Reklama

Superksiężyc 2022. Jak pełnia księżyca w sierpniu wpłynie na rośliny?

Pełnię Księżyca określaną również jako Superksiężyc zobaczymy na niebie w najbliższy piątek - 12 sierpnia. Osoby, które wierzą we wpływ zjawisk astronomicznych na rośliny, zalecają, aby uwzględnić ten fakt przy planowaniu prac ogrodowych. O tym, jak planować prace w ogrodzie zgodnie z fazami Księżyca możecie dowiedzieć się z naszego kalendarza księżycowego ogrodnika na sierpień 2022.

Kalendarz księżycowy ogrodnika ustala, w jaki sposób dbać o rośliny w danym miesiącu w ciągu roku zgodnie z fazami Księżyca tak, aby maksymalnie wykorzystać siły biodynamiki. Nie tylko określa, jakie prace warto wykonać w ogrodzie w zależności od czasu i położenia geograficznego, ale ostrzega również, za jakie zabiegi pielęgnacyjne lepiej się nie zabierać. 

Przypominamy, jak kształtuje się kalendarz księżycowy ogrodnika na sierpień 2022 i na jego podstawie wyjaśniamy, czy najbliższa pełnia Księżyca w piątek 12 sierpnia sprzyjać będzie sadzeniu warzyw i roślin cebulowych. 

Reklama

Fazy księżyca, a uprawa ogrodu. Czy można sadzić podczas pełni?

Jeden pełny cykl Księżyca, czyli okres, nasz naturalny satelita okrąża Ziemię, trwa 29,5 doby. Okres ten dzieli się na cztery fazy księżyca, do których przypisano poszczególne części rośliny, aby określić, jakie zabiegi pielęgnacyjne będą najbardziej efektywne w danym czasie. 

  • Nów Księżyca - (kwadra liścia) 

To czas, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią i jest praktycznie niewidoczny. W tym okresie warto sadzić rośliny o mięsistych liściach i zbierać te plonujące nad ziemią. To również niezwykle korzystny czas do podlewania. 

  • Pierwsza kwadra księżyca - (kwadra owocu) 

To faza Księżyca, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Z Ziemi widać jedynie wschodnią tarczę naszego satelity. To dobry czas, aby siać rośliny plonujące nad ziemią, zbierać zioła lub kosić, jeśli zależy nam na gęstym trawniku. Zaleca się również robienie przetworów. 

  • Pełnia Księżyca - (kwadra korzenia) 

Księżyc jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, więc widzimy go w całości. To najgorszy możliwy czas na przycinanie drzew i krzewów, jednak z powodzeniem okopywać i przerzedzać rośliny. Pełnia jest również dobrą porą na zbieranie warzyw korzeniowych. Odpowiedź na pytanie, czy podczas pełni można siać, też jest twierdząca. 

W roku 1923 przeprowadzono eksperyment, który miał zbadać wpływ faz Księżyca na kiełkowanie nasionek gorczycy i okazało się, że wysiew w okresie pełni skutkował najszybszym tempem wzrostu.

  • Trzecia kwadra Księżyca - (kwadra uprawy) 

Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą  kąt prosty, podobnie jak podczas pierwszej kwadry, jednak tym razem widoczna jest zachodnia część Księżyca. To dobry moment, aby niszczyć chwasty, nawozić glebę i zwalczać szkodniki w ogrodzie. To właśnie teraz należy przycinać drzewa i krzewy. 

Kalendarz księżycowy ogrodnika na sierpień 2022

Kalendarz księżycowy ogrodnika mówi, że sierpień to miesiąc intensywnych zbiorów i zajmowania się domowymi przetworami. Nadal można wysiewać niektóre warzywa, jednak warto przede wszystkim zadbać o rośliny, które skończyły już plonować. 

Nie wolno zapominać o przycinaniu krzewów oraz drzewek owocowych. Oto jak należy wykonywać te zabiegi zgodnie z fazami księżyca w sierpniu

  • Kwadra liścia: od 28 lipca do 4 sierpnia

Ten okres mamy już za sobą, a szkoda, bo to nów Księżyca to najlepszy czas, aby siać kapustę włoską i pekińską oraz inne rośliny liściaste. Kalendarz księżycowy ogrodnika na sierpień 2022 wskazuje również, że był to najlepszy czas na robienie przetworów.

  • Kwadra owocu: od 5 sierpnia do 11 sierpnia

Końca dobiega właśnie I kwadra Księżyca, czyli faza księżyca określana jako kwadra owocu. Powinniśmy się pospieszyć, jeśli nie chcemy przegapić najlepszej okazji do zbioru owoców i warzyw (nie licząc tych korzeniowych). 

Warto zbierać m.in. pomidory, cukinię i paprykę. Podczas tej fazy księżyca w sierpniu zaleca się również wykonanie rozsady truskawek i poziomek oraz przesadzenie siewek roślin dwuletnich tj. bratki czy malwy.

  • Kwadra korzenia - od 12 do 18 sierpnia 

Superksiężyc, czyli pełnia Księżyca w sierpniu wyznacza początek kwadry korzenia, a więc zbioru warzyw korzeniowych takich jak: marchew, buraki czy pietruszka. Jeżeli nie lubimy często kosić trawy, to właśnie teraz powinniśmy zadbać o jej przycięcie. Zaleca się teraz zrezygnować ze zbyt intensywnego podlewania roślin. 

  • Kwadra uprawy - od 19 do 26 sierpnia 

Trzecia kwadra Księżyca, czyli kwadra uprawy to w kalendarzu  księżycowym ogrodnika czas, gdy nie warto sadzić roślin w ogrodzie. Niezalecane jest również zbieranie owoców. Warto za to wspomnieć, że jest to najlepszy czas, aby rozprawić się z chwastami i szkodnikami takimi jak mszyce czy przędziorki. 

Pod koniec sierpnia trzeba wykonać cięcie prześwietlające wiśni, gruszy i śliw. Nie zaszkodzi również przyciąć gałęzi późnych odmian jabłoni i grusz, zadbać o porzeczki i maliny. W kwadrze uprawy przycinamy żywopłoty drzew liściastych, spulchniamy i nawozimy ziemię - produktami zawierającymi potas i fosfor. 

Czy zbliżająca się Pełnia Księżyca będzie miała wpływ na rośliny?

Zdecydowanie tak. Nadchodząca pełnia Księżyca to czas sprzyjający rozwojowi roślin, których plonem ma być kwiat, liść lub łodyga. Zjawisko to wzmocni się jeszcze bardziej z uwagi na to, że będziemy mieli do czynienia z superksiężycem. Nadchodzi więc najlepszy moment na to, aby rozsadzać piwonie. 

Czytaj również: 

Jak planować prace w ogrodzie zgodnie z fazami Księżyca? 

Perseidy 2022. Kiedy czeka nas deszcz spadających gwiazd? 

Na Księżycu wykryto dziurę, w której panuje ziemska temperatura

Zobacz także:  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama