Reklama

Planujesz remont łazienki? Policzyliśmy, ile zapłacisz!

Bum w branży budowlanej i remontowej w połączeniu z niedoborem czy opóźnieniami w dostawie wielu produktów sprawia, że koszt zrobienia łazienki dzisiaj jest zdecydowanie wyższy niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Ile obecnie wynosi koszt zaprojektowania i urządzenia łazienki? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli planujesz remont łazienki?

Reklama

Koszt urządzenia łazienki - od czego zależy?

Łazienka łazience nierówna - i nie chodzi tu jedynie o metraż! Na to, ile kosztuje wyremontowanie i urządzenie łazienki, wpływ ma wiele czynników. Co musisz wziąć pod uwagę?

 • Powierzchnia łazienki - tak, to niejedyna kwestia decydująca o cenie wyremontowania łazienki, ale z pewnością jedna z ważniejszych. Wpływa przede wszystkim na ilość potrzebnych materiałów, takich jak płytki, kleje, czy farby. Większa łazienka to także wyższy koszt robocizny. 
 • Zakres prac - czy planujesz gruntowny remont, czy chcesz jedynie odświeżyć łazienkę? Pamiętaj też, że koszt urządzenia łazienki w stanie deweloperskim może być niższy, niż całkowity remont starej łazienki - ten drugi scenariusz wymaga skucia starych elementów i wywozu gruzu.
 • Lokalizacja - ten aspekt wpływa przede wszystkim na koszty robocizny - na wyższą cenę zrobienia łazienki przygotować muszą się przede wszystkim mieszkańcy największych miast.
 • Jakość wykończenia - decydujesz się na gotowe rozwiązania, czy na produkty wykonane na zamówienie? Po jakie materiały sięgniesz? Jakich producentów wybierzesz? Wysoka jakość wykończenia i niestandardowe rozwiązania kosztują więcej.

Koszt zrobienia łazienki - jak wyglądają ceny?

Jak widzisz, cena zależy od wielu czynników, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile wyniesie ostateczny koszt urządzenia łazienki. Dlatego też podane przez nas ceny są uśrednione i odnoszą się do dobrego standardu wykończenia.

Ile kosztuje projekt łazienki?

Zacznijmy od projektu. Po pierwsze, nie musisz się na niego decydować - jest to wydatek opcjonalny. Prawda jest jednak taka, że większość łazienek jest dość mała, a pomieścić musi naprawdę wiele sprzętów. Kluczem jest więc sprytne rozplanowanie przestrzeni. Jeśli nie czujesz się na siłach, warto zastanowić się nad zatrudnieniem biura projektowego. Ile kosztuje projekt łazienki? To zależy od sposobu wyceny pracy - niektóre biura przyjmują stawkę za m2, inne przedstawią Ci jedną cenę za całość. Cena za m2 może zaczynać się od 150-200 zł, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że łazienki są zazwyczaj małe, dlatego biura niechętnie przyjmują zlecenia tylko na to jedno pomieszczenie, preferując zlecenia na projektowanie całych mieszkań. Jednakże jest jeszcze jedna opcja. Niektóre markety budowlane i sklepy, jak Komfort, oferują zaprojektowanie łazienki za darmo, jeśli tylko wybierzemy produkty z ich oferty. Jest to zdecydowanie sposób na zaoszczędzenie, który warto rozważyć.

Koszt wykończenia łazienki - robocizna

To kolejny aspekt, którego cena mocno zależy od tego, na kogo trafimy. Połączona jest także z naszą lokalizacją - choć dobry specjalista nie będzie narzekać na brak zleceń bez względu na miejsce zamieszkania, stawki nadal mogą być niezwykle zróżnicowane. Oto jak mogą wyglądać ceny:

 • ułożenie podłogi w łazience - 100-150 zł/m2,
 • ułożenie płytek na ścianach - 100 zł/m2,
 • malowanie sufitu - 10 zł/m2.

Tutaj także możemy skorzystać z usługi oferowanej przez niektóre markety i sklepy, a mianowicie możliwości zakupu materiałów wraz z montażem. To pozwoli także na skorzystanie z niższej stawki VAT na całość - 8% zamiast 23%.

Urządzenie łazienki - koszt materiałów

Ile natomiast zapłacisz za materiały budowlane, takie jak płytki, farby czy kleje? Jak w przypadku innych produktów, trudno szukać górnej granicy, zwłaszcza w przypadku płytek. Przedstawione przez nas ceny korespondują z ofertą największych marketów budowlanych w kraju.

 • Płytki - 70-95 zł/m2,
 • fuga - 10-15 zł/kg,
 • klej do płytek - 2-3 zł/kg,
 • preparat gruntujący do podłogi - 50 zł/5 l,
 • farba - 25 zł/l.

Urządzenie łazienki - koszt wanny lub prysznica, umywalki i toalety

Urządzenia sanitarne i baterie łazienkowe to kolejny niezbędny wydatek. Tego etapu wykończenia łazienki nie da się przeskoczyć. Z jednej strony warto postawić na jakość - w końcu byłoby dobrze, gdyby elementy łazienki służyły Ci przez długie lata - z drugiej strony estetyka jest równie ważna. Obok urządzeń sanitarnych są także meble łazienkowe. Jak na zazwyczaj niewielki metraż, łazienka musi pomieścić całkiem sporo rzeczy, a mało kto lubi trzymać na widoku wszystkie kosmetyki, ręczniki czy środki czystości. Ile kosztuje wyposażenie łazienki?

 • Wanna - 1200 zł,
 • kabina prysznicowa - 2000-2500 zł,
 • bateria wannowa - 400 zł,
 • bateria prysznicowa - 300-400 zł,
 • umywalka - ok. 350 zł,
 • szafka podumywalkowa - ok. 450 zł,
 • bateria umywalkowa - 200 zł
 • toaleta - 600 zł,
 • szafka słupek - ok. 600 zł.

Oczywiście w przypadku mebli łazienkowych możesz zdecydować się także na zamówienie mebli na wymiar - takie rozwiązanie z pewnością pozwoli zmaksymalizować możliwości przechowywania w łazience. Minusy są jednak oczywiste - znacznie dłuższy czas oczekiwania na takie meble oraz wyższa cena niż w przypadku produktów dostępnych od ręki w sklepach.

Koszt wykończenia łazienki - akcesoria i dekoracje

Bez większości akcesoriów łazienkowych trudno o przyjemne i praktyczne korzystanie z łazienki. Wyobrażasz sobie łazienkę bez lustra, uchwytu na papier, szczotki do WC, wieszaków na ręczniki, kosza na śmieci czy mydelniczki? My też nie. Fakt jest jednak taki, że są to najtańsze elementy wchodzące w urządzanie łazienki - każdą z tych rzeczy, oprócz może lustra, kupisz już za kilkadziesiąt złotych. 

materiały promocyjne partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama