Reklama

Skuteczne sposoby na zakwaszenie gleby. Takiego podłoża potrzebują rośliny ogrodowe

Wystarczy przestrzegać kilku kroków pielęgnacyjnych, by spełnić marzenia o pięknie kwitnącym ogrodzie. Zanim jednak zabierzemy się za sadzenie wybranych gatunków, warto zacząć od sprawdzenia ich wymagań glebowych. Dowiedz się, jak skutecznie sprawdzić pH gleby oraz co zrobić, by tanio i ekologicznie zmienić jej odczyn.

 • Właściwe pH gleby to jedna z ważniejszych cech, która wpływa na powodzenie w uprawie roślin.
 • Okazuje się, że większość roślin ogrodowych preferuje sadzenie w ziemi kwaśnej lub lekko kwaśnej.
 • Zakwaszenie podłoża pozwoli zapewnić roślinom komfortowe warunki do dalszego wzrostu.

Te rośliny potrzebują kwaśnego podłoża

Różnorodność roślin w ogrodzie powoduje, że przestrzeń wygląda bardziej kolorowo i zachęcająco. Okazuje się jednak, że każdy gatunek ma różne wymagania co do odczynu podłoża. Nieodpowiednio dobrane może spowodować problemy, m.in. zahamować wzrost lub rozwój rośliny. Kwaśny odczyn podłoża dobrze jest zapewnić przede wszystkim roślinom należącym do rodziny wrzosowatych. Wśród nich wyróżnić możemy m.in.:

Reklama

 • azalie,
 • dabecje,
 • borówki amerykańskie,
 • brusznice,
 • kalmie,
 • kiścienie
 • różaneczniki,
 • wrzosy.

Taki typ ziemi preferuje także część iglaków, w tym: jodła koreańska, świerk kłujący, tuja, jałowiec i cyprysik groszkowy, a także rośliny ozdobne - klony palmowe, magnolie, paprocie oraz hortensje.

Jeśli decydujemy się na uprawę właśnie tych gatunków roślin, przed zakupem i posadzeniem warto upewnić się, jakie pH ma gleba w naszym ogrodzie. W tym celu warto wykorzystać specjalny kwasomierz lub oddać do laboratorium próbkę gleby. Wynik pH poniżej 4,5 oznacza ziemię bardzo kwaśną, 4,6-5,5 to gleba kwaśna, a 5,6-6,5 oznacza lekko kwaśną. Odczyn powyżej 5,6-6 jest zbyt wysoki do prawidłowego wzrostu roślin. Uzyskując taki wynik, musimy postarać się o jego obniżenie.

Sprawdź: Wyjmij ją z doniczki i włóż do torby. Wiosną pelargonia odrodzi się jeszcze piękniejsza

Kwaśny torf - stosowanie i wspomaganie jego działania

Dobrze znanym sposobem na obniżenie odczynu gleby jest wzbogacenie jej o dodatek kwaśnego torfu. Samo rozsypanie torfu na powierzchni ziemi nie będzie jednak wystarczające. Taka metoda w żaden sposób nie wpłynie na głębsze warstwy podłoża. By uzyskać pożądany efekt, musimy wymieszać torf z warstwą gleby w proporcji 1:1, pamiętając, by zrobić to na takiej głębokości, na jakiej znajdują się korzenie. Zazwyczaj jest to ok. 20-30 cm od powierzchni. Dopiero wtedy mamy realny wpływ na zmianę odczynu podłoża.

Do tak przygotowanej gleby możemy bez wahania sadzić rośliny. Dobrym zabiegiem będzie także zaprawienie wykopanej pod sadzonki przestrzeni kwaśnym torfem. Podczas mieszania podłoża z torfem możemy dodać do niego trochę przekompostowanych wcześniej igieł sosnowych lub trocin pozyskanych z drzew iglastych. Takie rozwiązanie pozwoli na dłużej utrzymać kwaśny odczyn podłoża.

Sprawdź: Podlewanie roślin mlekiem. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Ściółkowanie gleby

Chcąc zwiększyć okres czasu, w którym gleba pozostanie kwaśna, warto zdecydować się na ściółkowanie podłoża przekompostowaną korą, igliwiem oraz niektórymi kamieniami. Do tego najlepiej sprawdzą się kwarc i granit, które wyróżniają się kwaśnym odczynem. Należy bezwzględnie unikać ściółkowania kamieniami o zasadowym odczynie pH, np. dolomitem, piaskowcem wapiennym, trawertynem. W ten sposób uzyskamy skutek odwrotny do zamierzonego, czyli podwyższymy odczyn gleby.

Przeprowadzanie tych zabiegów nie gwarantuje, że efekt utrzyma się na stałe. Uzyskany za pomocą kwaśnego torfu oraz ściółkowania kwaśny odczyn zazwyczaj ma działanie krótkotrwałe. Raz w roku warto zadbać o ponowne jego sprawdzenie, by nie przegapić momentu, w którym warto ponownie sięgnąć po wypróbowane wcześniej rozwiązania.

Sprawdź: Zrób to pod koniec października. Latem borówka będzie uginać się od owoców

Kiedy sadzić rośliny i stosować nawóz zakwaszający?

Pozyskanie kwaśnego kompostu np. z trocin, szyszek i gałązek drzew iglastych jest szybkim, naturalnym i ekologicznym sposobem na zmianę odczynu gleby. Czasami jednak takie rozwiązanie bywa niewystarczające. W takiej sytuacji warto zdecydować się na mocniejsze środki i skorzystać z nawozów zakwaszających np. mocznika, saletry amonowej oraz siarczanu amonu, lub zakwasić glebę siarką.

Przed pierwszym zastosowaniem dobrze jest zapoznać się z wytycznymi producenta i stosować wyłącznie wskazane na opakowaniu dawki. Tego typu nawozy łatwo jest przedawkować. Nawozów zakwaszających nie stosujemy bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem roślin. Zawarte w nich składniki mogłyby uszkodzić delikatne korzenie. Decydując się na tego typu zasilacze, pamiętajmy o przygotowaniu gleby na minimum pół roku przed zasadzeniem roślin.

Sprawdź: Nie rezygnuj z jesiennego nawadniania ogrodu. Rośliny ci podziękują

Zakwaszanie gleby siarką

Do zakwaszenia gleby możemy użyć wolno działającej siarki. Zazwyczaj wykorzystuje się ją pod uprawy borówki amerykańskiej. Wystarczy zmieszać ją z podłożem w proporcjach wyznaczonych przez producenta. Tego rozwiązania również nie stosujemy tuż przed sadzeniem roślin. Należy zrobić to na około pół roku wcześniej, a w przypadku większych dawek siarki - nawet na rok.

Sprawdź: Cięcie i formowanie żywopłotu. Jak przeprowadzić je jesienią?

Nawozy dla roślin kwasolubnych

Uzyskanie odpowiedniego odczynu gleby to tylko połowa sukcesu. Powinniśmy postarać się o to, by jak najdłużej go utrzymać. Oprócz kwaśnego kompostu lub kwaśnej ściółki z kory możemy wykorzystać specjalne nawozy dla roślin kwasolubnych. W sklepach ogrodniczych warto zaopatrzyć się np. w nawóz dla roślin wrzosowatych lub borówki.

Sprawdź również:

Czy magnolie trzeba okryć na zimę? Jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem?

Kwitnie od listopada, aż do maja! Jak pielęgnować ciemierniki w ogrodzie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odczyn gleby | zmiana odczynu gleby | odczyn gleby a rośliny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama