Sposób na dwa razy większe zbiory ziemniaków. Posadź je w workach

Ziemniaki sadzone w workach to świetna alternatywa dla osób, które nie dysponują własną działką lub ziemia w ich ogrodzie jest wyjątkowo jałowa. Zadowalające plony uzyskać można nawet na balkonie czy tarasie, a uprawa ziemniaków okazuje się mniej problematyczna, niż jest to w przypadku bulw sadzonych do gruntu. Podpowiadamy, jak sadzić ziemniaki w workach i jak je pielęgnować aż do momentu zbiorów.

Zalety sadzenia ziemniaków w workach

Wspomnieliśmy już, że jest to doskonały sposób na uprawę własnych warzyw dla osób, które do tej pory myślały, że brak ogrodu skazuje je wyłącznie na oferty sklepów i targowisk. Ziemniaki w workach z powodzeniem można uprawiać na balkonie albo ustawiając je tuż przy ścianie domu. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na ten ogrodniczy eksperyment?

Reklama

  • To dobry sposób na oszczędność. Ceny warzyw szybują, więc kartofle z własnej uprawy nieco odciążą portfel.
  • Sadząc ziemniaki w workach, uzyskasz wcześniejszy plon. Różnica może wynieść nawet kilka tygodni.
  • Ten specyficzny rodzaj uprawy pozwala zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i zmniejszyć do minimum ryzyko rozwoju zarazy ziemniaczanej i zgnilizny bulw.
  • Wyeliminowany zostaje również problem zachwaszczenia upraw.
  • Choć trudno nazwać to uprawą na ogromną skalę, plony uzyskane z sadzeniaków umieszczonych w workach mogą być dwukrotnie większe niż w tradycyjnej uprawie gruntowej.

Zobacz: Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu

Worki do sadzenia ziemniaków - jakie wybrać?

W sklepach ogrodniczych dostępne są produkty dedykowane właśnie tej czynności. Świadczy to więc o tym, że coraz więcej osób jest zainteresowanych nowym sposobem uprawy ziemniaków. Worki wyposażone są w zamki błyskawiczne, ułatwiające dostęp do bulw. Do tego posłużą nam przez co najmniej kilka sezonów.

Dobrą wiadomością jest fakt, że do uprawy ziemniaków wykorzystać można torby na zakupy wielokrotnego użytku lub worki wykonane z plecionki polipropylenowej. Sprawdzą się również worki jutowe, lecz w ich przypadku konieczne będzie wyłożenie wnętrza folią - dzięki temu łatwiej będzie utrzymać optymalną wilgotność. Niezależnie od wybranego materiału, postaraj się znaleźć worek o pojemności około 60 litrów.

Sprawdź: Idealne sąsiedztwo dla czosnku. Zbierzesz obfite plony

Termin sadzenia ziemniaków w workach

Przyjmuje się, że standardowym terminem sadzenia ziemniaków w gruncie jest okres między 20 kwietnia a 10 maja. Uprawę w workach można rozpocząć już w marcu, dzięki czemu przyspieszymy zbiory. Jeśli zdecydujemy się na wcześniejszą datę, przez kilka tygodni będziemy musieli przechowywać je w domu lub szklarni.

Sadzenie ziemniaków w pięciu krokach

Przekonaj się, że sadzenie ziemniaków w workach nie jest skomplikowane, a ich późniejsza pielęgnacja też nie sprawi ci kłopotów. Przedstawiamy kartoflaną instrukcję obsługi.

  1. W dnie i ściankach worka zrób niewielkie nakłucia przy pomocy nożyczek. Tak zapewnisz sadzonkom dostęp do tlenu oraz usprawnisz odpływanie nadmiaru wody.
  2. Do worka wsyp podłoże składające się w połowie z piasku i w połowie ziemi kompostowej. Możesz dołożyć również granulowany obornik, który zapewni roślinom dostęp do substancji odżywczych. Obejdzie się bez późniejszego nawożenia! Zadbaj o to, by pierwsza warstwa podłoża w worku miała 15-20 centymetrów.
  3. Worek zawiń na zewnątrz w taki sposób, aby jego boki przewyższały warstwę ziemi o maksymalnie 30 centymetrów. Ułóż sadzeniaki w taki sposób, by były skierowane kiełkami do góry. Jedna sztuka powinna wystarczyć na worek o pojemności 60 litrów. Wydaje się, że to mało? Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją uprawę, z każdej takiej sadzonki uzyskasz kilogram kartofli!
  4. Ziemniaki zasyp warstwą żyznego podłoża i podlej. Worki powinny być umiejscowione w nasłonecznionym miejscu.
  5. Po kilku tygodniach zauważysz pierwsze kiełki. Nie spoczywaj na laurach! Przykryj je świeżą warstwą ziemi i odwiń odpowiedni fragment worka (nadal jego wysokość powinna wynosić 20-30 centymetrów nad powierzchnią ziemi). Rób tak za każdym razem, gdy pojawią się młode listki. Czynność powtarzaj do momentu, aż worek będzie wypełniony glebą w całości.

Pielęgnacja kartoflanej uprawy

Kluczowe jest umiejętne podlewanie ziemniaków, ponieważ bardzo źle reagują na braki wody. Zaniedbania na tym polu będą skutkować mizernym plonowaniem i deformacją bulw. Zaleca się wybrać jedną porę na dostarczanie wody: wczesnym rankiem albo wieczorem. Wtedy parowanie jest najmniej intensywne, a uprawy mogą w optymalny sposób gospodarować życiodajnym płynem.

Unikaj moczenia liści i kwiatów, by nie stwarzać warunków dogodnych do rozwoju szkodliwych patogenów. Staraj się podlewać ziemniaki w taki sposób, aby podłoże stale było lekko wilgotne. Nadmiar wody też nie jest wskazany - zastoje wody skutkują bowiem gniciem podziemnych części. Wodę dostarczaj średnio raz w tygodniu. Co kilka dni sprawdzaj stan podłoża - jeśli jest suche na głębokości około 15 centymetrów, to sygnał, że czas chwycić za konewkę.

Kiedy spodziewać się zbioru ziemniaków?

Cały cykl uprawy ziemniaków w worku trwa około trzech miesięcy. Kieruj się nie tylko kalendarzem, ale przede wszystkim obserwacją. Samodzielnie wyhodowanymi kartoflami będziesz cieszyć się, gdy zauważysz, że rośliny przekwitają i zaczynają więdnąć.

Polecamy:

Pogromca ślimaków, mszyc i kleszczy. Rozsyp obficie wokół roślin

Zrób ekologiczny nawóz do hortensji. Dzięki niemu bujnie zakwitnie

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama