Reklama

Oprysk z tytoniu. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na mszyce. Jak go zrobić i stosować?

Mszyce są plagą wielu ogrodów. Występują w licznych gatunkach i stanowią zagrożenie dla drzew owocowych, warzyw, krzewów ozdobnych i kwiatów. Jak je zwalczać? Oprysk z tytoniu jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na mszyce. Jak go zrobić i stosować? Czego nie wolno nim pryskać? Wyjaśniamy.

W czerwcu na licznych roślinach, kwiatach, warzywach i krzewach w ogrodzie mogą pojawić się mszyce. Szkodniki te zawsze pojawiają się w licznych koloniach - najpierw na wierzchołkach roślin, a później na innych częściach. Jeśli walczysz z mszycami - warto zastosować skuteczne metody, w tym naturalne opryski. Do tego typu sposobów należy oprysk z tytoniu.

Jak zrobić oprysk z tytoniu na mszyce?

Oprysk z tytoniu zwalczający mszyce można przygotować na dwa sposoby. Tytoń można wydobyć z około 10-12 papierosów lub nabyć go w formie sypkiej.

Tytoń należy wsypać do szklanego słoika i zalać gorącą wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza - w proporcji ok. 50 g tytoniu na 0,5 l wody. Tak przygotowany oprysk odstawić na jedną dobę. Następnie gotowy wywar z tytoniu należy przecedzić przez gazę.

Reklama

Jak stosować oprysk z tytoniu na mszyce?

Przygotowaną miksturę wystarczy rozcieńczyć z wodą - w proporcji ok. 0,5 l wywaru z tytoniu na 1 l wody. Środek należy przelać do spryskiwacza i obficie polać rośliny zaatakowane przez mszyce, używając rozproszonego oraz szerokiego strumienia w dozowniku. Ważne, by liście roślin spryskać ze wszystkich stron, także od spodu, gdzie szkodników jest najwięcej.

Oprysk z tytoniu można powtórzyć po 2-3 tygodniach.

Oprysk z tytoniu. Na co trzeba uważać?

Oprysk z tytoniu pomoże zwalczać mszyce, ale mimo że mamy do czynienia z naturalnym produktem, trzeba zachować środki ostrożności.

Oprysków z tytoniu na mszyce nie należy wykonywać w pobliżu zbiorników wodnych, m.in. oczka wodnego. Tytoń zawiera bowiem substancje, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu organizmów wodnych (np. ryb hodowlanych). Tak samo w przypadku pszczół - oprysk z tytoniu na roślinach kwitnących może stanowić dla nich śmiertelną pułapkę.

Oprysk z tytoniu. Czego nie wolno nim pryskać?

Należy pamiętać, że tytoń zawiera w składzie związki nikotynowe, w tym substancje neurotoksyczne. Ich działanie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Oprysk z tytoniu należy zatem stosować tylko i wyłącznie do roślin ozdobnych.

Czy oprysk z tytoniu można przygotować z niedopałków papierosowych? Absolutnie nie. To wyjątkowo groźny i niebezpieczny dla środowiska produkt. Musimy pamiętać, że znajdujący się w nim ustnik zawiera szereg szkodliwych związków i substancji chemicznych, które stanowią truciznę dla roślin. Hamują wzrost liści i pędów, zatruwają wodę i ograniczają rozwój systemu korzeniowego.

Zobacz też:

Domowy oprysk na mszyce. Ten produkt znajdziesz w lodówce

Czy fusy z kawy można wykorzystać jako nawóz? Oczywiście, że tak!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oprysk z tytoniu | mszyce

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama