Reklama

Optymalna wilgotność powietrza w domu. Co zrobić, by szyby nie parowały?

Zaparowane szyby w okresie jesienno-zimowym mogą być sygnałem, że w naszych mieszkaniach jest zbyt duży poziom wilgoci. Takiego stanu rzeczy nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Lekarze apelują, że zachowanie optymalnej wilgotności powietrza w domu jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Przedstawiamy więc kilka sprawdzonych sposobów na walkę z wilgocią i suchym powietrzem, które również nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

Optymalny poziom wilgoci w mieszkaniu jest tak samo ważny dla naszego zdrowia, jak zachowanie odpowiedniej temperatury. Gdy zauważamy u siebie pogarszające się samopoczucie, jeśli przebywamy w domu przez dłuższy czas, to najprawdopodobniej jest to sygnał  nieprawidłowej wilgotności powietrza. 

 • Zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze w domu może doprowadzić do silnych alergii, chorób dróg oddechowych i innych nieprzyjemnych konsekwencji. Szkodzi również kondycji roślin i pogarsza stan sprzętów domowych.
 • Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu
 • Wyjaśniamy, jaka wilgotność powietrza w mieszkaniu jest uznawana za najkorzystniejszą dla zdrowia i zdradzamy najlepsze domowe sposoby, jak walczyć z wilgociąsuchym powietrzem. Od dziś zaparowane szyby nie będą już problemem!

Reklama

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu? Te urządzenia sprzyjają dobremu samopoczuciu

Najprostszym sposobem, aby zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu, jest wykorzystanie specjalnie dedykowanych do tego celu urządzeń. Określa się je jako higrometry lub wilgotnościomierze. W zależności od wykorzystanej technologii mogą one działać na podstawie różnych mechanizmów.

Najczęściej jednak spotyka się dwa rodzaje wilgotnościomierzy domowych:

 • higrometr włosowy - do pomiaru poziomu wilgoci wykorzystuje właściwości włosia naturalnego lub syntetycznego. Jest tani i bezawaryjny, jednak jego dokładność często pozostawia wiele do życzenia. Różnica między odczytem a rzeczywistym poziomem wilgotności może wynosić nawet 5-7 procent.
 • higrometr elektroniczny - wilgotnościomierz wyposażony w czujniki, dzięki którym odczyt poziomu wilgotności jest czytelny i bardzo dokładny. W sklepach najczęściej spotyka się go w formie termohigrometru, który łączy funkcje termometru i wilgotnościomierza.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu tak, aby wynik był możliwie najbardziej zgodny z prawdą? Pomiaru najlepiej dokonywać osobno dla poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Nie zawsze jednak zakup profesjonalnych urządzeń do pomiaru poziomu wilgotności jest konieczny, aby przekonać się, że w domu panują niesprzyjające dla zdrowia warunki. 

O takim stanie rzeczy świadczyć mogą również:

 • zaparowane szyby
 • ciemne plamki i grzyby na ścianie
 • łuszcząca się farba na ścianie
 • pranie, które schnie długimi godzinami
 • podłoga, która nie chce szybko schnąć

Więcej na ten temat: Częsty widok w polskich domach. Lekarze biją na alarm

Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu? To bardzo ważne

Zatem, jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu tak, aby nie nie było ono zbyt suche, ani zbyt mokre? Przyjmuje się, że optymalna wartość to wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 60 procent, zależnie od temperatury otoczenia. 

 • Przy temperaturze 19-20 st. Celsjusza optymalny poziom wilgoci w domu będzie wynosił 55-60 procent 
 • Przy temperaturze 21-22 st. Celsjusza optymalny poziom wilgoci w domu będzie wynosił 40-45 procent

Warto się kierować zasadą, że im wyższa temperatura w domu, tym bardziej optymalny jest niższy poziom wilgoci. Połączenie ciepła i bardzo wilgotnego powietrza sprzyja bowiem rozwojowi grzybów i pleśni, a także rozwojowi licznych dolegliwości zdrowotnych.

Więcej na ten temat: Częsty widok w polskich domach. Lekarze biją na alarm

Jak regulować wilgotność w pomieszczeniu? Domowe sposoby na walkę z wilgocią

Zbyt wysoka wilgoć w domu to poważny problem. Jeśli utrzymuje się przez wiele dni lub tygodni, może sprzyjać zapaleniu oskrzeli, chorobom mięśni, stawów i bólom artretycznym. Warto zastanowić się więc, jak regulować poziom wilgotności powietrza we własnym mieszkaniu. 

 • Pochłaniacz wilgoci ze sklepu

Elektryczny pochłaniacz wilgoci wystarczy jedynie podłączyć do prądu w kuchni, sypialni lub łazience. Takie urządzenia skutecznie pomogą nam zadbać o optymalny poziom wilgoci w domu, choć są stosunkowo drogie.

 • Domowy pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci w tańszej wersji możemy przygotować również z gruboziarnistej soli zawiniętej w gazę. Wystarczy jedynie umieścić go w wilgotnym miejscu, np. na parapecie lub szafie. 

Czytaj również: Weź piankę do golenia lub glicerynę. Domowe sposoby na zaparowane okna

 • Rozsądne rozwieszanie prania 

Suszarki z praniem rozstawione w mieszkaniu to generator wilgoci na ogromną skalę. Rozwieszanie mokrych ubrań w salonie nie sprzyja więc naszemu zdrowiu. Problem ten rozwiąże jednak inwestycja w automatyczną suszarkę. 

 • Regularne wietrzenie okien

Regularne wietrzenie okien to prosty sposób, aby zapobiec zaparowanym szybom w mieszkaniu. Wykonane z plastikowych elementów okna, które posiadamy w domach, są szczelne. Przez to gromadzą jednak ciepło i wilgoć w środku mieszkania. 

 • Korzystanie z okapu

Gotowanie generuje ogromne ilości pary wodnej, która zimą często gromadzi się na oknach kuchennych. Problem ten zniweluje jednak korzystanie z okapu, który pochłonie nadmiar wilgoci w domu.  

 • Redukcja ilości roślin w pomieszczeniu

Rośliny to kolejni winowajcy odpowiedzialni za wilgoć w domu. Zimą warto więc wynieś część z nich do piwnicy lub zainwestować w specjalne gatunki kwiatów, które pochłaniają wilgoć. 

Sprawdź: Dlaczego szyby zamarzają od środka i jak sobie z tym poradzić?

Suche powietrze w domu sprzyja chorobom. Jak sobie z nim poradzić?

Suche powietrze również negatywnie wpływa kondycję mebli i podłóg z drewna, w których z tego powodu mogą powstawać szczeliny. Zatem, jak regulować wilgotność w pomieszczeniu, w którym jest zbyt suche powietrze

Z tym problemem łatwo można sobie poradzić, inwestując w zakup nawilżacza powietrza. Jeżeli natomiast w danym momencie nie mamy pieniędzy na takie urządzenie, możemy również rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach. To skuteczny sposób, ponieważ ciepła woda zacznie parować z tkaniny, co przyczyni się do wzrostu poziomu wilgotności powietrza.

Może cię zainteresować: Okna parują podczas gotowania? Jest na to prościutki, ale skuteczny sposób

Zobacz także:

INTERIA
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama