Prosta czynność, która zatrzyma ciepło w domu. Wielu o tym zapomina

Jak zatrzymać ciepło w domu? To pytanie zadaje sobie prawie każdy na myśl o obniżającej się na zewnątrz temperaturze i podwyżkach cen za energię. Okazuje się, że w domach kluczowe są szczegóły, a drobne zmiany pozwolą cieszyć się ciepłem w mieszkaniu, jak również obniżyć rachunki za ogrzewanie. Tym razem proponujemy skupić się na roletach i zasłonach. To działa!

Szczelne okna to podstawa

Skontrolowanie stanu okien dobrze jest przeprowadzić jeszcze zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Skontroluj stan uszczelek i w razie potrzeby dokonaj stosownej konserwacji. Przy pomocy jednej śrubki przestawisz swoje okna na tryb zimowy, dzięki któremu powiewy zimnego powietrza będą mniej dokuczliwe. O tajnikach tego manewru szczegółowo piszemy TUTAJ. Co jeszcze możesz zrobić, by w prosty sposób utrzymać przyjemną temperaturę w mieszkaniu? Doceń rolę żaluzji oraz rolet.

Reklama

Naturalne ogrzewanie w słoneczne dni

Jesień to nie tylko ponura słota. Nadal zdarza się sporo słonecznych dni. To samo tyczy się nawet mroźnej zimy. Choć nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez solidnej kurtki, szalika i czapki, ciepło słoneczne w mieszkaniach możemy wykorzystać bez instalacji fotowoltaicznych.

Kiedy dzień jest pogodny, odsłoń rolety, żaluzje, firanki i zasłony. Nie tylko zyskasz więcej naturalnego światła w swoim wnętrzu i być może nieco poprawisz sobie humor, ale przede wszystkim wprowadzisz promienie słońca do swojego domu, co naturalnie ogrzeje pomieszczenia.

Zaparowane okna? Ta mikstura pozwoli szybko pozbyć się problemu

Dekoracja, która uchroni cię przed zimnem

Okienne żaluzje i rolety są naszym sprzymierzeńcem również w kontekście ograniczania wychładzania mieszkań oraz domów. Sprawna instalacja grzewcza to jedno, ale w sezonie jesienno-zimowym warto zadbać o każdy detal.

Rolety i zasłony o grubym splocie nie tylko wizualnie ogrzeją wnętrze i będą wyglądać bardzo dekoracyjnie, ale przede wszystkim stanowią izolację przestrzeni w okolicach okien, która nie pozwoli "uciekać" ciepłemu powietrzu. Kiedy zwłaszcza należy szczelnie zasłaniać nimi okna?

  • W zimne dni, kiedy na zewnątrz panuje szaruga.
  • Podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu.
  • Porywiste wiatry też są do tego wskazaniem.
  • Na koniec sprawa najbardziej oczywista - zasłaniaj okna nocą. Wtedy temperatura jest jeszcze niższa, a przy okazji zaciemnisz pokój. Uliczne światła nie będą przeszkadzać ci w odpoczynku i wieczornej regeneracji.

Co zrobić, żeby w mieszkaniu było ciepło? O tym nie zapomnij

Zasłony okażą się dużym wsparciem zwłaszcza w przypadku mieszkań z dużymi i wysokimi oknami. Jeśli w twoim lokum są one raczej starszego typu i uważasz, że ich szczelność pozostawia trochę do życzenia, także docenisz rolę tego elementu wyposażenia. Musisz jednak pamiętać, by nie zasłaniały one grzejników - wtedy ich uruchamianie będzie jedynie kosztowne, a ty nie odczujesz w wystarczającym stopniu ciepła, które powinno z nich płynąć.

Dodatkową barierą ograniczającą uciekanie ciepłego powietrza przez okna mogą być dekoracyjne pudełka lub doniczki z kwiatami. 

Polecamy:

Rewelacyjny myk z kuchenką gazową. Jedna zmiana, a rachunki będą znacznie mniejsze

Jak ocieplić salon bez podkręcania ogrzewania? Sprawdź nasze sposoby na przytulne wnętrza

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama