Reklama

Stripowanie hitem Internetu. Tę metodę prania stosowały nasze babcie

Nowoczesne sprzęty domowe w znacznym stopniu ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Na ogół nie zastanawiamy się nad tym, jak dawniej sprzątano lub robiono pranie. Obecnie Internet podbija metoda na usuwanie zabrudzeń z tkanin, którą dobrze znają nasze mamy i babcie. Sprawdź, jak wykonać stripowanie prania w domu oraz jakich efektów można się po nim spodziewać.

Nowatorska metoda prania

Ubrania wyglądają nieskazitelnie na krótki moment po zakupie. Z czasem oraz codziennym noszeniem powoli zaczynają się brudzić. Najczęściej przepocone lub poplamione ubrania odruchowo lądują w koszu na pranie, a następnie w pralce, nastawione na odpowiedni program prania. Zazwyczaj nie poświęcamy czasu na zastanowienie się nad skutecznością prania. Z góry zakładamy, że pralka odpowiednio wykona swoje zadanie, a my wyciągniemy świecie i pięknie pachnące tkaniny.

Okazuje się, że w prosty sposób możemy poprawić dokładność oraz skuteczność prania, a dodatkowo pozbyć się niewidocznych na pierwszy rzut oka zabrudzeń. Wystarczy dodać do niego jedną prostą czynność, której nazwa - stripowanie, brzmi nieco tajemniczo i skomplikowanie. Nic bardziej mylnego! Przy niewielkim wkładzie pracy możemy uzyskać spektakularne efekty, dzięki którym będziemy chcieli częściej korzystać z tej metody.

Reklama

Sprawdź: Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? Poznaj niezawodne sposoby!

Czy jest stripowanie?

Stripowanie to prosty trik, który polega na dokładnym namaczaniu ubrań, ręczników, obrusów oraz innych tkanin jeszcze przed wykonaniem prania właściwego. W ten sposób od razu pozbywamy się części zanieczyszczeń. Cząsteczki brudu, kosmetyków oraz wcześniej użytych detergentów mogą zbierać się we włóknach. Skuteczność tej metody udowadniają liczni użytkownicy mediów społecznościowych, wrzucając na swoje profile zdjęcia oraz filmiki z efektami.

Choć ta metoda przeżywa obecnie wielki powrót, znana jest od wielu lat. Dawniej stosowały ją nasze babcie, a nawet prababcie. Współcześnie o wiele rzadziej z niej korzystamy. Jest to spowodowane wygodą oraz możliwością korzystania z profesjonalnych sprzętów, które zajmują się tym zamiast nas.

Sprawdź: Dlaczego nie warto wylewać wody ryżowej? Oto 3 powody!

Jak wykonać stripowanie prania

Stripowanie brudnych ubrań oraz innych tkanin można przeprowadzić na dwa sposoby. W pierwszym do wanny napuszczamy ciepłej wody, a następnie wrzucamy do niej rzeczy i zostawiamy do namoczenia na kilka godzin. Już po kilkudziesięciu minutach dostrzeżemy, że woda zaczyna zmieniać swój kolor. Po upływie dłuższego czasu zmieniamy wodę, a następnie dobrze wymoczone rzeczy pierzemy w pralce, ustawiając standardowy program.

Druga metoda polega na namaczaniu brudnych rzeczy w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu. By przygotować specjalną mieszankę, potrzebujemy:

  • 1 miarkę boraksu,
  • 1 miarkę sody oczyszczonej,
  • 2 miarki detergentu piorącego.

Do wanny z gorącą wodą wrzucamy wymienione składniki, a następnie dokładnie mieszamy. Wkładamy do środka wszystkie rzeczy, które chcemy namoczyć, np. ścierki, ręczniki, ubrania, firanki. Wszystko dokładnie dociskamy, a następnie zostawiamy na minimum 4 godziny do namoczenia. Ważne, by co godzinę całość przemieszać. Po upływie czasu, kiedy woda przybierze mętny kolor, przełóż rzeczy do pralki i nastaw program prania z płukaniem.

To metoda szczególnie przydatna przy dość mocno pobrudzonych ubraniach, np. stroju roboczym. Skutecznie wywabi ukryty brud także z pościeli, prześcieradeł oraz ręczników.

Sprawdź również:

Warto dodać do herbaty. Rozprawią się z boczkami i wałeczkami

Wykańcza wątrobę, nerki i żołądek. Polacy dodają go do potraw na potęgę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stripowanie | pranie odzieży

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama