Sposoby na śnieżną biel ubrań

Białe ubrania są ponadczasowe i doskonale prezentują się do każdej stylizacji. Poza tym nie trzeba nikogo przekonywać, że np. biała koszula to niezbędny składnik każdego formalnego stroju. Niestety, to właśnie na białych ubraniach widać każde zabrudzenie, a dodatkowo z czasem kolor szarzeje, co sprawia, że ulubione elementy garderoby tracą na atrakcyjności. Na szczęście nie trzeba pozbywać się ulubionych białych ubrań, ponieważ można im w łatwo przywrócić dawny blask! Jakie są sposoby na śnieżną biel ubrań? Sprawdźmy.

Zacznij od segregacji!

Jeśli chcemy jak najdłużej zachować śnieżną biel ubrań, należy zacząć od podstaw. Segregowanie ubrań przed praniem jest niezbędne, aby elementy garderoby prezentowały się nienagannie. Warto koszule, koszulki, spodnie, spódnice, sukienki oraz inne, wierzchnie ubrania prać oddzielnie. Nie warto prać razem z nimi białej bielizny, bowiem zabrudzenia np. na białych skarpetach mogą wpłynąć na szarzenie się pozostałych białych ubrań.

Wybielacz: Nie zawsze jest wybawieniem

Wybielacze są bardzo uniwersalne w stosowaniu, bowiem nie tylko pomagają ubrania wybielić, ale także pozbyć się trudnych i uporczywych plam. Jednak ich używanie powinno być ostatecznością. Dlaczego? Ponieważ ich skład może niszczyć strukturę tkanin, a także znacząco ją osłabiać, co sprzyja powstawaniu dziur. Jeśli chcemy wybielaczem potraktować białe ubrania, koniecznie trzeba trzymać się zaleceń producenta. Zbyt duża dawka chemii może sprawić, że szybko pożegnamy się z ulubionymi ubraniami.

Sięgnij po domowe metody!


Jeśli chcemy uzyskać śnieżną biel ubrań, warto stawiać na domowe i ekologiczne sposoby, które nie zniszczą włókien. Co warto wykorzystać? Niezmiennie w takich sytuacjach warto sięgnąć po sodę oczyszczoną! Wystarczy rozpuścić jedną szklankę proszku w czterech lirach wody i w otrzymanej mieszance moczyć kilka godzin (najlepiej całą noc) białe ubrania. Po takiej kąpieli, należy wyprać ciuchy tak, jak zawsze w pralce. Aby uzyskać lepszy efekt, warto do pralki z białymi ubraniami dodać jeszcze jedną miarkę sody oczyszczonej. Jej użycie nie tylko pozwoli uzyskać śnieżną biel ubrań, ale także pomoże pozbyć się osadów nagromadzonych wewnątrz włókien.

Cytryna

Jeśli nasza biała bielizna straciła swój dawny blask, można go szybko przywrócić. Gdy jesteśmy pewni, że ten element naszej garderoby można prać w wysokich temperaturach, warto zaserwować mu gorącą kąpiel. Wystarczy w dużym garnku zagotować wodę z dodatkiem plasterków uzyskanych z całej cytryny. Całość należy ściągnąć z kuchenki i w miksturze moczyć białą bieliznę przez kilka godzin, po czym całość wyprać jak zwykle. Sok z cytryny może również zastąpić płyn do płukania tkanin (pół szklanki do dozownika w zupełności wystarczy). Tą metodą można również prać białe ręczniki i pościel!

Ocet

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że ocet to produkt niezastąpiony w każdym gospodarstwie domowym. Jeśli chcemy uzyskać śnieżną biel naszych ubrań, to warto dodawać szklankę octu do każdego prania. Takie zastosowanie to przynajmniej trzy korzyści. Pierwszą jest śnieżna biel ubrań, drugą zapobieganie elektryzowaniu się (co pomaga pozbyć się z nich, np. sierści), a trzecią pielęgnacja pralki przed kamieniem.

Kwas acetylosalicylowy

Jeśli nasze białe ubrania pożółkły, warto sięgnąć po popularne tabletki z kwasem acetylosalicylowym. Wystarczy rozpuścić około pięciu sztuk w misce z wodą i w takiej kąpieli moczyć przez całą noc białe ubrania. Następnie całość wyprać jak zwykle w pralce. Należy pamiętać, że ta metoda zadziała wyłącznie wtedy, gdy tabletki nie będą barwione.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama