Reklama

Szybkie i tanie sposoby na wyczyszczenie przypalonego żelazka. Koniec problemu zniszczonych ubrań

Żelazko, jak każdy inny sprzęt domowy, z czasem ulega zabrudzeniu. Wystarczy chwila nieuwagi przy prasowaniu i kończymy z przypaloną stopą żelazka oraz zniszczonym ubraniem. By uniknąć dalszego przenoszenia brudu na inne części garderoby, warto wykorzystać sprawdzone domowe sposoby na szybkie czyszczenie żelazka.

Skuteczna pasta sodowo-octowa

Do wyczyszczenia nawet najbardziej trudnych i uporczywych przypaleń z żelazka potrzebujemy tylko dwóch składników, które najpewniej mamy już w domu. W miseczce łączymy ze sobą dwie łyżki sody oczyszczonej oraz jedną łyżkę octu. Delikatnie mieszamy do momentu uzyskania gęstej pasty. Warto pamiętać o tym, by nie robić tego zbyt energicznie oraz nie zaburzyć ustalonych proporcji. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy doprowadzić do zbyt szybkiego  spienienia i rozlania substancji.

Gotową pastę rozprowadzamy po powierzchni żelazka gąbką do mycia naczyń lub miękką ściereczką. Pocieramy aż do usunięcia przypaleń, a następnie wycieramy na mokro i osuszamy. Ważne, by nie zostawiać nawet odrobiny mieszanki na żelazku, ponieważ mogłaby uszkodzić i zabrudzić ubrania. Rozwiązanie to nie nadaje się do powierzchni teflonowych, które mogłyby ulec zniszczeniu.

Reklama

Sprawdź: Przetestuj domowy trik z liściem laurowym. Efekt końcowy zaskakuje!

Paracetamol na zabrudzone żelazko

Zastosowanie paracetamolu w czyszczeniu żelazka to dość nietypowa metoda. Okazuje się, że ten popularny środek przeciwbólowy w szybki sposób rozprawia się z zabrudzeniami. Wystarczy dobrze rozgrzać żelazko, chwycić tabletkę pęsetą i okrężnymi ruchami rozpuszczać ją po przypalonej powierzchni żelazka. 

Po kilku minutach zaobserwujemy, że paracetamol usunął wszelkie zabrudzenia. Na koniec przecieramy je wilgotną ściereczką w celu pozbycia się resztek produktu. To metoda odpowiednia dla wszystkich materiałów, z których wykonane są stopy żelazka.

Sprawdź: Przetrzyj zlew tym produktem. Odzyska dawny blask, będzie odporniejszy na zabrudzenia

Czyszczenie żelazka solą

Sól kuchenna w bezpieczny sposób poradzi sobie z wyczyszczeniem żelazka. Sam patent jest wyjątkowo prosty. Na stolnicy lub desce kuchennej rozsypujemy dość grubą warstwę soli. Następnie rozgrzewamy żelazko do wysokiej temperatury i kilkukrotnie przeciągamy po desce. Czyszczenie najlepiej wykonywać powolnymi i systematycznymi ruchami, aż do momentu pozbycia się przypaleń. W kolejnym kroku bardzo delikatnie przecieramy powierzchnię żelazka na mokro. To wyjątkowo prosty sposób, ale ze względu na ostre drobiny soli nie nadaje się do stopy teflonowej.

Sprawdź: Ułóż na talerzu czosnek i goździki. Spokój w domu gwarantowany

Folia aluminiowa odnowi żelazko

Zastosowanie folii aluminiowej to odpowiedź na poszukiwania szybkiego i wygodnego sposobu czyszczenia przypalonego żelazka. Odrywamy kawałek folii i formujemy z niej niezbyt ścisłą kulkę, którą następnie pocieramy zabrudzoną stopę żelazka. Robimy to do momentu, aż pozbędziemy się nawet najmniejszych zabrudzeń.

Optymalne będzie wykonywanie kolistych ruchów, które przy okazji doczyszczą zabrudzenia na bokach żelazka. Zebrany brud przecieramy mokrą gąbką, a następnie wycieramy do sucha. Szczególnie trudne i odporne zanieczyszczenia można dodatkowo wspomóc octem, sodą lub solą. Alternatywną metodą jest ułożenie arkusza folii na desce i prasowanie jej tak długo, aż nie pozbędziemy się brudu.

Sprawdź: Znasz się na obsłudze zmywarki? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!

Dlaczego warto regularnie czyścić żelazko?

Systematyczne czyszczenie żelazka zapobiega ryzyku wystąpienia awarii, spowodowanego głównie nagromadzeniem brudu wewnątrz i na zewnątrz. Pozostawienie zanieczyszczeń na żelazku zmniejsza skuteczność prasowania oraz powoduje powstawanie plam na tkaninach i ubraniach.

Jeśli zapomnimy o regularnym czyszczeniu żelazka, narażamy je na powstanie glonów w zbiorniku na wodę oraz szybsze wytrącanie się kamienia. Nagromadzony osad zatyka otwory na stopie, tym samym ograniczając możliwość wytwarzania pary. W efekcie prasowanie staje się czasochłonne i nie przynosi oczekiwanych efektów.

Sprawdź również:

Jak myć okna, żeby nie było smug? Genialne sposoby na czyste szyby

Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele PV na balkonie? Ile to kosztuje?

INTERIA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama