Reklama

Przyczyny parowania szyb w domu. Jak uporać się z tym zjawiskiem?

Parowanie szyb jest częstym zjawiskiem, które świadczy o sporej różnicy temperatur w domu i na zewnątrz. Warto mu się przyjrzeć bliżej, ponieważ często to oznaka wadliwych okien. Z drugiej strony może też świadczyć o dużej wilgotności w pomieszczeniu. Taki stan często powoduje rozwój pleśni lub innych grzybów na ścianie. Rozwiąż przyczynę parowania szyb i dowiedz się, jak zapobiec temu na przyszłość.

  • Za parowanie szyb odpowiadać może zbyt duża wilgotność w domu czy różnica temperatur.
  • Zadbaj o sprawny system wentylacyjny i szczelne okna, by problem znikł.
  • Pamiętaj, że optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wahać się między 18 a 22 stopniami Celsjusza.

Czemu szyby w domu parują?

Chociaż samo parowanie szyb nie stanowi zagrożenia, to potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jednym z powodów mogą być źle wyregulowane okna. To sprawia, że przejrzystość jest ograniczona, a ty musisz co chwilę przecierać szyby. Czy można temu jakoś zaradzić? Trzeba pamiętać o tym, że parujące okna są zjawiskiem naturalnym. Wynika to z faktu, że różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz znacząco się różni. Problem najczęściej dostrzega się w okresie jesienno-zimowym. Jeśli twoje okno usytuowane jest blisko roślinności, to również sprzyja jego parowaniu. Para wodna skrapla się w tych miejscach, gdyż brakuje tam ruchów powietrza, osuszających nieco szybę.

Reklama

Polecamy: Ładuj telefon w ten sposób – skutecznie przedłużysz żywotność baterii. Sprawdzone triki

Parowanie szyb od wewnątrz

Skraplaniu pary wodnej na oknach sprzyja wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Bywa, że pojawia się podczas codziennych czynności, podczas gotowania czy suszenia prania. Trzeba mieć się na baczności, ponieważ zjawisko to może prowadzić do rozwoju grzyba. Ten natomiast z czasem staje się trudny do usunięcia i ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego ważne, by regularnie wietrzyć pomieszczenia i sprawdzać stan techniczny wentylacji. Często powodem parowania szyb od wewnątrz jest wykonywanie prac remontowych. Podczas tynkowania czy malowania ścian szczególnie zadbaj o prawidłową cyrkulację powietrza.

Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny okien. Jeśli para wodna pojawiła się między szybami to oznacza, że są one rozszczelnione. Warto w tym wypadku skorzystać z gwarancji od producenta. Bowiem problem ten ma miejsce najczęściej przy nieprawidłowej konstrukcji okna. Czasami wystarcza odpowiednie wyregulowanie systemu okiennego, by kłopot znikł. Drugą kwestią jest zadbanie o prawidłowe działanie wentylacji. Dobrze też zamontować nawiewniki w oknach, które zapewnią płynny przepływ powietrza.

Jak zapobiec parowaniu szyb na przyszłość?

By całkowicie zniwelować problem parowania szyb, należy zadbać o kilka aspektów:

  • zadbaj o to, by temperatura w pomieszczeniu miała między 18 a 22 stopnie Celsjusza,
  • staraj się nie suszyć prania w pomieszczeniu, w którym spędzasz dużo czasu,
  • zawsze po przygotowaniu posiłku wietrz dokładnie pomieszczenie,
  • kiedy bierzesz gorącą kąpiel, zamykaj drzwi od łazienki.

Powyższe czynności sprawią, że zaparowane szyby przestaną być twoją zmorą. 

Zobacz też:

Nietypowe zastosowanie klamerek do prania. Użyj ich w kuchni

Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej? Wydasz 3,50 zł i kłopot z głowy

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Skuteczne metody na walkę z niechcianymi lokatorami!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama