Reklama

Proste sposoby na wilgoć w domu. Oto jak się jej pozbyć

Kiedy myślimy o wilgoci w domu, najczęściej kojarzymy ją z kuchnią i łazienką. Używanie bieżącej i ciepłej wody oraz nieustanne gotowanie faktycznie sprawiają, że to właśnie tam się pojawia. Ale okazuje się, że problem może dotyczyć wszystkich pomieszczeń. Niestety, wilgoć może generować kolejne niedogodności - przede wszystkim sprzyjać rozwojowi pleśni i wykwitów grzybowych, a także sprawić, że zalęgną się... niektóre gatunki owadów! Dlatego, jeśli mamy choć cień podejrzeń, że w naszym domu może pojawiać się ta niedogodność, trzeba działać zdecydowanie. Poznaj proste sposoby na wilgoć w domu!

Dlaczego w domu pojawia się wilgoć?

Powodów pojawiania się wilgoci w domu jest wiele. Choć najczęściej mówi się, że to domena mieszkań w tzw. starym budownictwie, to tak naprawdę może pojawić się wszędzie. Wilgoć powstaje wskutek wielu błędów konstrukcyjnych, a także zaniedbań w dziedzinie termoizolacji. Wzmagać ją mogą problemy z wentylacją, kiedy działa nieprawidłowo albo w ogóle nie istnieją specjalne mechanizmy zapewniające stałą wymianę powietrza. Na wilgoć w domu wpływa również gotowanie i częste mycie się (dlatego w kuchni i łazience problem jest największy), a także niewielkie awarie, takie jak zalanie np. przez sąsiada, czy niedziałające ogrzewanie. Niestety, wilgoć w mieszkaniach czasami może rozwijać się niespodziewanie i być początkowo niewidoczna, a walkę podejmuje się wyłącznie wtedy, gdy na ścianach pojawiają się groźne dla alergików, dzieci i starszych wykwity pleśni: to stanowczo za późno!

Reklama

Jak poznać, że w pomieszczeniach panuje wilgoć?

Istnieje wiele sposobów na to, aby poznać, że wilgoć na stałe zagościła w naszych czterech kątach. Najlepszym z nich jest zakup higrometru, który z precyzją wskazuje poziom wilgotności powietrza. Optymalny poziom powinien oscylować wokół 45-60 proc., ale kiedy jest wyższy, trzeba działać zdecydowanie. Choć higrometr wykazuje się dużą dokładnością, pomiary wilgoci trzeba wykonywać kilkukrotnie, ponieważ jej poziom może pokazywać inne wartości w zależności od wielu czynników. 

Jak jeszcze sprawdzić, że wilgoć jest obecna w naszych domach? Zdradzają ją przede wszystkim zaparowane okna i lustra, a także kropelki umieszczone w tym pierwszym miejscu. Naszą czujność powinny również wzbudzić mokre plamy na ścianach i suficie, które mogą być wynikiem osiadania na nich skroplonej pary. Wilgoć może powodować również, że ubrania rozwieszone na suszarce, a także ręczniki, schną wolniej niż zwykle, a dodatkowo mogą przesiąkać nieprzyjemną stęchlizną. Ostatnim symptomem na to, że wilgoć na dobre zagościła w naszych domach, są wykwity pleśni: zlokalizowane w kątach ścian, przy oknach oraz za meblami. Innymi, niepokojącymi zjawiskami mogą być też m.in pęcznienie elementów drewnianych wyposażenia wnętrz, a także tapety samoczynnie odklejające się od ścian.

Jak pozbyć się wilgoci w domu?

Pozbycie się wilgoci, zwłaszcza w początkowym stadium, nie jest trudne do wykonania. Najpierw należy sięgnąć po najłatwiejsze metody, takie jak częste wietrzenie pomieszczeń (niezależnie od pory roku), a także podniesienie temperatury wewnątrz. Jeśli zainstalowana w domu instalacja grzewcza jest niewydolna, trzeba ją jak najszybciej zreperować albo zaopatrzyć się w inne źródła ciepła. Nie wolno zapominać także o odpowiedniej wentylacji: kratki znajdujące się w kuchni i łazience nie tylko powinny być drożne, ale także czyste.

Czy istnieją inne metody na pozbycie się wilgoci? Jeśli problem jest wyłącznie nieznaczny, ale chcemy w porę reagować na jego rozwój, można w domu postawić kilka gatunków roślin, które pomogą ją ograniczyć. Które z nich będą szczególnie pomocne? Na wilgoć dobrze reagują skrzydłokwiaty, oplątwy, paprocie oraz bluszcze.

Oczywiście, to nie jedyne sposoby, które pomogą uporać nam się z problemem wilgoci w domu. Czasami niezbędne jest zaopatrzenie się w specjalne osuszacze powietrza albo w pochłaniacze wilgoci, które szybko wyłapują i neutralizują jej nadmiar. 

Pleśń w domu: Ogromny problem

Jeśli w domu wskutek wilgoci pojawiła się pleśń, trzeba działać zdecydowanie. Jeśli wykwity pojawiły się jedynie na powierzchni, nie trzeba od razu wpadać w panikę. Czasem wystarczy ścianę przetrzeć środkiem przeciwgrzybiczym i pozostawić na chwilę, aby mógł dobrze zareagować z patogenem. Jeśli nie mamy takiego pod ręką, można posłużyć się octem spirytusowym, który również ma skuteczne działanie, ale nie powoduje negatywnych skutków jego wdychania.

A co zrobić w wypadku, gdy przez wilgoć pleśń wgryzła się mocno w ścianę? Niestety, bez skuwania tynku oraz zastosowania silnych środków grzybobójczych się nie obejdzie. Należy pamiętać, że jesienią i zimą trudniej przeprowadzać w domu remonty, więc lepiej zapobiegać zjawisku, niż później z nim walczyć.

Zobacz także:

Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Niezawodny babciny sposób

Rozsyp garść na dywanie. Pranie dywanu krok po kroku

Przesadzanie roślin krok po kroku

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama