Reklama

Ukryta funkcja lampek na choinkę. Nie każdy wie, jak z niej korzystać

Wielu z nas nie zostawia dekorowania domu na Boże Narodzenie na ostatnią chwilę. Kolorowe ozdoby w niejednym mieszkaniu pojawiają się już na początku grudnia, by wprowadzać domowników w świąteczny klimat. Wśród nich dominują lampki choinkowe, które wieszamy nie tylko na tradycyjnym drzewku. W zestawie światełek zauważyłeś jedną dodatkową, czerwoną żarówkę? Jej funkcja może cię zaskoczyć.

Święta dopięte na ostatni guzik

Kupując nowe lampki choinkowe, możemy wybierać wśród najróżniejszych kolorów i kształtów. Niektórzy decydują się na jednokolorowe światełka, inni wolą bardziej barwne komplety. Zazwyczaj służą nam one przez wiele lat, więc niezbędne staje się sprawdzenie ich stanu jeszcze przed świętami. Starasz się trzymać tradycji, według której ubieranie choinki należy zaplanować dopiero na wigilijny poranek? Kontrolę oświetlenia przeprowadź co najmniej kilka dni wcześniej. Jeśli okaże się, że twój zestaw odmawia posłuszeństwa, będziesz mieć jeszcze czas, by na spokojnie zaopatrzyć się w nowy.

Reklama

Zobacz też: Przewozisz w ten sposób choinkę? Grozi ci wysoki mandat

O tej funkcji lampek choinkowych nie każdy wie

W wielu zestawach znaleźć można dodatkową żarówkę w czerwonym kolorze. Choć mogłoby się wydawać, że jest to egzemplarz zapasowy, jego funkcja sprowadza się do czegoś zupełnie innego.

Aby ją poznać, z łańcucha wykręć jedną lampkę - wszystkie światełka powinny zgasnąć. W puste miejsce wkręć czerwoną żarówkę i odczekaj krótką chwilę. Zapewne ze zdziwieniem zauważysz, że wszystkie lampki zaczną powoli migać. Trik ten warto znać zwłaszcza w sytuacji, gdy twój zestaw światełek nie jest wyposażony w mechanizm, który reguluje ich intensywność.

Jak bezpiecznie używać lampek choinkowych?

Niedociągnięcia w przechowywaniu i korzystaniu z lampek choinkowych skracają ich żywotność i doprowadzają do licznych awarii. Mogą być powodem, przez który znacząco wzrastają nasze rachunki za prąd, a w skrajnych przypadkach doprowadzają nawet do pożarów. Prezentujemy nawyki związane ze świątecznymi dekoracjami, które muszą wejść ci w krew.

  • Podczas przechowywania lampek choinkowych należy chronić je przed wilgocią. Inaczej narażasz się na wystąpienie zwarcia instalacji elektrycznej w domu.
  • Staraj się układać je w ten sposób, by kabel nie był splątany. Zawsze sprawdzaj, czy obudowa żarówek oraz przewody nie są uszkodzone.
  • Wymieniając przepaloną żarówkę, zadbaj o to, by nowa była dokładnie tego samego typu. Wybieranie przypadkowego zamiennika może skutkować przegrzewaniem przewodów i pożarem.
  • Wieszaj je w taki sposób, aby żadna część nie znajdowała się na podłodze. Unikniesz przypadkowego nadepnięcia na delikatne elementy.
  • Lampki włączaj dopiero po zmroku - w ciągu dnia nie wyglądają tak efektownie, więc to tylko niepotrzebne zwiększanie rachunków za prąd.
  • Pamiętaj, aby zawsze wyłączać światełka przed opuszczeniem mieszkania i przed pójściem spać. Jeśli trafisz na felerny zestaw lub doprowadzisz do nadmiernego nagrzewania się żarówek, również zwiększysz ryzyko wystąpienia pożaru.

Polecamy:

Zastąp nim wodę w cieście. Uszka i pierogi rozpłyną się w ustach

Jak zaplanować przygotowania do świąt? Zrób to w ten sposób, a zdążysz ze wszystkim

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lampki i ozdoby świąteczne | światełka choinkowe
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama