Reklama

Rośliny na obrzeża i obwódki rabat: Co na nich sadzić?

Wiele osób, które projektują przydomowe ogródki, dokłada wszelkich starań, aby umieścić w nich wiele ozdobnych i długoletnich gatunków. Jednak dopełnieniem kompozycji są obwódki, które nadają wyjątkowego charakteru ogrodowi. Niektórzy stawiają na umieszczenie na nich kamieni lub innych materiałów, jednak warto postawić na rośliny. Nie dość, że świetnie współgrają z innymi gatunkami, to na dodatek często pełnią funkcję praktyczną. Jakie rośliny sadzić na obrzeża i obwódki rabat? Przekonajmy się.

Zanim zasadzisz rośliny na obrzeża i obwódki rabat

Zanim podejmiemy się wyboru roślin na obwódki rabat, warto wiedzieć o kilku zasadach ich umieszczania. Przede wszystkim sadzonki muszą być umieszczone gęsto, żeby nie czekać do momentu, aż się rozkrzewią, tylko od razu mogły stanowić barierę dla rabaty. Warto również przyjrzeć się gatunkom, które nie osiągają bujnych rozmiarów, ponieważ w przeciwnym razie zaszkodzą swoją wielkością tym, które znajdują się w dalszej części kompozycji. Na szczęście wybór roślin na obrzeża i obwódki rabat jest ogromny, więc na pewno każdy ogrodnik znajdzie coś dla siebie.

Aksamitka

Aksamitka wydaje się naturalnym wyborem na obrzeża i obwódki rabat. Niestety, czasami jest pomijana, ze względu na jej intensywny i nie zawsze przyjemny zapach. Na szczęście aksamitka ma wiele walorów, które sprawiają, że jest godna polecenia. Przede wszystkim wykazuje się odpornością na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych. Aksamitka nie posiada również specjalnych wymagań uprawowych, wystarczy jej regularne podlewanie w okresie upałów, ale kiedy dobrze zaaklimatyzuje się na obrzeżu lub obwódkach rabat, może przetrwać również suszę. Kwiaty aksamitki mienią się różnymi odcieniami żółci, pomarańczy i brązów, ale warto pamiętać również o pewnym patencie na pełne kwiatostany: wystarczy usuwać te karłowate i obumarłe na bieżąco, a w ich miejscu pojawią się nowe, piękniejsze.

Niezapominajka


Niezapominajka, która trwale wpisała się w polski krajobraz, wydaje się naturalnym wyborem rośliny na obrzeża i obwódki rabat. Na jej korzyść przemawia oczywiście jej wygląd: choć nie jest bujna, często dosłownie obsypuje się drobnymi, niebieskimi bądź jasnofioletowymi kwiatami. Poza tym niezapominajka jest rośliną dwuletnią i odporną na mrozy, dlatego będzie cieszyć oczy minimum przez dwa sezony. Aby niezapominajka rosła bujnie i okazale, wymaga żyznej, próchniczej ziemi oraz delikatnego podlewania w czasie upałów. Jeśli niezapominajka ma znaleźć zastosowanie jako roślina na obrzeża i obwódki rabat, należy na bieżąco usuwać jej obumarłe kwiatostany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby późnią jesienią okryć je cienką warstwą ściółki lub kory.

Smagliczka

Smagliczka to kolejna roślina, która choć nie jest pokaźnych rozmiarów, idealnie sprawdzi się jako obrzeże i obwódka rabat. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że nie wymaga pielęgnacji: rzadko potrzebuje podlewania, rośnie nawet w ubogiej glebie i jest przy tym odporna na większość szkodników atakujących rośliny. Jednak, aby smagliczka zawiązała piękne kwiaty, warto umieścić je na obrzeżach i obwódkach rabat nasłonecznionych. Wtedy odwdzięczy się bujnymi płatkami kwiatostanów o barwie białej, żółtej lub fioletowej (w zależności od gatunku) oraz przyjemnym, intensywnym, miodowym zapachem.

Czyścieć wełnisty

Jeśli szukamy rośliny, która będzie zdobiła obrzeża i obwódki rabat, to czyściec wełnisty jest również idealną propozycją. Dlaczego? Choć wygląda niepozornie, to świetnie sprawdza się w miejscach, które charakteryzują się ekstremalnymi warunkami, a i tak pięknie prezentuje się za sprawą jasnozielonych, lekko owłosionych liści. Co ciekawe, jest również mrozoodporny i jego pokrój nie traci na wyglądzie bez względu na porę roku. Czyściec wełnisty również kwitnie: latem tworzy wysokie kłosy, które pokrywają się drobnymi kwiatkami. Oczywiście, jeśli nie zależy nam na nadmiernym rozroście czyśćca na obrzeżach i obwódkach rabat, trzeba je szybko ściąć.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama