Reklama

Ocet na mszyce: Jak stosować?

Jeśli ktoś robi listę najbardziej nieznośnych szkodników plądrujących nasze ogrody, działki i domowe hodowle roślin, to mszyce będą na pewno plasowały się w czołówce. To właśnie te małe pluskwiaki bez litości żerują na naszych roślinach, wysysając sok komórkowy, a także roznoszą choroby grzybowe, które niechybnie prowadzą do śmierci naszej flory. Co więcej, nie zadowalają się tylko jednym upatrzonym okazem, tylko ochoczo przenoszą się na inne, więc horda mszyc w krótkim czasie może opanować cały ogród. Czy jesteśmy w takim razie bezsilni? Nie, bo istnieje wiele sposobów walki z mszycami. Jedną z nich jest oprysk z octu: tani, łatwy w aplikacji a także - w opinii znawców - skuteczny. Jak działa oprysk z octu na mszyce? Przekonajmy się.

Powstrzymaj hordę mszyc

Niewiele trzeba, aby mszyce opanowały nasz ogród. Te niewielkie owady zaliczane do rodziny pluskwiaków masowo pojawiają się na łodygach oraz liściach naszych upraw i jakby nigdy nic niszczą je w zastraszającym tempie. Co więcej, kolaborują z mrówkami! Choć te ostatnie zaliczane są do pożytecznych stworzeń, to szkodniki są im bardzo potrzebne, dlatego że wydzielą spadź, które mrówkom jest niezbędna. Dlatego często te oba gatunki żyją w symbiozie i wspierają się tak, by ograniczyć w pobliżu żerowania szkodników naturalnych przeciwników mszyc. 

Jeśli zauważyliśmy kolonię mszyc, to trzeba działać zdecydowanie, bo owady nie zadowolą się wyłącznie jedną rośliną, ale ochoczo przeniosą się też i na inne. W wypadku, gdy za późno zareagujemy, tylko sami sobie możemy być winni, że zostaniemy ogród w opłakanym stanie.

Reklama

Co na mszyce?

Co zrobić, kiedy zauważyliśmy mszyce? Wiele osób sięga po środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Ale jeśli chcemy utrzymać nasze grządki i rabaty w modnym duchu "eko", to trzeba sięgnąć po domowe środki na mszyce. Do nich zalicza się oprysk z sody, drożdży i mleka, ale tuż obok tego trio jest ocet. To właśnie ten naturalny środek konserwujący pomoże ograniczyć hordę mszyc, które bezlitośnie niszczą nasze rośliny. Dlaczego właśnie ocet? Sprawdźmy.

Ocet na mszyce!

O occie napisano i powiedziano już wiele, bo to uniwersalny produkt spożywczy, który ma tyle zastosowań, że trudno zliczyć je wszystkie na palcach. To niezastąpiony środek usuwający kamień, naturalna ciecz dezynfekująca, a także pogromca pleśni. Nie wolno zapominać, że ocet to także znany artefakt w kulinariach: bez niego nie wyjdą nasze domowe przetwory, a także może on uratować blady barszcz. Jeśli chcemy popisać się swoimi domowymi wyrobami wykonanymi z własnoręcznie uprawianych plonów, to trzeba się pozbyć za pomocą octu mszyc. Wystarczy oprysk.

Jak wykonać oprysk na mszyce? Wystarczy wymieszać ze sobą 100 ml octu oraz litr wody (proporcja 1:10). Uwaga: trzeba wlać ocet do wody, nigdy w odwrotnej kolejności! Całość należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskiwać dokładnie rośliny. Jak często? Jeśli kolonia mszyc jest pokaźna, to trzeba robić to nawet codziennie.

Polecamy także:

Gnojówka z pokrzywy - niezastąpiony nawóz wzmacniający plonowanie i kwitnienie. Jak ją zrobić krok po kroku?

Wykorzystaj plastikową butelkę: sprytny patent na podlewanie roślin w domu

7 najlepszych nawozów, które powinien znać każdy ogrodnik. Są naturalne i skuteczne


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama