Reklama

Patent szwedzkich ogrodników. Nie uwierzysz, czym pielęgnują storczyki

Storczyki to egzotyczne rośliny zachwycające bogatymi kwiatostanami i żywymi kolorami. Mnogość dostępnych w sklepach ogrodniczych odmian pozwala każdemu wybrać odpowiedni kwiat dla siebie. Ich uprawa nie jest wyjątkowo wymagająca, ale niektóre błędy pielęgnacyjne sprawiają, że zaczyna tracić swój wspaniały wygląd. Na ratunek przychodzi sprytna metoda, którą przetestowali ogrodnicy ze Szwecji.

Użyj tego gadżetu - storczyk obsypie się kwiatami

Zdarza się tak, że mimo właściwej pielęgnacji nasze storczyki przestają chwilowo wypuszczać kwiaty. W takiej sytuacji nie powinniśmy się poddawać ani tym bardziej załamywać. Z pomocą przychodzi prosta sztuczka, którą chętnie wykorzystują szwedzcy ogrodnicy. Patent ten skutecznie pobudza rośliny do wznowienia zahamowanego kwitnienia.

Do jego wykonania potrzebujemy zwykłego wazonu, który następnie do połowy wypełniamy wodą. Storczyka wyciągamy z dotychczasowej doniczki i za pomocą szczoteczki, np. do paznokci, delikatnie i starannie oczyszczamy jego system korzeniowy. Tak przygotowaną roślinę wkładamy do wazonu i ustawiamy w nasłonecznionym miejscu.

Reklama

Ważne, by podczas stosowania tej metody pamiętać o regularnym zmienianiu wody. Nie możemy dopuścić do jej zmętnienia. To spowodowałoby więcej szkody niż pożytku. W ten sposób trzymamy storczyka przez kilka dni. Po tym czasie powinien ponownie zakwitnąć i zachwycić nas pięknymi kwiatami.

Sprawdź: Tylko nie kranówką, czyli o tym, jaką wodą podlewać storczyki

Wzmocnij roślinę - domowy nawóz bananowy

Jeśli chcemy, by nasze storczyki jak najdłużej cieszyły oczy kwiatami, postarajmy się włączyć od ich pielęgnacji specjalne nawozy oraz odżywki. Przepisów na samodzielne wykonanie domowych zasilaczy jest wiele. Za jeden ze skuteczniejszych uznaje się nawóz na bazie skórek od banana.

Resztki banana najczęściej lądują w koszu na śmieci. Jest to jednak spore marnotrawstwo, gdyż zawierają w sobie liczne minerały, niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Wśród nich warto wymienić m.in. siarkę, wapń, potas oraz fosfor. Taki zasilacz przygotujemy niewielkim kosztem, a efekty będą spektakularne.

Sposób I

Skórkę z banana dokładnie i starannie rozdrabniamy, a następnie umieszczamy w czystym słoiku z pokrywką i całość zalewamy wodą. Naczynie odstawiamy na ok. 2 tygodnie, pamiętając o tym, by codziennie przemieszać jego zawartość. Po upływie wyznaczonego czasu nawóz jest gotowy. Przed pierwszym użyciem należy rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:1. Możemy wykorzystać go do podlewania lub w ramach oprysku, który pozwoli rozprawić się z mszycami.

Sposób II

Odżywczy nawóz przygotujemy także z pociętych na mniejsze kawałki skórek od banana, które umieścimy bezpośrednio w doniczce ze storczykiem. Najlepiej zrobić to na 2-3 tygodnie przed sadzeniem lub przesadzaniem rośliny. W ten sposób resztki owocu zdążą się częściowo rozłożyć i wstępnie użyźnić ziemię. Cały proces rozkładu potrwa jeszcze przez kilka kolejnych tygodni.

Sprawdź również:

Pędzenie cebuli w domu. Jak mieć świeży szczypior przez całą zimę?

10 najlepszych roślin, które uwielbiają zacienione miejsca. Sprawdzą się na północnym parapecie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: storczyki uprawa | nawożenie storczyka
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama