Tak pozbędziesz się wilgoci z domu. Usuń problem raz na zawsze

Pojawienie się wilgoci w domu sprawia, że wzrasta ryzyko rozwinięcia się grzyba. Wpływa negatywnie na układ oddechowy i skutkuje rozwojem astmy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niesprawna wentylacja lub nieszczelne okna. Jak pozbyć się wilgoci z domu? Wyjaśniamy.

Dlaczego w domu pojawia się wilgoć?

Wilgoć w domu może pojawiać się z różnych powodów. Jedną z nich jest brak odpowiedniej wentylacji. Kiedy nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, wilgoć może skraplać się na ścianach, oknach i innych powierzchniach, co może prowadzić do powstawania pleśni w domu. Często są to również przecieki w instalacjach wodnych. Nieszczelne rury, cieknące dachy lub inne problemy powodują nadmierną wilgoć wewnątrz mieszkania.

Zwróć też uwagę na izolację termiczną domu. Nieszczelności prowadzą do różnic w temperaturze między wnętrzem budynku a tym, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli ciepłe powietrze z wnętrza styka się z zimniejszym powierzchniami, takimi jak chłodne ściany, okna lub podłogi, może dochodzić do powstawania wilgoci. Gdy problem jest duży, koniecznie wezwij do pomocy specjalistę.

Reklama

Polecamy: Pułapka na rybiki cukrowe. Szybko pozbędziesz się ich z mieszkania

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

By pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu, najważniejsze jest zlokalizowanie źródła problemu. Jednak by poprawić sytuację doraźnie, wystarczy, że sięgniesz po jeden z produktów. Znajdziesz je w kuchennej szafce: ryż, sól lub soda oczyszczona. Mają właściwości absorbujące nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki czemu ograniczysz kłopoty. Wystarczy, że wybraną rzecz nasypiesz w niewielkiej ilości do miski i przykryjesz kawałkiem gazy. Zawartość ustaw w miejscach gromadzenia się wilgoci i pozostaw na kilka dni. Zauważysz różnicę, ale nie zapomnij o regularnej wymianie spożywczych produktów.

Jak uniknąć pojawiania się wilgoci na przyszłość w domu?

Aby uniknąć pojawiania się wilgoci w przyszłości, pamiętaj o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Regularnie wietrz pomieszczenia, szczególnie te, które mają tendencję do gromadzenia się wilgoci, takie jak łazienka, kuchnia i pralnia. Upewnij się, że okna i drzwi są dobrze uszczelnione. Zastosuj też pochłaniacze wilgoci, by usunąć nadmiar pary wodnej z powietrza. Unikaj także suszenia prania w domu. Gdy tylko dopisuje pogoda, wystaw je na zewnątrz. Ewentualnie wybierz osobne pomieszczenie, które przeznaczysz na suszarnie. Nie zapomnij o lekkim rozszczelnieniu okna, aby zapewnić dopływ powietrza.

Zobacz:

Drogie środki czystości nie będą potrzebne. Dzięki temu kamień zniknie na dobre

Dlaczego pralka nie dopiera plam? Sprawdź, jakie błędy popełniasz

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama