Skutecznie wyproś szerszenie z ogrodu i tarasu. Naturalna bariera z roślin

Błogie lenistwo w ogrodzie, wygrzewanie się w promieniach słonecznych i delektowanie zapachem kwiatów często przerywa charakterystyczne buczenia. To dźwięk nadlatującego szerszenia, który wiele osób przyprawia o gęsią skórkę. Czy istnieje sposób, który uchroni nas od spędzania wiosennych i letnich dni wewnątrz pomieszczeń, kryjąc się przed nieproszonymi owadami? Sprawdź, jakie rośliny odstraszają szerszenie i już dziś obsadź nimi okolice domu.

Dlaczego szerszenie mogą być groźne?

Szerszeń należy do gatunku osowatych, a w Polsce dominuje przede wszystkim jeden przedstawiciel tego gatunku - szerszeń europejski. Na pierwszy rzut oka przypomina sporą osę, choć królowe potrafią osiągać rozmiary 3,5 cm. Preferuje tereny zalesione, gdzie często zakłada gniazda w koronach drzew. Stopniowa i trwająca od wielu lat wycinka lasów doprowadziła do niszczenia ich środowiska naturalnego, przez co zmuszone są szukać nowych terytoriów. Wraz z upływem czasu coraz lepiej dostosowały się do życia blisko ludzi.

Powszechna opinia przypisała szerszeniom łatkę wyjątkowo groźnych wobec ludzi. Groźny dźwięk, przypominający nieco buczenie, oraz spore rozmiary mogą kojarzyć się negatywnie, jednak szerszenie nie są zbyt skłonne do ataku. Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli poczują się zagrożone. Strach wzbudza także ich potencjalne ugryzienie, a konkretnie wstrzykiwany jad. Choć porównuje się go do jadu pszczół i os, zawiera w sobie acetylocholinę, które odpowiada za nieprzyjemny ból i pieczenie. U osób uczulonych na jad może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Reklama

Sprawdź: Jak pozbyć się os i szerszeni z ogrodu lub balkonu?

Jak odstraszyć szerszenie z ogrodu?

Pojawienie się pojedynczych szerszeni w ogrodzie wcale nie musi oznaczać nadciągających kłopotów. Gorzej, jeśli zauważysz, że częstotliwość ich odwiedzin wzrasta, a także zaczniesz się natykać na całe zgraje. Czy istnieją sposoby na odstraszenie nieproszonych gości? Jeśli szukasz skutecznego patentu na zniechęcenie szerszeni do przebywania w ogrodzie, okolicach tarasu lub na balkonie, rozważ:

  • założenie pułapek - ich działanie opiera się o instynkt szerszeni. Na ogół przybierają postać roztworów, które przyciągają owady nęcącym zapachem. Zwabione powoli się topią, a okazy, które przeżyły, zaczynają w pewien sposób kojarzyć przestrzeń z niebezpieczeństwem.
  • odstraszanie zapachem - owady te sieją grozę u większości osób, wyróżniają się jednak sporym instynktem samozachowawczym, które ostrzega je przed niebezpieczeństwem. Taki sygnał alarmujący wysyłają im przede wszystkim rośliny, w tym: czosnek, bratki, mięta pieprzowa, bazylia, nagietki, tymianek, lawenda oraz pelargonie. Wystarczy obsadzić nimi ogród, ustawić na balkonie lub tarasie, a problem sam się rozwiąże.

Sprawdź: Sposoby na osy i szerszenie: Jak się z nimi obchodzić?

Zainwestuj w moskitiery

Zdarza się, że wizyta szerszeni w ogrodzie przenosi się do wnętrz budynków mieszkalnych. Najczęściej ma to związek z poszukiwaniem pożywienia oraz bezpiecznego miejsca do wybudowania gniazda. Chcąc zabezpieczyć dom przed latającymi intruzami, zainwestujmy w moskitiery, czyli specjalne siatki montowane na oknach oraz w drzwiach balkonowych i tarasowych. Już niewielki nakład pieniężny wystarczy, by podnieść poczucie bezpieczeństwa domowników.

Produktem, który wzmocni działanie moskitier, są specjalne opryski, najczęściej w formie aerozolu. Nie tylko są toksyczne dla szerszeni, ale także sam ich zapach utrzyma je z dala od naszych domów i mieszkań. Co ważne, można je stosować we wnętrzach, regularnie spryskując kratki wentylacyjne, parapety okienne oraz futryny.

Sprawdź również:

Dlaczego mrówki osiedlają się w ogrodzie warzywnym? Żółty proszek z kuchni przepędzi je na zawsze

Pułapka na rybiki cukrowe. Szybko pozbędziesz się ich z mieszkania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szerszenie w ogrodzie | odstraszanie szerszeni
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama