Reklama

Posiadasz ogrzewanie elektryczne? Możesz dostać aż 1500 zł wsparcia!

Dopłata do prądu to kolejne wsparcie finansowe w sezonie grzewczym. Pozwoli ono pozyskać od 1000 do 1500 zł w ramach ogrzewania domu energią elektryczną. Komu przysługuje dopłata do prądu? Do kiedy powinniśmy złożyć wniosek? Poznajmy podstawowe informacje o nowym rządowym projekcie.

  • Osoby grzejące w domu węglem, pelletem czy drewnem otrzymały już dofinansowania. Nadszedł czas na osoby posiadające ogrzewanie na prąd. Rząd przygotował dla nich dopłatę do prądu w wysokości 1000-1500 zł.
  • Jak zawnioskować o dopłatę? Sprawdźmy, komu przysługuje dopłata do prądu i jakie warunki należy spełnić.

Komu przysługuje dopłata do prądu?

Dodatek do prądu przeznaczony jest dla wszystkich mających tego typu ogrzewanie. Uwzględniane są w projekcie również osoby posiadające w domu pompy ciepła czy bojlery.

Reklama

Dofinansowanie można uzyskać raz na każde gospodarstwo. Jeśli więc w domu mieszka kilka rodzin, to i tak wypłacony zostanie tylko jeden przelew.

Dodatek do prądu. Jakie warunki należy spełniać?

Aby otrzymać dofinansowanie energii elektrycznej, należy spełniać pewne warunki. Najważniejsze, to mieć wpis o ogrzewaniu prądem w CEEB. Wniosek taki należało złożyć do 11 sierpnia 2022 roku. Po tym terminie zgłaszać się mogą wyłącznie osoby, które pierwszy raz będą rejestrować budynek w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dofinansowania energii elektrycznej nie otrzymają osoby, które:

Dodatek do prądu, tak samo, jak inne dodatki energetyczne, nie wymaga spełniania progów dochodowych.

Komu przysługuje 1500 zł dodatku do prądu?

Dopłata do prądu wypłacana będzie jednorazowo. Pieniądze odebrać będziemy mogli w kasie urzędu lub w formie przelewu na konto. Ile możemy otrzymać dofinansowania? Wszystko zależy od naszego zużycia energii elektrycznej. Rodziny, które nie przekroczyły pułapu 5 MWh, otrzymają 1000 zł dopłaty. Ci, których zużycie jest wyższe niż 5 MWh, otrzymają jednorazowo 1500 zł dofinansowania.

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

Wnioski o dopłatę do prądu należy składać w gminie, w której mieszkamy. Można go skierować do urzędu osobiście, pocztowo lub za pomocą podpisu elektronicznego. Wzór wniosku dostępny będzie na stronie urzędowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w urzędach gmin. We wniosku znajdują się pytania o nasze dane osobowe oraz nasze gospodarstwo. Należy jednak pamiętać, by wypełnić go drukowanymi literami.

Wysokość dopłaty zależy od naszego zużycia energii elektrycznej. Dlatego też powinniśmy do wniosku dołączyć kopię dokumentów potwierdzających nasze roczne zużycie. Podane jest ono na naszych rachunkach za prąd.

Dopłata do prądu. Jaki jest termin składania wniosków?

Według danych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wnioski będzie można składać już od 1 grudnia 2022. Termin zakończenia składania dokumentów ustalony został na 31 stycznia 2023. Po pozytywnym rozpatrzeniu pieniądze otrzymamy w ciągu 30 dni. Wynika z tego, że środki wypłacone zostaną najpóźniej do końca marca 2023 roku.

***

Czytaj także:

Prosty sposób na oszczędzanie wody. Każdy może spróbować

Fatalny nawyk z kluczem. Tak ułatwiasz złodziejom włamanie

Nie używaj pralki i zmywarki w tych godzinach. Zmiany odczujesz w portfelu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama