Wędzarnia w ogrodzie powodem sąsiedzkich niesnasek? Co na ten temat mówi prawo?

Smak wędzonych przysmaków to dla wielu osób prawdziwy rarytas. Właściciele ogrodów często decydują się na samodzielne stworzenie wędzarni na swojej posesji. Zanim przejdziesz do działania, sprawdź, co na ten temat mówią przepisy. Czy na budowę wędzarni potrzebne jest zezwolenie? O jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać?

Budowa wędzarni — wygoda to nie wszystko

Zastanawiając się nad umiejscowieniem wędzarni w ogrodzie, trzeba brać pod uwagę nie tylko małą odległość do wejścia do domu i kuchni, by sprawnie przedostać się tam z wędzonymi smakołykami. Kluczowe jest bezpieczeństwo. Przyjmuje się, że wędzarnia nie powinna znajdować się bliżej niż 10 metrów od budynku. Wszystko po to, by dym nie przedostawał się do jego wnętrza, np. przez otwarte okna.

Ważne jest również zminimalizowanie ryzyka pożarowego. Wędzarnia nie może stać ani zbyt blisko domu, ani łatwopalnych materiałów, traw czy krzewów ozdobnych.

Reklama

Sprawdź też: Uwaga, nowe przepisy. Budynek do 150 mkw. postawisz bez pozwolenia i zgłoszenia

Czy na budowę wędzarni trzeba mieć pozwolenie?

Niezależnie od tego, czy zamierzasz konstruować wędzarnię od podstaw, czy kupujesz gotową, w głowie może pojawić się pytanie: czy potrzebne jest zezwolenie? Co na ten temat mówią przepisy? Okazuje się, że w sytuacji, gdy chcesz postawić mały obiekt (np. wędzarnię murowaną, drewnianą albo altanę), której powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie potrzebujesz pozwolenia.

Nie zwalnia cię to jednak z dokonania pewnych formalności. Konieczne jest pisemne powiadomienie powiatowego wydziału architektury i budownictwa lub gminnego inspektoratu o chęci postawienia takiej konstrukcji w ogrodzie. By zgłoszenie było kompletne, konieczne jest dołączenie kopii aktu własności działki. Gdy po upływie 30 dni od dostarczenia dokumentów nie pojawi się sprzeciw ze strony urzędu, możesz uznać, że masz zielone światło na budowę wędzarni.

Zadbaj o dobre stosunki z sąsiadami

Mimo że prawo tego nie reguluje, w dobrym tonie jest skonsultować budowę wędzarni ogrodowej i jej lokalizację z sąsiadami. Należy też dołożyć wszelkich starań, by dym w jak najmniejszym stopniu przedostawał się na położone obok posesje.

W tym celu zaleca się umieścić wędzarnię w zacisznym miejscu, oddalonym od zabudowań sąsiadów. Warto zadbać o jej osłonięcie od porywistego wiatru np. wysokim płotem czy krzewami, zachowując jednocześnie zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Zobacz: Owoce z drzewa sąsiada na mojej działce: Do kogo należą? Czy mogę je zrywać?

Interwencja służb mundurowych: Czy za wędzenie można dostać mandat?

Przyjmuje się zasadę, że z własnego terenu można korzystać w dowolny sposób, o ile nie zakłóca to korzystania z nieruchomości sąsiedniej. Co prawda nie mamy wpływu na siłę i kierunek wiatru, ale musimy wziąć pod uwagę, że wydobywający się z wędzarni dym może być traktowany w kategoriach immisji pośredniej. W tym pojęciu mieszczą się takie oddziaływania, które ujawniają się na posesji wyjściowej, a następnie przedostają się na obszar sąsiedniej nieruchomości.

W takich okolicznościach sąsiad może wezwać straż miejską lub policję. Nie jest jednak powiedziane, że od razu skończy się to karą finansową. Służby mają prawo udzielić nam pouczenia, dopiero w następnej kolejności wypisać mandat. Może również dojść do sytuacji, w której funkcjonariusz stwierdzi, że nie jest w stanie ocenić szkodliwości immisji na podstawie zaistniałych okoliczności i zasugeruje rozwiązanie sąsiedzkiego sporu w sądzie.

Zobacz więcej praktycznych porad. Obserwuj nas w Google News.

Polecamy:

Zaczęły się kontrole użytkowników paneli słonecznych. Firma energetyczna sprawdza, czy nie oszukują

Program "Moja Woda 2023". Możesz dostać nawet 6 tys. zł. Jak otrzymać dofinansowanie?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama