim naczyniu z wodą i kamykami lub żwirkiem. Woda będzie stopniowo parować, nawilżając ją.

Jak często podlewać kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym?

Jak dbać o kwiaty w sezonie grzewczym? Kwiaty doniczkowe domowe warto zraszać wodą 2-3 razy w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym zwykle trzeba rzadziej podlewać rośliny. Jeśli na przykład podlewaliśmy je 3-4 razy w tygodniu, jesienią i zimą warto to robić tylko 1-2 razy w tygodniu. Warto też pamiętać, że jeśli spryskujemy wodą rośliny, przekłada się to na dodatkowe zmniejszenie częstotliwości podlewania.

Czytaj też:

Jak ogrzewanie mieszkań wpływa na rośliny doniczkowe? To warto wiedzieć!

Okres grzewczy a smog. Jak radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak dbać o kwiaty | sezon grzewczy | rośliny domowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama