Reklama

Przycinanie berberysów - bardzo ważny zabieg. Jak go wykonać poprawnie?

Przycinanie berberysów to jeden z ważniejszych zabiegów, od którego zależy rozwój krzewów. Oczywiście, aby zapewnić rozwój nowych pędów, czy odmłodzić starsze krzewy, musi zostać wykonany poprawnie. Jak się do niego przygotować? Czym różni się przycinanie berberysów formujące a zasadnicze? Kiedy najlepiej przycinać te wartościowe krzewy? Podpowiadamy.

Berberysy - ozdobne krzewy z owocami 

Berberysy to rodzaj krzewów ozdobnych z rodziny berberysowatych, do którego należy ok. 450-500 gatunków. Uprawiane jako rośliny ozdobne ze względu na kwiaty i owoce, czy też na silnie cierniste pędy, dzięki czemu mogą tworzyć żywopłoty stanowiące pewnego rodzaju barierę. Ich owoce są jadalne i nadają się m.in. na przetwory.  

Berberysy nie są wymagające i doskonale radzą sobie w ciężkich warunkach. Ogrodnicy, jako jedną z zalet wymieniają fakt, że berberysy są mrozoodporne. Nie ma z nimi również problemu, gdy są susze. Jedyne czego nie lubią, to zalania. Najlepszym miejscem na posadzenie berberysów jest miejsce słoneczne i delikatny półcień. Pamiętać trzeba również o dobrej glebie - przy berberysach będzie to gleba przepuszczalna, żyzna i piaszczysta. Najlepszym czasem na posadzenie krzewów jest wczesna wiosna lub późna jesień. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest odpowiednie przycinanie. Jeśli chcemy, aby nasze berberysy dobrze rosły i przy tym atrakcyjnie się prezentowały, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

Reklama

Czytaj również: Jak wykorzystać fusy z kawy na ślimaki w ogrodzie?

Przycinanie berberysów - kiedy?

Berberysy najlepiej przycinać późną wiosną lub wczesnym latem. Prawidłowo wykonany zabieg zapewni nam rozwój nowych pędów. 

Jeśli chcemy wykonać cięcie formujące żywopłot - najlepiej dokonać tego po kwitnieniu krzewu, a następnie powtórzyć je na przełomie lipca/sierpnia. Gdy zależy nam na tym, aby "odmłodzić" berberysy, cięcie (usunięcie starych gałęzi) należy wykonać wczesnym latem. Jak zauważają ogrodnicy, najlepszym terminem przycinania berberysów tych wiecznie zielonych jest również wczesne lato. 

Cięcie berberysów - o tym warto pamiętać:

  • przed cięciem najlepiej zabezpieczyć się w skórzane rękawice - aby uchronić się przed skaleczeniem
  • aby łatwiej zebrać ścięte pędy, warto rozłożyć pod krzewem folię albo inny materiał 
  • do cięcia najlepiej używać ostrych (czystych) sekatorów czy noży. Przed rozpoczęciem zabiegu najlepiej je zdezynfekować, używając do tego szmatki nasączonej alkoholem

Przycinanie berberysów - rodzaje 

  • Przycinanie formujące berberysów wykonujemy w pierwszym roku po posadzeniu krzewu. Pędy przycina się do dwóch trzecich ich długości. Jaki jest cel tego zabiegu? Ma pobudzić młode rośliny do zagęszczenia i rozkrzewienia się. 
  • Przycinanie zasadnicze berberysów to kolejny rodzaj zabiegu, o którym warto pamiętać i wykonywać co roku. Stosuje się je we wszystkich odmianach berberysów. Polega na usunięciu starych pędów. Ma wzmocnić rozwój nowych. 
  • Przycinanie odmładzające berberysów to zabieg, który polega na pozbyciu się zbyt zagęszczonych pędów, które pojawiły się wewnątrz krzewów. Najlepiej wykonać je wczesnym latem. Usuwa się stare pędy, a zdrowe przycina do wysokości ok. 30 cm nad poziomem gruntu.

Sprawdź także: 

Ten krzew ceniony jest na całym świecie. Pięknie wygląda o każdej porze roku

Budleja Dawida: Malowniczy krzew, który wabi motyle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: berberys thunberga | jak pielęgnować berberysy
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama