Reklama

Tego nigdy nie rób z hortensją przed zimą. Zabieg jest dla niej zabójczy

Kuliste kwiatostany hortensji stanowią wyjątkową ozdobę ogrodów, dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin przed nadchodzącą zimą. Istnieje kilka jesiennych zabiegów z hortensją, których nie należy pomijać w swoim ogrodniczym terminarzu. Inaczej efektowne krzewy zmarnieją, a kwitnienie ich w kolejnym sezonie stanie pod znakiem zapytania. Podpowiadamy, jak postępować z nimi jesienią i jak powinno wyglądać zimowanie hortensji.

  • Hortensje są uwielbiane przez ogrodników ze względu na spektakularne kwitnienie i łatwość uprawy
  • Mimo to pewne wątpliwości na temat pielęgnacji hortensji pojawiają się jesienią - czy o tej porze roku należy je przycinać? Jak zabezpieczyć krzewy przed zimą?
  • Zapoznaj się z charakterystyką jesiennego dbania o hortensje w ogrodzie i przygotowania roślin do zbliżających się nieuchronnie mrozów

Czy obcinać hortensje na zimę?

Sekator i nożyce już naostrzone, a ty jesteś w ferworze jesiennego porządkowania ogrodu. Czas na chwilę się zatrzymać, by rozwiązać wątpliwości związane z tym, kiedy przycinać hortensje i czy termin jesienny na pewno jest do tego odpowiedni.

Reklama

W polskich ogrodach spotkać można kilka gatunków hortensji. Dla większości z nich skracanie pędów jest zabiegiem koniecznym dla zdrowego i bujnego wzrostu. Kluczowy jest jednak wybór właściwej pory.

  • Jednymi z najchętniej uprawianych odmian są hortensje bukietowe i krzewiaste. Upewnij się, że masz odpowiednią wiedzę na temat ich specyfiki. Kwitną one bowiem na pędach tegorocznych, więc przycinać ja można wyłącznie wczesną wiosną.
  • W przypadku równie popularnej hortensji ogrodowej, kwitnącej na pędach dwuletnich, obowiązuje ta sama zasada. Cięcie hortensji jesienią doprowadzi do utraty pąków, więc nie można spodziewać się kwitnienia w kolejnym sezonie.

Ważne: Przycięte pędy są jednocześnie bardziej narażone na przemarzanie, więc to kolejny argument przemawiający za tym, że jesienią nie należy obcinać hortensji.

Zadbaj o nie w ten sposób. Kwiaty będą cieszyć oko przez długie tygodnie

Co zrobić z przekwitłymi kwiatostanami hortensji?

Kolorowe kwiaty cieszyły swoją urodą podczas całego sezonu. Czy trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany hortensji przed zimą? Zabieg ten jest dozwolony w przypadku każdego gatunku efektownych krzewów. Należy jednak zachować ostrożność i zrobić to precyzyjnie, dokonując cięcia tuż nad miejscem, z którego wyrastają.

Jeśli nie czujesz się pewnie, mamy dobrą wiadomość. Suche kwiatostany nawet późną jesienią oraz zimą prezentują się całkiem nieźle, więc urozmaicą wygląd uśpionego ogrodu. Z powodzeniem możesz pozbyć się ich na wiosnę. Wcześniej usuwać warto jedynie pędy uszkodzone przez choroby i szkodniki.

Sprawdź: Rozmnażanie hortensji ogrodowej krok po kroku. Zamiast kupować, możesz pozyskać sadzonkę za darmo

Jakie zabiegi z hortensją wykonuje się jesienią?

Chcesz mieć pewność, że właściwie postępujesz ze swoimi roślinami w ogrodzie? Przedstawiamy listę zabiegów, które przyczynią się do stworzenia bajkowej przestrzeni w kolejnym sezonie.

  • Sadzenie hortensji jesienią: O tej porze roku z powodzeniem możesz powiększyć swoją kolekcję roślin. Pamiętaj, by sadzonki hortensji umieścić w gruncie jak najszybciej po zakupie. Czynność tę można planować na wrzesień i październik, a jeśli pogoda pozwala - nawet na początek listopada. Wybieraj w miarę ciepłe, ale pochmurne dni.
  • Jesienne nawożenie hortensji: Już od sierpnia należy zaniechać odżywiania azotem, zamieniając go na nawozy fosforowo-potasowe, które wpływają na zwiększenie mrozoodporności roślin. Późną jesienią hortensje warto zasolić kompostem lub obornikiem.
  • Rozmnażanie hortensji: Na przełomie października i listopada przygotować można zdrewniałe sadzonki. Poczekaj do pierwszych przymrozków, aż łodygi zdrewnieją i przybiorą brązowy kolor.

Ogrodnicy zawsze to robią w październiku. Trawnik będzie bujny i soczyście zielony

Zimowanie hortensji: Jak zabezpieczyć krzewy na zimę?

Okres zimowy to prawdziwy sprawdzian zarówno dla roślin, jak i ogrodników. Od naszego przygotowania zależy bowiem przetrwanie krzewów w jak najlepszej formie i ich obfite kwitnięcie w kolejnym sezonie. Co trzeba wiedzieć na temat zimowania hortensji w ogrodzie?

  • Najprostszą metodą zabezpieczenia krzewów jest kopczykowanie. Polega ono na okryciu roślin kopczykami z kory drzew iglastych albo torfu ogrodniczego. Taki rodzaj ściółki uchroni hortensje przed działaniem mrozu i nadmierną utratą wody. Zabieg zaplanuj na drugą połowę listopada, ponieważ zaleca się go przeprowadzać dopiero w momencie, gdy gleba delikatnie przemarznie. Jeśli się z tym pospieszysz, niepotrzebnie podniesiesz temperaturę podłoża, co może zmotywować hortensję do dalszej wegetacji, a to narazi ją na przemarznięcie.
  • Wykorzystaj agrowłókninę dla zabezpieczenia hortensji. Chroni ona rośliny przed mrozem i porywistym wiatrem, a jednocześnie przepuszcza powietrze i wodę. Owiń swoje krzewy dwiema lub trzema warstwami i zawiąż je sznurkiem u podstawy. Nie spiesz się z jej zdejmowaniem na wiosnę, by nie narażać hortensji na działanie niespodziewanych przymrozków.

[Artykuł opublikowany 19.10.2022 r. i zaktualizowany 25.10.2022 r.]

Polecamy:

Kiedy sadzić hortensje bukietowe? Sprawdź, ile czasu zostało

Nie wyrzucaj jej jesienią, fuksja jest wieloletnia. Kanadyjska metoda zimowania fuksji

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama