Reklama

Ułóż na talerzu czosnek i goździki. Spokój w domu gwarantowany

Aromaterapia może mieć doskonały wpływ na zdrowie – zwłaszcza psychiczne. Odpowiednie zapachy są w stanie pobudzać nas do działania lub wyciszyć po długim, męczącym i stresującym dniu. Potencjał różnorodnych aromatów warto wykorzystywać także w innych dziedzinach życia. Niektóre z nich okażą się doskonałymi sprzymierzeńcami w walce z nieproszonymi gośćmi w domu.

Szturmują nasze domy chmarami: Jak pozbyć się much z mieszkania?

Muchy to wyjątkowo natrętne insekty. Bez pardonu wlatują do wnętrza domów, a ich obecność może wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą i najbardziej cierpliwą osobę. Ciągłe brzęczenie to jedno, ale muchy nie należą też do czyściochów. Często pożywiają się na śmietnikach czy odchodach, przez co z łatwością przenoszą szkodliwe zarazki i choroby zakaźne nawet na duże odległości. Przysiadają na produktach spożywczych, które gromadzimy w mieszkaniach, zanieczyszczając je. Zastanawiasz się, co odstrasza muchy? Postaw na aromatyczne, domowe sposoby!

Reklama

Włóż liść laurowy do mąki. Niesamowity efekt za grosze

Jakiego zapachu na lubią muchy? Wanilia to ich wróg numer jeden

Wanilia uważana jest za drugą, zaraz po szafranie, najdroższą przyprawę świata. Chętnie jest wykorzystywana do produkcji wyrobów cukierniczych, którym żaden łasuch nie może się oprzeć. Warto wiedzieć, że znienawidzone przez nas owady są odmiennego zdania. Aromat waniliowy na muchy działa odstraszająco. Jak wykorzystać ten fakt?

  • Mały słoiczek z ekstraktem waniliowym ustaw przy oknach, by stanowił dla much barierę nie do przejścia. Warto ustawić także niewielkie naczynia w miejscach, gdzie gromadzimy żywność (zwłaszcza owoce i warzywa) oraz przy koszu na śmieci.
  • Olejkiem waniliowym możesz natrzeć futryny drzwi i okien. Wymaga to jednak częstego powtarzania.
  • Łyżkę olejku wymieszaj w 100 mililitrach wody i przelej do niewielkiej butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl w okolicach okien i drzwi, zwłaszcza gdy zauważasz wzmożoną aktywność owadów.

Czego nie lubią muchy? Ustaw na parapecie te zioła

Jednym z najbardziej praktycznych sposobów na muchy jest uprawa aromatycznych roślin. Nie potrzebujesz do tego ogromnej przestrzeni i ogrodu. Bez trudu posadzisz je w niewielkich doniczkach, które zmieszczą się na kuchennym parapecie albo na balkonie. To idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie tylko zniechęcisz muchy do wizyty, ale będziesz mieć także pod ręką aromatyczne przyprawy.

Jak zapachów na lubią muchy?

  • bazylii,
  • tymianku,
  • mirtu,
  • mięty.

Rozważ także uprawę lawendy, pelargonii i paprotki. Muchy będą omijać twoją okolicę szerokim łukiem.

Sposób na muchy i na... wampiry?

Popkulturowe wzorce przyzwyczaiły nas do postrzegania czosnku jako sprawdzonej metody walki z upiornymi wampirami. O ile z nimi styczność mamy raczej wyłącznie w filmach, serialach i książkach, o tyle muchy w domu to problem, który dotyczy bezpośrednio wielu z nas. Nie każdy jednak wie, że z owadami również poradzimy sobie z pomocą tego warzywa.

Wystarczy, że obierzesz kilka ząbków czosnku i umieścisz je na niewielkim talerzyku. Dla wzmocnienia efektu dodaj kilka goździków. Taki duet stwarza skuteczną osłonę zapachową, chroniącą przed inwazją much we wnętrzu mieszkania.

Polecamy:

Zalej wodą i użyj do podlewania roślin. Żarłoczne szkodniki uciekną, gdzie pieprz rośnie

"Test banknotu" ujawni felerną lodówkę. Sprawdź jak najszybciej!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama